rasputin

Ölmeyi Reddeden Adam: Grigori Rasputin

Rusya’nın son Çar ve Çar’ın (II. Nicholas ve Aleksandra) üzerinde güçlü bir etki yapan meraklı bir köylü Grigory Rasputin, Rus tarihinin en gizemli ve karanlık bireylerinden birisidir.

rasputin

Grigory Rasputin, 10 Ocak 1869’da küçük ve uzak Sibirya Pokrovskoe köyünde doğdu. Gençlik zamanlarında insanları şaşırtmaya başladı; vizyonları ve iyileşme yeteneği hakkında yerlilerin ilgisini çekmeyi başardı.

Bir efsaneye göre, bir gün bir grup köylü atı kimin çaldığını bulmak için içeri girdiğinde Rasputin yatakta yatıyordu. Grigory yatağından kalktı ve hiç konuşmadan aralarındaki hırsızı parmağı ile işaret etti. Hakaret edilen köylü bunu reddetti ve Grigory dövüldü. O gece, iki dikkatli köylü, Grigory’nin düşüncesinin doğruluğunu anlamak için şüpheliyi takip etmeye başladı ve şüphelinin atı, kulübesinden ormana götürdüğünü gördü.

Rasputin hakkında çeşitli iddialar öne atıldı. Kendisinin şeytan tarafından ele geçirildiğini iddia edenler bile vardı.

Buna rağmen halk tarafından önsezi, görüş yeteneği vasfını kazandı.

rasputin

Grigory, daha yüksek bir güç tarafından ele geçirildiğini düşünüyordu. Genelde sarhoştu, kavga ederdi ve kadınlara tecavüz ederdi. Yirmi yaşlarında evlendi ve dört çocuğu oldu.

Verhoturye’deki bir manastıra yapılan ziyaret onu değiştirdi; ritüel bir din biçimiyle ilk karşılaşmasıydı. Orada aylarca kaldı. Bu ziyaretinden sonra evine döndüğü zaman din konusunda araştırma yapmak için evini terk etti ve yola koyuldu. Yolculuğu onu Yunanistan ve Kudüs’e kadar götürdü. Bazen yemek yemeden veya durmadan günlerce yürüdü; aylarca vücudunu yıkamadı, hatta dokunmadı ve yolculuğunun zorluğunu arttırmak için pranga taktı.

Seyahatleri sırasında ‘Hlysty‘ adı verilen gizli bir tarikatla karşılaşmış olabileceğine inanılmaktadır. 

rasputin

1910 yıllarında kendi tarikatı kurdu.

Rahiplerin olmadığı bir tür ibadet örgütlediler; hizmetin bir bölümünde şarkı söylediler ve dua ettiler, neredeyse dönerek sarhoş oldular; diğer tarafta ise kırbaçlanma ve orgiastik cinsiyete girdiler. Bu tür ibadet, onları tanrı’ya yaklaştırır diye düşündüler. Rasputin’in daha sonra benimsediği kavram ‘günahı günahla kovmak’ idi. İki yıldan uzun süren seyahatinden sonra Pokrovskoe köyüne döndü. Yerliler onun içinde bir değişiklik gördü; bazıları tarafından ışıldayan bir dini öze sahip olduğu algılanmış ve hatta diğerleri tarafından meraklı bir kutsal adam olan ‘staryets’ olarak adlandırılmıştır.

Rasputin, ilk başta Rasputin’in kirli görünümü ve güçlü kokusu karşısında şok olan Piskopos Theophan ile tanıştı, ancak yine de ‘kutsal’ adam tarafından büyülendi ve kısa süre sonra onu da büyüsünün altına düşen Karadağlı prensesler Militsa ve Anastasia ile tanıştırdı

 Daha sonra kız kardeşler tarafından II. Nicholas ve Aleksandra’ya (Çar ve Çar) tanıtıldı.

rasputin

Çar ile olan ilişkileri gitgide iyiye gidiyordu.

