Orucun Faydaları Nelerdir?

Orucun Faydaları Nelerdir? Niçin Oruç Tutulmalıdır?

Tüm dünyada, milyarlarca Müslümanın oruç tuttuğu Ramazan ayının ilk haftasını neredeyse geride bıraktık. Artık orucu neyin bozup bozmadığını öğrendiğimize göre gelin hep birlikte oruçla beraber vücudumuzda neler oluyor keşfedelim. Niçin oruç tutulmalıdır? Orucun faydaları nelerdir?

Orucun Faydaları Nelerdir?

İlk Hafta

İnsan bedeni vücudun oruç tuttuğunu, açlığın ve susuzluğun ancak 8’inci saatinde anlayabiliyor.

Bedenimiz bir sonraki aşamada enerji kaynağı olarak kaslarımızdaki ve karaciğerimizdeki glikoza yöneliyor. Buralardaki enerji de bitince yağ yakmaya başlıyoruz.

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi Hastanesi doktoru Dr. Razeen Mahroof oruç hakkında şunları söylüyor:

Bununla birlikte, çok uzun süre oruç tutarsanız, vücudunuz sonunda enerji için, sağlıksız olan kas proteinini parçalamaya başlayacaktır. Diyet ve sağlık arasında güçlü bir ilişki olduğunu biliyoruz. “Ramazan her zaman kilo vermek için bir fırsat olarak görülmüyor çünkü manevi yönü sağlık yönünden daha fazla vurgulanıyor ancak fiziksel fayda elde etmek için de harika bir fırsat.

Orucun Faydaları Nelerdir?

Bol Su İçmeliyiz

Vücudumuz, yağı yaktı ve kan şekerine dönüştürdü. Yavaş yavaş da oruca alışmaya başlıyoruz.

Oruçlu olmadığımız iftar ve sahur vakitleri arasında su tüketimimiz azaldığı için terleme hızlanıyor ve sıvı kaybı artıyor.

8.-15. GÜNLER ARASI

Orucun Faydaları Nelerdir?

Artık bedenimiz oruç tutmaya alıştı, belirli saatlerdeki açlık ve susuzluğa neredeyse uyum sağladı.

Dr. Mahroof bu günler için şu sözleri söylüyor.

“Vücudun yağında depolanan herhangi bir toksin çözüldüğü ve vücuttan atıldığı için bir detoksifikasyon süreci de bu zaman aralığında gerçekleşir”

Orucun Faydaları Nelerdir?

16.- 30. GÜNLER ARASI

Orucun en temel ve etkili yanlarının ortaya çıktığı, vücut için adete bir yenilenme sürecine girildiği bir zaman dilimidir.

Organların maksimum verimle çalışır.

Hafıza ve konsantrasyon güçlenir.

Enerji artar.

Beden için adete bir detoks sürecine girilen bu dönemde zihnimizde ve bedenimizdeki dinginliği, zenginliği hissetmek mümkün olur.

‘Niçin Oruç Tutulmalıdır? Orucun Faydaları Nelerdir?’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Eğer aralıklı oruç diyeti hakkında uzman diyetisyenlerden tavsiyeler isterseniz, lütfen yorum kısmında belirtmeyi unutmayın. Bir sonraki yazımızda sizden gelen istekler üzerine bu konuyu işleyebiliriz.

Kaynaklar

How to keep healthy and hydrated this Ramadan – The Oxford Student

Fasting and your health | Nursing Times


Onur Görür
Mücadele de en önemli silah bilgidir.