Nesli Tükenmekte Olan Kuşların Seslerini Dinlemek İster Misiniz?

Ülkemizin ve dünyanın hiç beklemediği bir anda maruz kaldığı Covid-19 salgını ile mücadele ettiğimiz şu günlerde, sizi biraz gündemden uzaklaştırmak istiyoruz. Hem sizleri bilgilendirmek, hem de başka dünyalara götürmek için bazı kuş türlerinin seslerini sizler için derledim.

Aşağıdaki sesleri dinlemeden önce sizlere bazı tavsiyelerim olacak;

  • Sesleri daha net duymak için kulaklık kullanmanızı tavsiye ediyorum.
  • Ses seviyesini biraz artırın.
  • Sesleri dinlerken gözlerinizi kapatın. Bu çok önemli.
  • Uslu bir çocuk olursanız şirinleri de görebilirsiniz.
  • Keyifli dinlemeler.
Kınalı Keklik: Türkiye’de sayısı hızla azalan türlerden biri. Avcılık ve tarımda kimyasal kullanımı, sayılarının hızla azalmasının ana nedeni. Belki de 10 yıl sonra sesleri tamamen yok olacak.
Kınalı Keklik Sesi
Saka Kuşu: Meyve bahçeleri ve parklarda daha çok görünen kuşlardır. Kafeslerde beslenmek için avcılığı yapılan bu kuşlar, alışamadıklarından kısa zamanda hayatını kaybeder. Türün en büyük düşmanı malesef insanoğlu.
Saka Kuşu Sesi
Akça Cılıbıt: Yağmurcungiller ailesinin kuşlarından biri. Ülkemizde İzmir’in Gediz Deltası mart ve nisan aylarında üremeleri için en uygun alan. Ancak bölgede yine insanoğlu eliyle sayıları azalmakta.
Akça Cılıbıt Sesi
Yedikardeş Kuşu: Türkiye’deki yedikardeş türü son yıllarda Fırat Nehri kıyılarında görülmeye başlandı. Türkiye’nin en nadir türlerinden biri. Bu kuşu görmek ve sesini duymak için bir çok kuş gözlemci her yıl Fırat Nehri kenarına akın ediyor.
Yedikardeş Kuşu Sesi
Alagoas Foliage-gleaner (Alagoas bölgesinin yaprak gözcüsü): Bu kuş türü artık yok oldu. En son Brezilya’da görülmüştü. Ağaçların kesilmesi yaşam alanlarını yok etti. Bize ise bu muhteşem sesi kaldı sadece.
Alagoas Foliage-gleaner (Alagoas bölgesinin yaprak gözcüsü) Kuşu Sesi

Derlememizin ilk bölümü buraya kadar. Eğer sesleri dinlerken gözlerinizi kapayıp, kafanızın içindekileri tamamen boşaltıp dinlemediyseniz çok şey kaçırmış olabilirsiniz. O zaman bu tavsiyeleri uygulayarak baştan bir kez daha dinleyin. Farkı anladığınızda hak vereceksiniz. Sağlıkla kalın.


Osman Seyrek
Önce çevreni güzelleştir sonra dünyayı. Düşünen, araştıran, endişelenen ve bunları dile getiren 1992 doğumlu sıradan bir insanım.