Ölmek İstemiyorum – Emine Bulut

Bundan tam bir yıl önce kızının, hatta tüm insanlığın gözleri önünde bir anne olan Emine Bulut eski kocası tarafından katledildi. Hem onu anmak hem de artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek adına bu yazımızı sizlere hazırladık.

Emine Bulut Kimdir?

Emine Bulut 1981 yılında doğan, Kırıkkale’de kızıyla birlikte kendi küçük ama mutlu dünyasında yaşayan bir anneydi. Eski eşi Fedai Varan ile düzgün gitmeyen bir evlilikleri vardı ve Emine Bulut hukuki haklarını kullanarak boşanma yolunu seçmişti ve boşanmışlardı. Fakat Türkiye’de boşanmalara aile faciası gibi bakılır, bilirsiniz. Ne Fedai Varan isimli katilin ailesi ve yakınları ne de Fedai Varan isimli katil bu durumu yıllarca içine sindirememişti. Ve Emine Bulut’un bu küçük hayatına artık tehdit mesajları, karakol gibi durumlar da eklenmişti.

Emine Bulut Nasıl Katledildi?

Olay tam olarak 18 Ağustos 2019 tarihinde bir kafede gerçekleşti. Yer yine Emine Bulut’un yaşamını sürdürdüğü yer olan Kırıkkaleydi. Hem de oldukça işlek bir caddeydi. Fedai Varan katili, eski eşini ve kızını takip ederek kafeye gidiyor ve Emine Bulut ile şiddetli bir şekilde tartışmaya başlıyor. Elbette zaten eski eşini öldürmeyi kafasına koymuştu. Bu nedenle tartışma esnasında Emine Bulutu defalarca bıçaklıyor.

Emine Bulut Neden Öldü?

Emine Bulut, yalnızca kocasının bıçak darbesiyle ölmedi. Emine Bulut’u ataerkil düzenimiz öldürdü. Kadını hor gören, aşağılayan, yaşatmayan insanlık öldürdü. Emine Bulut o kafeye gitmeden önce karakola sığınmıştı. Bunu kızı ifadesinde belirtmiş. Fakat onu koruyamadık.

”Ölmek istemiyorum.”

Emine Bulut

Bu sözü günlerce aklımızdan çıkaramadık değil mi? Emine, ölmeden önce böyle haykırmıştı kendini kameraya çeken o ”insanlara”. Emine Bulut, sadece kocasının bıçağı yüzünden mi öldü sizce soruyorum size? Eğer cevabınız evetse doktorun şu açıklamasından sonra bu sorunun cevabını tekrar düşünmenizi istiyorum.

“Keşke orada olsaydım. Ne eder eder Emineyi kurtarırdım.”

Doktor Metin Çakır

Bir doktor bu lafları boşuna demedi. O gün orada olan her insan çekim derdine düşmüştü. Alacakları üç beş beğeni bir insan hayatından değerliydi çünkü. Hepsi bunu düşünerek binlik telefonlarını ellerine aldılar ve kanlar içindeki kadının çığlıklarına aldırmadan kameralarının tuşlarına bastılar. O anları Emine Bulut’un kızı anneannesine işte böyle anlattı:

”Bunlar çekim yapıyor anneanne. Onlar çekim yapıyor, ben ambulans çağırın diyorum.”

Emine Bulut’un Kızı


2020 Yılında İşlenen Kadın Cinayetleri

2020 yılında sadece kayıtlara geçen 146 kadın cinayeti var. Adını duymadığımız, tanımadığımız. Onlarca çocuk annesiz kaldı. Onlarca hayat yarım kaldı. Birileri serbest bırakıldı, birileri namusunu temizledi güya kendince, birileri intikamını aldı. Ne olursa olsun yine kadına en layık görülen yer mezarın altı. Emine Bulut, Ceren Damar, Özgecan daha nice isimler… İsimler değişiyor, hikayeler değişiyor fakat kimliklerimiz hep aynı. Kadınız! Yok etmeye çalışsanız da varız. Ve var olacağız.

Emine Bulut ve ölen tüm kadınlarımızı bir kez daha BPT ailesi olarak anıyoruz. Ve tüm insanlık adına son kez haykırıyoruz: ÖLMEK İSTEMİYORUZ!

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!