nuh tepesi inceleme
nuh tepesi inceleme

Nuh Tepesi İnceleme: Spoilersız Film İncelemesi

Nuh Tepesi, global ismi Noah Land olan filmin spoilersız inceleme yazısına hoş geldiniz. Nuh Tepesi (Noah Land) filmi 6 Mart‘ta vizyona giriyor. Biz, sizler için önceden izleme şansı edindik. Bu incelme yazımızda bu filme kimler gitmeli ya da kimler gitmemeli sorusuna cevap bulacağız. O halde başlayalım…

Nuh Tepesi Konusu

Nuh Tepesi, hayatının kötü devam etmesinden dolayı bunalımda olan Ömer’in hikayesini konu alıyor. Ömer, babasını neredeyse hiç görmemiştir ve babası yarım yüzyıl önce ektiğini iddia ettiği gizemli Nuh Ağacı’nın altına gömülmek istemiştir. Babasının hasta olduğunu öğrenir ve yardım etmek istediği için beraber köye giderler. Fakat babasının bu isteğini gerçekleştirebilmek için, Ömer öncelikle öfkeli köylülerle yüzleşmek zorundadır.

Nuh Tepesi İnceleme

Nuh Tepesi, halihazırda yurt dışı gösterimlerini gerçekleştirmiş, birçok dalda ödül toplamıştır. Kısaca ‘festival filmi’ de diyebiliriz. Bu sebeple ne kadar iyi olabileceğini biliyor, bildiğimiz için de beklentimiz yüksek bir biçimde galada izleyecektik. Başrollerinde Haluk Bilginer ve Ali Atay olması zaten başlı başına bir izleme sebebi. Öncelikle oyunculuklara göz atalım. Daha sonrasında ise filmin artı ve eksi yönlerine. Hadi başlayalım.

Nuh Tepesi İnceleme: Oyunculuk

Filmin tüm oyunculukları üst seviyede. Normal bir dizi&filmden bulamayacağınız sahneler bu filmde yer alıyor. Haluk Bilginer, bizi yine şaşırtmayarak mükemmel bir seviyede üstlenmiş rolü. Yıllar geçtikten sonra çok fazla anılacak, değer verilecek fakat şu anda günümüzde yeteri kadar değer verdiğimizi düşünmüyorum. Türkiye’nin en iyi aktörü diyebilirim bu usta için. Yakından görebildiğim için de kendimi çok şanslı hissediyorum.

Ali Atay‘ın oyunculuğunu konuşmamıza gerek yok sanırım. Her filminde bizi dağlara taşlara çıkarıyor. Duygusal bir sahne mi var? Ali Atay ilk tercihim olurdu. Öyle muazzam duygusal sahneler vardı ki, tam olarak biçilmiş kaftan diyebilirim. Bazı sahnelerde duygusallığı tam veremedi fakat. Çok da göze battı. Tamam çok iyi oyunculuk fakat adamın seviyesi zaten çok üstte olduğu için o sahneleri öyle görmek istemezdim açıkçası. Oyunculuğu film devam ettikçe daha iyi bir seviyeye geldi. Eğer oyunculuk açısından bu filmden birisine ödül verebilecek olsaydım. Bu, Ali Atay‘a giderdi.

Hande Doğandemir, Arın Kuşaksızoğlu ve Mehmet Özgür; yan oyunculuk dalında göze batmayan iyi oyunculuklarıyla benden tam not aldılar. Hepsi yer verildiği sahnelerde karakterlerini iyi yansıttı. Bir yan roldeki oyuncudan da bu istenir. Kusursuz.

Nuh Tepesi İnceleme: Eksi Yönleri

Yönetmen ve senarist Cenk Ertürk, ilk uzun metrajlı filmi Nuh Tepesi oldu. İlkler her zaman affedilebilir derler. Bende o konuda affetim kendisini. Ama eleştirmeyeceğiz diye de bir şey yok. Eleştireceğiz ki, yeni Nuri Bilge Ceylan o olsun… Filmin eksi yönlerinin hepsi yönetmenden kaynaklanıyor. Bazı sahneler tekrarlanması gerektiğini fark ettim. Bu çok iyi oldu deyip, tekrarını çekmemek olmamış biraz. Göze batıyordu bazı sahneler. Özellikle Ali Atay‘ın bazı sahneleri. Bu yüzden de Ali Atay‘ın o sahnedeki o oyunculuğuna dem vurmak zorunda kaldık. Yönetmenin birkaç tekrarında o sahneleri konuşmaya bile gerek kalmazdı. Çok yapay duruyordu.

Nuh Tepesi İnceleme: Artı Yönleri

Yönetmeni çok eleştirdik, biraz da övelim. Bazı sahneler var ki… Görüntü açısı, kullanım tekniği, düşünülmesi… 25 film çeken yönetmenlere taş çıkarır. Aynı zamanda senaryosunu da yazan Cenk Ertürk, muazzam bir film anlattı diyebilirim. Köylünün sinirli hallerini çok iyi göstermiş. Ali Atay belki de en çok küfür ettiği yapım bu olabilir. Çok da uygun yerlerde, çok da uygun zamanlarda. Garip bir şekilde hoşuma gitmedi değil. Ses miksajına çok yüksek derecede önem verilmiş, bu çok net anlaşılıyor. Sesleri muazzamdı. Filmin müzikleri ise bambaşka. Tarif dahi edemem. Kesinlikle o müzikleri bir yerleden bulup, listeme ekleyeceğim.

Yönetmen Cenk Ertürk’ün ilk uzun metrajı olmasına rağmen ben çok beğendim tarzını. Daha ilki bu ise, devamında neler gelir hayal etmek güç. Yeni nesil fakat festival filmi çeken bu yönetmenleri çok seviyorum nedense. Mesela anlayabiliyorum kimden ilham aldığını. Bu filmde kesinlikle Breaking Bad ve Better Call Saul ikili dizisinden esinlendiği apaçık ortada. Bir baba ve oğul ilişkisi, hemde arası pek iyi olmayan… Nereden örnek alacaksın Breaking Bad. Çekim detayları, sesleri her şeyi ile o diziye çok benziyordu. Doğallığı en üst seviyede tutmuş. Film aşırı doğal. En sevdiğimden.

Sonuç

Bazı sahneler yüzünden canımı sıkan fakat izlerken mest olduğunuz bir film vardı karşımızda. Bu oyuncuların bulunduğu, Breaking Bad tarzı yönetmenliğin ortaya çıktığı, kendine özgün senaryosu ile vizyondaki en iyi film Nuh Tepesi sanırım. Nuh Tepesi, 6 Mart’ta vizyona girecek. Breaking Bad hakkında bilinmeyenleri ele aldığımız “Breaking Bad – Bilinmeyenler” yazısına göz atabilirsiniz. Ayrıca FilmOtağ sayfamızın Instagram ve Twitter hesaplarını takip etmeyi unutmayın. Benim bu filme puanım 7,5/10. Esen kalın dostlarım.


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.