Rasputin II. Nicholas’ı çok etkiledi ve sarayın düzenli ziyaretçisi oldu; onunla din hakkında saatlerçe konuşmaktan büyük zevk duyuyordu.

Rasputin Nicholas’ın ve Aleksandra’nın halkına daha yakın olmaları gerektiğini, onu daha sık görmeleri ve ona güvenmeleri gerektiğini söylerdi. Bu tür kelimeler Aleksandra’ya derinden dokundu; hanedanı korumak için tanrı tarafından Rasputin’in kraliyet ailesine gönderildiğine kesinlikle inanıyordu. 

Ona göre Rasputin umutlarına ve dualarına cevaptı. Çar ve Çar, en önemlisi oğulları Aleksey’nin (tahtın tek erkek varisi) sağlığıyla ilgili endişelerini ve endişelerini paylaştı. Hemofili hastasıydı. Rasputin, oğullarına gerçekten yardım edebilen tek kişiydi, nasıl yaptı her zaman bir gizem olarak kalacak, ancak Rasputin her ne yaptıysa Aleksey daha iyi oldu.

rasputin

Saray valisi anılarında şöyle yazdı: “Rasputin Aleksey’in yatağında ilk gittiği vakit daha iyi olacağını söyledi. Mahkemedeki herkes, hiçbir doktorun acı çeken ve inleyen çocuğa yardım edemediği Spala’daki bölümü hatırlıyor, ancak Rasputin’e bir telgraf gönderilir gönderilmez ve çocuğun ölmeyeceğine dair bir cevap aldılar, ardından acıları hemen düzeldi.” 

Rasputin ile tanışan herkes gözlerine ne kadar hipnotik olduklarını biliyorlardı. Elena Dzhanumova günlüğüne şunları yazdı: “Ne gözleri var! Bakışlarına uzun süre dayanamazsınız. İçinde zor bir şey var, sanki gözleri bazen nezaketle parlasa da fiziksel baskıyı hissedebiliyorsunuz, ama ne kadar acımasız olabilirler ve öfkeyle ne kadar korkutucu olabilirler…”

 Rasputin, Birinci Dünya Savaşı’na şiddetle karşıydı (1914-1918) ve Çar’ı Almanya ile barışmaya ikna etmeye çalıştı, ancak Nicholas, Rasputin’i dinlemedi ve Rusya’yı ülkesi için bir felaket olan savaşa gönderdi. Dört milyondan fazla Rus askerinin şehit olmasını engellemek için artık çok geçti.

rasputin
Worshipful female followers fought for the Mad Monk’s leftover bread crusts. His infamous sweet tooth led to his death. Or did it? A century later, rumors about Grigori Rasputin, Russia’s czarina whisperer, still swirl.

Rasputin’in Tarikat’ı Nicholas’ın Dikkatini Çekti.

Köylüler ve şehrin fakirleri Rasputin’e ibadet ettiler ve kutsallığına inanıyorlardı. Bazen yardım ve para istiyorlardı. Aristokratlar, mahkemedeki etkisini bilerek, sadece iyiliğini kazanmak ve kariyer büyümesi için ya da sadece modaya uygun olduğu için onu ziyaret ettiler. ‘Ayrıca cazibesi ile kadınları baştan çıkarırdı, vaaz verirdi ve eğlendirdi. Dini cinsiyet ritüellerini gerçekleştirdiği kendi mezhebini organize ettiği söylenirdi. 

Rasputin’in kutsal olmayan davranışlarının birçok raporu Nicholas‘a ulaştı. Ancak Rasputin’in toplum kadınları ve fahişelerle şiddet içeren davranışları rapor etmesine rağmen rapor reddedildi. “Kutsal daima iftira edilir” diyerek onlara güldü. Piskopos Theophan bile Nicholas’a Rasputin’den uzak durmasını söylemeye çalıştı.

rasputin

Rasputin Yakın Zamanda Öleceğini Ön Görüyordu.

