netflix belgesel tavsiye

Netflix Belgesel Tavsiye – En İyi Belgesel Listesi

Dünyada en büyük aboneye ulaşan ve ülkemizde birçok insanın kullanmış olduğu Netflix platformunda bulunan belgeselleri sizin için seçtik. İşte bize göre Netflix’te bulunan en iyi 20 belgesel tavsiye yazısı. Netflix belgesel tavsiye yazısına Roger Stone ile başlayalım o halde!

Hatırlatma: Belgeselin ismine tıkladığınızda Netflix’te izlemek için açılan bağlantı, IMDb puanına tıkladığınızda ise IMDb sayfası açılacaktır. Bazı belgesellerin Türkçe fragmanları maalesef bulunmuyor. Türkçe fragmanı bulunanlar eklenmiştir, olmayanların ise orijinal fragmanları konumlandırılmıştır. Keyifli seyirler!


Netflix Belgesel Tavsiye:
20. Roger Stone: Kirli OyunlarIMDb: 7,4

ABD’nin şu anki başkanını sevin ya da nefret edin, suçlayacak ya da Trump’ın taht bürosuna yükselişinden dolayı teşekkür edecek bir adamınız var. Bu Cumhuriyetçi lobici ve stratejist Roger Stone; kirli hileler, madde stili ve kazanmaya bağlılık ustası. Bu yüzden de Donald Trump ile mükemmel eşleşti.


19. RöntgenciIMDb: 6,2

Efsanevi gazeteci Gay Talese, konuklarını onlarca yıl gizlice izleyen bir motel sahibinin maskesini düşürdüğünde bomba etkisi yapan hikâye hızla bir skandala dönüşür.


18. WormwoodIMDb: 7,0

Klasik janra yeni bir soluk getiren bu hikâyede Errol Morris, MK-Ultra adlı gizli bir Soğuk Savaş programına katılan ABD’li bilim insanının gizemli ölümünü inceler.


17. İkarusIMDb: 7,9

Bu Oscarlı filmin yapımcısı Amerikalı bisikletçi, Putin’in yakalamayı en çok istediği muhbir olan Rus bilim insanının karıştığı dev doping skandalının ortasına dalıyor.


16. Jim ve AndyIMDb: 7,7

Jim Carrey, baş döndürücü Andy Kaufman performansı üzerinden yaşamın, gerçekliğin, kimliğin ve kariyerin anlamını sorguluyor.


Netflix Belgesel Tavsiye:
15. Seksi Kızlar AranıyorIMDb: 6,1

2015’te katıldığı Sundance Film Festivali’nde büyük ses getiren, Rashida Jones yapımı belgeselin odağında “amatör” porno endüstrisi ve istismar ettiği kadınlar var.


14. Tig – IMDb: 7,4

Komedyen Tig Notaro kanser olduğunu efsane haline gelen 2012 tarihli stand-up serisinde açıkladı. Kahredici haberlerin ortasında mizahı bulmaya çalışmasına tanık olun.


13. The KeepersIMDb: 8,1

Bu belgesel dizisi, onlarca yıl önce gerçekleşen Rahibe Catherine Cesnik cinayetini ve bunun tacizle suçlanan bir rahiple olası bağlantısını inceliyor.


12. The Toys That Made UsIMDb: 8,1

Tarihin en çok iz bırakan oyuncaklarının yaratıcıları, milyar dolarlık eserlerinin yükselişini ve bunların kimi zaman uğradığı başarısızlıkları anlatıyor.


11. Dünya’da GeceIMDb: 8,3

Bu doğa dizisinin kullandığı yeni teknoloji, avlanan aslanlardan uçan yarasalara varan farklı canlıların gizli yaşamını ortaya çıkarmak için gecenin perdesini aralıyor. Ayrıca Türkçe dublajında Beren Saat seslendiriyor.


Netflix Belgesel Tavsiye:
10. 13. MaddeIMDb: 8,2

Bu belgeselde akademisyenler, aktivistler ve politikacılar, Afrika kökenli Amerikalıların suçluya dönüştürülmesini ve ABD’deki hapishane patlamasını analiz ediyor.


9. Rise of Empires: OttomanIMDb: 8,1

Osmanlı Sultanı II. Mehmet, Bizans’ın başkenti Konstantinopolis’i fethetmek üzere destansı bir sefere çıkar ve tarihin akışını yüzyıllar boyunca değiştirir.


8. AMANDA KNOXIMDb: 6,9

İki kez cinayetten hüküm giyip aklanan Amanda Knox ve onun davasını en yakından izleyenler, bu aydınlatıcı belgeselde açıkça konuşuyor.


7. Team FoxcatcherIMDb: 7,3

Daha önce yayınlanmamış amatör görüntüler barındıran film, John E. du Pont’un paranoyaklaşıp kötüye gitmesini ve Olimpik güreşçi Dave Schultz’un cinayetini konu alıyor.


6. Making a MurdererIMDb: 8,6

13 yıl zarfında çekilen ve gerçek olayları konu alan bu gerilim, işlememiş olmaları muhtemel korkunç bir suçtan hüküm giyen iki adamın benzersiz hikâyesini anlatıyor.


Netflix Belgesel Tavsiye:
5. Morgan Freeman ile İnancın HikâyesiIMDb: 7,9

Morgan Freeman, insanlık tarihinde dinin rolünü, inançlarımızın bizi nasıl birbirimize bağladığını ve hayata dair diğer zorlu soruların olası yanıtlarını araştırıyor.


Netflix Belgesel Tavsiye:
4. Kötülük DehasıIMDb: 7,6

Bu şaşırtıcı gerçek suç öyküsü, boynunda bombayla banka soyan bir pizzacının dehşet verici ölümüyle başlayıp gitgide daha tuhaf bir hâl alır.


Netflix Belgesel Tavsiye:
3. Uzak İhtimalIMDb: 7,4

Bu belgeselde, işlemediği bir cinayet nedeniyle tutuklanan Juan Catalan, popüler bir dizinin ham görüntülerini kullanarak masumiyetini kanıtlamaya çalışıyor.


Netflix Belgesel Tavsiye:
2. ExplainedIMDb: 8,0

Vox’un bu aydınlatıcı dizisi kripto paranın yükselişi, diyetlerin neden başarısız olduğu ve K-popun çılgın dünyası gibi çok çeşitli konuları derinlemesine inceliyor.


Netflix Belgesel Tavsiye:
1. GezegenimizIMDb: 9,3

Muazzam bir içeriğe sahip olan bu çarpıcı belgeselde, gezegenimizin doğal güzelliğine şahit olurken iklim değişikliğinin tüm canlıları nasıl etkilediğini göreceksiniz.


Netflix platformunda izleyebileceğiniz belgesel tavsiye listemizin sonuna geldik. Eğer istediğiniz şeyi bu listede bulamadıysanız “Netflix Dizi Önerileri” listemize göz atabilirsiniz. Ayrıca DiziOtağ sayfamızın Instagram ve Twitter hesaplarını takip etmeyi unutmayın! Esen kalın dostlar.


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.