Nightcrawler Film İncelemesi (Spoiler’lı)

Selamlar! Sizler için Jake Gyllenhaal’ın başrolünde oynadığı 2014 yapımı Nightcrawler için bir film incelemesi hazırladım. Hazırsanız başlayalım!

Jake Gyllenhaal kariyerinin başından beri farklı türde filmlerde, farklı rollerde karşımıza çıktı. Çok sayıda filmde oynamasına rağmen, oyuncunun filmografisine baktığımızda gördüğümüz tablo gerçekten başarılı. Nightcrawler ise benim için bu tablonun en iyi filmlerinden biri. En iyisi dememek için biraz tutuyorum kendimi çünkü Gyllenhaal’ın oynadığı filmler arasında Donnie Darko, Prisoners, Enemy, Zodiac gibi yapımlar bulunmakta.

Nightcrawler Film İncelemesi – Louis Bloom

Nightcrawler Film İncelemesi

Jake Gyllenhaal’ın hayat verdiği Louis Bloom, filmin hemen başında gördüğümüz üzere hırsızlık yapmak üzereyken bir güvenlik görevlisi tarafından yakalanıyor. Fakat Louis, görevliye saldırıyor ve bir an sonra kendisini arabasıyla giderken görüyoruz, elinde güvenlik görevlisinin kol saatiyle. Daha sonra bir işe girmeye çalışıyor. Her ne kadar kendisini kanıtlamaya, her işi yapmaya razı olduğunu söylese de işe alınmıyor. Onun kaderini değiştiren şey ise arabasıyla yolda giderken gördüğü bir araba kazası oluyor. Araba kazasına bakmak için yaklaştığında elinde kamerasıyla iki adamın kazayı yakından çekmek için yoğun çaba gösterdiğini görüyor. Ve bizim Louis’in kafasında bir ampul çakıyor: “Ben de bu işi yapabilirim.”

Nightcrawler Film İncelemesi – Yozlaşmış medyanın içinde

Louis çok belli ki rahatsız bir tip. Para için her şeyi yapabilecek kapasitede bir adam. Böyle bir adam kendisini medya sektörünün kollarına bırakıveriyor. Louis kendisini yükseldikçe medyaya hükmeden, bütün sırlarını çözen bir adam olarak görüyor. Ama aslında durum hiç öyle değil. Medyanın içerisinde yaptığın her şey sektör içindir. Sen ona hükmedemezsin, eğer böyle zannediyorsan da bu, sektör senin öyle düşünmeni istediği içindir.

Nightcrawler Film İncelemesi

Louis işte tam da böyle bir tuzağın içine düşmüş bir adam. Ama onu ilgilendiren şey medyanın yararları veya zararları değil. O çoktan kendisini böyle bir deliliğin içerisine atmış bir adam. Elinde kamerasıyla yakalayabileceği bir haber arıyor. Bir kazada, soygunda ya da yangında zarar görenler onun için sadece bir haber niteliğinde. Ve sektörde büyüdükçe Louis’in yapabileceklerinin sınırları her geçen gün daha da artıyor.

Ne kadar ileri gidebilirsin?

Louis sanki kafasının içinde kendine bu soruyu sorup duruyor. “Ne kadar ileri gidebilirsin?” Ve kendine verdiği cevap daima “Ne kadar ileri gidebilirsem o kadar” oluyor. Louis, bizim alışageldiğimiz toplumsal etik kurallarından bihabermiş gibi davranıyor ama aslında hiç de öyle değil. Çünkü toplumsal ahlak dediğimiz şey Louis’in hedeflerine giden yolda bir duvar. İşte bu da Nightcrawler filminin bize medyanın etik kuralları nasıl çiğnediğini, aslında toplumu nasıl kullandığını ve değerlerimizi hiçe saydığını anlatma biçimi.

Nightcrawler Film İncelemesi

Louis gerektiği yerde daha fotojenik çıkması için yerde ceset sürüklüyor, gerektiği yerde en yakınındaki insanı, işe aldığı çalışanının ölmesine izin veriyor. Sadece paraya ihtiyacı olduğu için bu işi istemeye istemeye yapan genç bir adam, Louis’in hırsları uğruna, televizyon medyasının daha da güçlenmesi uğruna ölüme sürükleniyor. Ve en sonunda “ölümü” de uğruna kendisini harcadığı medyanın bir parçası oluyor.

Nightcrawler

Nightcrawler benim için modern bir başyapıt niteliğinde. Bunun üzerinde Jake Gyllenhaal’ın etkisi çok büyük. Kariyerinin en iyi oyunculuk performansı demek çok da yanlış olmayacaktır. Filmin hiç değinmediğim yanları olan diyalogları ve sinematografik anlamda başarısı ise yine bu filmin kalitesini en çok etkileyen unsurlardan. Bunlara çok fazla değinmedim çünkü filmle ilgili en çok dikkatimi çeken şey, filmin medyayı ele alış biçimiydi.

Bu zamana kadar medya sektörüyle ilgili izlediğim en iyi filmlerden bazıları 1940 yapımı His Girl Friday, 1941 yapımı Citizen Kane, 1998 yapımı Truman Show ve 2010 yapımı The Social Network filmleri. Bu filmlerin arasında Nightcrawler ise bu sektörü ele alış biçiminden dolayı çok farklı bir yerde duruyor. Nightcrawler Film İncelemesi yazımızı umarız beğenmişsinizdir dostlar!

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!