Aralık 1916’da Rasputin Nicholas’a kendi ölümü hakkında bir mektup gönderdi: “Ben 1 Ocak’tan önce hayatımdan ayrılacağımı hissediyorum.”

“Ama eğer, soylular tarafından öldürülürsem ve kanımı dökerlerse, elleri yirmi beş yıl boyunca kanımla kirlenecek ve Rusya’dan men edileceklerdir. Kardeşler kardeşleri öldürecek, birbirlerinden nefret edecek ve yirmi beş yıl boyunca ülkede barış olmayacak. Rusya topraklarının Çar’ı, siz Grigory’nin öldürüldüğünü söyleyen çanın sesini duyarsanız, bunu bilmelisiniz.”

“Ölümümü işleyen ilişkileriniz ise, o zaman hiçbir çocuğunuz iki yıldan fazla hayatta kalamaz. Ve eğer yaparlarsa, Rusya’nın yenilgisini görecek, Deccal’ın geldiğini, veba, yoksulluk, yıkılan kiliseleri ve herkesin öldüğü kutsallıktan uzak kutsal alanları görecekler, ölüm için yalvaracaklar. Rus Çarı, Rus halkı tarafından öldürüleceksiniz ve insanlar lanetlenecek, şeytanın silahı her yerde birbirini öldürecek. 25 yıl boyunca üç kez Rus halkını yok edecekler. Ben öldürüleceğim. Artık yaşayanlar arasında değilim. Dua et, dua et, güçlü ol ve kutsanmış aileni düşün.”

rasputin

Ölümü Sırasında Yaşananlar

Rasputin çoğunlukla soylular arasında, özellikle Nicholas’ın aile üyeleri arasında nefret ediliyordu. Rasputin’i sarhoş, kraliyet ailesine sızan, bakanları atayan ve görevden alan kirli bir adam olarak görüyorlardı aynı zamanda on yıldan uzun bir süredir Petersburg’un skandal haberlerinde merkezi figürdü, halkın büyük bir kısmı Rasputin’in Çar’ın beynine girdiği düşünülüyordu.

Prens Felix Yusupov (Çar’ın yeğeni Irina’nın kocası) onun ölmesini istedi ve yalnız değildi. Çar’ın kuzeni Grand Duke Dmitry Pavlovich ve bir milletvekili olan Vladimir Purishkevich, Rasputin ve şeytani etkisinden kurtulmak istiyorlardı.

Üçlü Rasputin’i 30 Aralık 1916’da Yusarov Sarayı‘na Çar’ın yeğeniyle tanışmaya davet etti. Rasputin’e görünmesini beklerken şarap teklif edildi ve en sevdiği keklerin içerisine bol miktarda siyanür katmıştı. Rasputin içeri girdiği vakit şaraptan ve keklerden bi haber yiyip içmişti. Fakat çok değişik bir şekilde Rasputin siyanürden etkilenmemişti.

rasputin

Bir süre bekledikten sonra Yusupov Rasputinin alnının ortasından vurdu. Rasputin yere devrildiği vakit Yusupov ve ailesi saraydan çıktı. Çıktıkları zaman Sarayın arkasından sesler geliyordu. Gidip baktıklarında Rasputin topallayarak kaçıyordu. Yusupov büyük bir şaşkınlıkla silahını alıp tüm mermiler bitene dek sıkmıştı. Sonunda nehir kenarında Rasputin yere yığılmış, ölmüştü.

Hastaneye kaldırıldığı vakit büyük bir korku ile diğer bir inanılmayacak bir sonuca ulaştılar. Rasputin küçüklüğünden beri Boğulmaktan aşırı korkan birisiydi. Otopsi sonucu Rasputin, mermiler yüzünden ölmediği, nehire kafası düştüğü için boğularak öldüğü anlaşıldı.

Rasputin’in gizemli ölümü uzun yıllar merak uyandıracak gibi gözüküyor.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!