orhan gencebay

Orhan Gencebay Neden Hiç Konser Vermedi?

orhan gencebay

Orhan Baba

Orhan Gencebay ya da Orhan Baba, profesyonel olarak sanatçı olduğu ve ilk plağını çıkardığı günden beri (1968) ülkemiz müziğinin köşe taşlarından biri olan besteci, söz yazarı ve bağlama üstadıdır. Aslında onun hakkında fazla söze gerek yok, zira hayatını ve başarılarını anlatmak istesek kesinlikle buraya sığamayız. Bu yazımızda konuşacaklarımız Orhan Baba’nın biyografisi ile ilgili değil, bu yazımızda konuşacaklarımız biraz daha kişisel.

Peki size onlarca albüm, plak ve şarkıyla gönlümüzde taht kurmuş; tam 3 jenerasyona hitap edip karşılık bulan bu ismin konserine gidebilen hiç kimsenin olmadığını söylesem ne derdiniz?

Baba Sen N’aptın?

Orhan Gencebay ‘ı ilk dinleyen nesil için bu gerçek şaşırtıcı olmasa da, eserlerine sonradan ulaşan ve yeni tanımaya başlayan gençler içinde pek de bilinen ve popüler olan bir bilgi değil bu.

Peki Bunun Sebebi Nedir?

Burayı kendisinin, bir gazeteye verdiği röportajdan okuyoruz.

– Canlı konser vermemenizin sebebi nedir bunca yıldır?

“Gündemimde var. Önümüzdeki yılın baharında diyoruz. Şu ana kadar da hiç yapılmadık çalışmalar yapacağız ve ben de tarihimde ilk defa sahneye çıkmış olacağım. Çıkmadım çıkmadım, bir seri halinde çıkacağım.(Kendisi 2012’de çıkan Orhan Gencebay ile Bir Ömür albümü için söylüyor bu sözleri fakat söylediği üzere sahneye çıkmıyor ve hayranları hayal kırıklığı yaşıyor)”


– Niye çıkmadınız peki?

“Onun bir kaç nedeni var. Ben biraz utangacımdır, topluluk karşısında şarkı söylerken öyleyim. Bu, evvelden beri ertelediğim bir şeydi. İkinci neden de ben beste yapmayı, sazımı çalmayı çok seviniyorum. Bunlar için 8-10 saatimi ayırıyorum. Hatta uyuduğumda bile beste yaptığım vardır. Eğer sahneye çıkarsam bu mutluluğumu zedelerim korkusu vardı. O sahne 2 saattir ama insanı esir alır. İlkokuldayken 5. sınıf bitirme müsameresinde bana ‘saz çal’ dediler ‘tamam’ dedim, ‘ama şarkı türkü de söyle’ dediler, ‘söylemem’ dedim. Hatta öğretmen ‘söylemezsen sıfır veririm’ dedi, ben de ‘sıfır verin hocam utanıyorum’ dedim. Ben o gecede çaldım ama söylemedim.”

orhan gencebay

Açıklamaların Işığında

Besteleri ders olarak okutulan, virtüöz derecesinde bağlama çalan ve ülkemiz müzik piyasasına katkıları bulunan bir devlet sanatçısının eleştirmek elbette haddimize değil; fakat hayranı ve sevenleri bu cevaplardan ve sonraki tutumdan memnun kalmadı.

Kariyerinin en başından beri ekran ve sahne karşısında çalmak ve söylemekten pek haz alan biri değildi Baba. İyi kötü müzikten anlayanlar bileceklerdir ki Orhan Gencebay’ın besteleri çalınması kolay besteler değildir, zor notalardan oluşur. Bana göre Baba, orkestraya güvenemediği için canlı konser vermiyor.

Üstelik bestecilik ve bağlama çalma asıl işim demiştir. Bu yüzden kararını saygı ile karşılıyor ve sağlıklı uzun ömürler diliyoruz Orhan Baba’ ya

Orhan Gencebay Bonus

Kendisi bir Alman televizyonuna 2012 yılında halfback yapmıştır ve canlı canlı çalmıştır, enfes bir yorum, buyurun.

B

Onur Görür
Mücadele de en önemli silah bilgidir.