Netflix: Türk Dizileri

Günümüzün popüler dizi ve film izleme platformu Netflix. O kadar popüler ki artık televizyonların yerini almaya hazırlanıyor. Ülkemizde de gittikçe popülaritesini arttıran platform, bir Türk Dizisi yaptı, 2 tanesi de yolda!

Önceden; Leyla ile Mecnun, Ezel, Diriliş Ertuğrul gibi ülkemizde çokça izlenen dizileri yayınlayan Netflix, Türkiye’deki izleyenlerini de ne kadar önemsediğini göstermiş oldu. Bu diziler hakkında fazla bir yoruma gerek olduğunu sanmıyorum, zamanında ülkemizde beğenilen ve severek izlenilen diziler. hadi yaptıkları ve aldıkları Türk Dizileri hakkındaki eleştirileri şöyle bir değerlendirelim.

HAKAN MUHAFIZ – THE PROTECTOR

netflix

Netflix’in çıkardığı Türk Dizileri ne alemde ? Gelin onlara bakalım. İlk olarak Hakan Muhafız dizisini çıkaran platform bir kesimin eleştirisini alsa da diğer bir kesimden olumlu eleştiriler almayı başardı. Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü ve Ayça Ayşin Turan gibi iyi oyuncuların bulunduğu bi dizi. Diziyi bilmeyenler için spoiler vermeden konusunu anlatalım: “Genç bir adam olan Hakan’ın İstanbul’da sıradan yaşantısı vardır. Fakat ona verilen görev Hakan’ı daha farklı bir konuma getirir. Şehir tarihten gelen gizemli ölümsüzlerin tehdidi altındadır. Hakan hiç hazır olmasa da ölümsüzleri durdurup şehri kurtarmak zorundadır.”

Hakan kardeşimiz iyi niyetli, başta hiçbir şeyden haberi olmayan bir kardeşimiz, dizi de Netflix’ten desteğini alan bir dizi peki neden bu kadar eleştiri aldılar ? Ne konuda eleştirildiler ? Çoğunlukla dizide kullanılan efektler ve konuşma metinlerinin sürekli kendisini tekrar ettiği yönünde eleştiriler alan dizi, izlediğimizde de çok haksız sayılmayacağımızı da birkaç sahnede gösterdi ancak ilk defa böyle büyük bir platformda yapılan dizinin illa ki amatör hataları da olacaktı. Netflix, dizinin üçüncü sezon onayını da erkenden verdi. İlk iki sezonu yayınlanan dizinin 3.sezonu da yakında geliyor. Yapılan hatalardan ders çıkarmalı, yeni gelecek dizilerde de aynı hatalara düşmemeleri eleştiri yapacak insanların ön yargılarını kırmak için önemli bir etken. Yeni gelecek olan diziler ? onlar hangileri ? Gelin bir de bunlara bakalım.

ATİYE

Kendisi hakkında çok az gerçek, çok az da kirli bilgilere sahibim. Netflix, bu dizi hakkında çok detaylı bir açıklama yapmadı sadece Beren Saat‘in bir videosunu, bir de oyuncuların bir fotoğraflarını paylaşarak diziyi duyurdular.

netflix

Gizem-dram türündeki dizi, başrolde süper güçlere sahip olan karakteri canlandıran Beren Saat. Mehmet Günsur, Melisa Şenolsun ve Metin Akdülger de eşlik ediyor. Bazı iddialara göre birinci sezonu çekilen dizinin ikinci sezon hazırlıkları sürüyor ve Beren Saat‘in beğenmediği sahneler senarist tarafından tekrardan düzenleniyor, ancak bu haber ne kadar doğru şu anlık bilmiyoruz. Dizi, Şengür Boybaş’ın ilk romanı Dünyanın Uyanışı’ndan uyarlanıyor. Yönetmen koltuğunda ise Ozan Açıktan ile Gönenç Uyanık oturuyor.

Genelde isminden dolayı eleştiri alan dizi, aynı zamanda oyuncu kadrosundan da büyük ilgi topladı. Dizinin çıkış tarihi 27 Aralık olarak belirlendi.

Netflix tarafından verilen konu bilgisinde ise: “Genç ve güzel bir ressam olan Atiye, ailesi ve sevgilisi Ozan ile İstanbul’da sade ve mutlu bir hayat sürmektedir, ta ki dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de yapılan bir keşifle hayatı değişene kadar. Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Erhan, Atiye ile Göbeklitepe arasındaki mistik ilişkiyi gözler önüne seren bir sembol keşfeder. Atiye ona bambaşka bir kapı açan bu gizemli olayın peşine düşerek antik tapınakta geçmişini aramaya karar verir. Bu gizem perdesi aralandıkça Atiye’nin karşısına çıkan olaylar ona geçmişle geleceği, gerçek ile ruhani arasındaki her şeyi sorgulatacaktır.” İşte karşınızda Atiye dizisinin fragmanı:

Love 101

netflix

Nedir bu Love 101 ? Bir tanışma uygulaması mı ? Ya da Okey 101 ? Hayır, Netflix’in çıkaracağı 3.Türk Dizisi. Genelde genç oyuncuların oynadığı dizinin çekimleri başladı. Kadroda; Kubilay Aka, Alina Boz, Mert Yazıcıoğlu, Pınar Deniz ve Kaan Urgancıoğlu yer alıyor, yönetmenlik koltuğunda ise Ahmet Katıksız oturuyor. Dizinin şu anlık bilinen konusu 1990’lı yıllarda hayata tutunma mücadelesi veren beş liseli gencin hikayesi. Netflix diziyi Twitter’dan bu video ile duyurdu:

Dizi, gerek konusundan dolayı, gerek karakter analizlerinden dolayı çokça tepki aldı. İzleyici sürekli aynı karakter tiplemelerinin olmasından, aynı konulardan sıkıldıklarını neredeyse üyeliklerini iptal etme noktasına geldiklerini mizahi bir dille ilettiler. Televizyonda yayınlanan klasik Türk dizilerinden de bir farkı olmadığı fragmandan aşikar ancak yine de ön yargı ile yaklaşmak bazen insanı pişman ettirebiliyor bekleyip görmemiz gerek.

netflix

Geçenlerde Netflix’in ülkemizden çekileceği haberleri de asılsızdır. Böyle büyük bir pazardan çekilmek hele ki 3 film birden yapılırken Netflix’in yapmaktan çekineceği bir şeydir. Umuyoruz ki en yakın zamanda da Netflix hakkındaki soru işaretleri resmi bir dille cevaplanacaktır.