Orta Çağ İşkence Yöntemleri

Orta Çağ’daki Akılalmaz İşkence Yöntemleri

İşkenceler yüzyıllar boyunca tarih sahnesinde kalmıştır. Genellikle Orta Çağ Avrupası’nda kullanılan işkence yöntemleri oldukça acımasızdır. Okurken dahi insan dehşete kapılıyor iken bunların yapıldığı bir dönemde yaşıyor olmanın, insan psikolojisinde yarattığı olumsuz etkiyi düşünmemek elde değil. Bu kurbanlar dinleri için, itiraf için, işlenen suçların için yapılıyordu. Ve bu işkence aletleri suçluların yavaş ve en acı şekilde ölmesine sebep oluyordu. Bunların bazılarını sizler için derledik.


Kurşun Püskürtücü

Orta Çağ İşkence Yöntemleri

İlk bakışta korkunç gibi görünmeyen bu işkence aletinde acı ve ıstırap verici bir ölüm gerçekleştiriliyordu. Bu aletin içerisine erimiş kurşun, katran, kızgın yağ ve kaynar su konulurdu. Mide ve gözler gibi acının dorukta hissedileceği bölgelerde kullanılmaya özen gösterilirdi. Ve hatta bazen bu yönteme erimiş gümüş de eklenirdi. Böylece bu basit görünen alet, kurbanın sonunu getirirdi.


Bu işkence genellikle itiraf ve suçluyu konuşturmaya yönelik bir işkence yöntemidir. Her dokunuşta ciddi yaralar açan ve acıya sebep olan bu yöntem çok tercih edilirdi. Zaten kurban ağır yanıkların enfeksiyon kapması sonucu ölümüne sebebiyet veriyordu.


Sıçan İşkencesi

Orta Çağ İşkence Yöntemleri

Orta Çağ’da kullanılan en sadist işkence yöntemlerindendir. Bu resimde gördüğünüz insan, karnı parçalanarak ölmüş bir kurban. Bir zeminin üzerine yatırılan kurbanın tepede elleri, alt tarafta ise ayakları bağlanırdı. Kurbanın karnına bir kafes koyulur ve kafesin alt kısmı açıktı. Bu kafesin içerisine büyük sıçanlar konurdu; kafesin üst kısmında da ateş yakılırdı. İçerideki büyük sıçanlar tepedeki ateşten kaçmak için aşağıya inerlerdi. Korkan sıçanlar kurbanın karın bölgesini parçalayıp içeriye girene kadar, tabiri caizse kurbanı didik didik ediyorlardı ve geriye parçalanmış bir ceset kalıyordu.


Kemik Kırma Tekerleği

Orta Çağ İşkence Yöntemleri
İşkence ibret alınması için halka açık bir alanda yapılıyor

Daha önce Battal Gazi filmleri izlediyseniz aklınızda kalmış olması gereken bir sahnedir. Çünkü, bu işkence de kurban yavaş yavaş ve acı çektirilerek öldürülüyor. Bu işkence çeşidine kurbanın kolları ve bacakları ahşaptan yapılmış bir tekerleğe bağlanıyordu. Tekerlek yavaş yavaş döndürüyor ve kurbanın kemikleri bu şekilde kırılıyordu. Vücudundaki kemikler kırılan kurban acısıyla baş başa bir şekilde tekerleğin üzerinde bırakılıyordu. Bu şekilde bekleyen kurban açlıktan, susuzluktan, acıdan zamanla ölüyor ve daha da kötüsü orada beklerken kargaların canlı canlı kurbanı yemesi de sık görülen bir durumdu.


Judas Sandalyesi (Yahudi Kazığı)

Orta Çağ İşkence Yöntemleri

Yahudiler, Orta Çağ Avrupası’da sevilmiyordu ve bu işkence yöntemi onlar için tasarlanmıştı. Sonraları bu yöntem başka suçlar için de uygulanmaya başlansa dahi bu isimle anılmaya devam edilmiştir. Kurbanın belinin üst kısmından yerleştirilen bir kemerle yukarıya doğru kaldırılır ve elleri bağlanırdı. Altta sivri bir piramit konurdu. Erkeklerin makatına, kadınların ise vajinasına girecek şekilde ayarlanan bu işkence yönteminde kurbanın vücudunda patlaklara yol açardı. Yavaş yavaş acı çekerek ve kan kaybederek ölmesini sağlıyordu.


Kazıklı Voyvoda olarak bilinen III. Vlad, bu işkenceyi yaptığı insanların arasına oturup yemek yemekten zevk alırdı. Osmanlı askerlerine de bu işkenceyi yaptığı bilinmektedir. Ve hatta kurbanların kolunu, bacağını kesip tuz bastığı da söylenmektedir. Hiç şüphesiz bu insanlık dışı işkence uzun yıllar uygulanmaya ve insanları katletmeye devam etmiştir.


İşkence Sandalyesi (Engizisyon Sandalyesi)

Orta Çağ İşkence Yöntemleri

Bu sandalyede yaklaşık 500-1500 arasında çelik çivi bulunmaktadır. Kurbanın derisinde daha derine inmesi amacıyla bu çiviler vidalar ile tutturulurdu. İşkencenin dozunu arttırmak amacıyla bazı yerlerine ateş konulurdu. Sonuç olarak kurban bu sandalyeye sıkı bir şekilde bağlanırdı ve bu çiviler vücuduna saplanırdı. Hareket edemeyen kurban, yine büyük bir acıyla eziyet çekerek ölürdü.
Bu işkence çeşidi, 19. yüzyılın sonuna kadar kullanıldı. İtalya, Fransa, İspanya, Almanya ve diğer bazı Avrupa ülkeleri tarafından kullanılmıştır.

Filistin Askısı

Orta Çağ İşkence Yöntemleri

Kollar vücudun arkasında birleştirilir ve yüksek bir yere iple asılırdı. Bu işkence türünde kişiye ek ağırlıklar da yüklenebiliyordu. “Ters Askı” da denen bu işkence çeşidinde kişinin kolları çıkardı ve tahmin edileceği üzere kurban çok acı çekerdi. En çok Engizisyon Mahkemesi‘nde kullandığı bilinse de, pratikte modern çağda kullanılmaya devam edilmiştir. Bu işkence yönteminin üç uygulama biçimi olmasına karşın hepsinin sonucunda: duyu kaybı, duyu felci, kol ve bacaklarda çıkma gibi zararlara maruz kalınırdı.

“Orta Çağ daki Akılalmaz İşkence Yöntemleri” yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkürler.Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!