arama

Nerede sanata özgürlük madde 27? #freehiphop

#freehiphop
  • paylaş
  • paylaş
  • Aydın Çetin
  • Beğen
    Loading...

Geçtiğimiz günlerde Khontkar mahlaslı Onur Dinç’in Twitter hesabından yaptığı açıklama sonucu, çok eski bir davanın son duruşma gününde 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldığını öğrendik. Ezhel’in şarkılarında uyuşturucuyu anlatması sebebiyetiyle geçtiğimiz yıllarda aynı sebepten dolayı hapse girmesinden sonra #freezhel, #freehiphop hashtag’ları altında birçok hiphop dinleyicisinin sanatın özgürlük içermesi gerektiğini, şarkıda geçen kelimelerden dolayı kimsenin uyuşturucuya özenmediğini, insanları öldürenlerin bile serbest bırakıldığı bir adalet sistemini sert bir şekilde eleştirdiğini görmüştük.

#freehiphop

Khontkar’ın hapis cezasına çarptırıldığını açıkladığı tweetinin sonunda bulunan ve daha önceden de aşina olduğumuz #freehiphop hashtag’ı tekrardan gündeme geldi. Trap kültürünün ülkemize gelmesinden hemen sonra, devletin sanat icra eden insanlara ağır yaptırımlarda bulunduğunu görebiliyoruz. Trap kültürünü kavrayamamış bir ülke olduğumuzdan kaynaklandığı, dünyanın her yerinde trap türünde anlam olmadığı, genelde kadınlardan, uyuşturucudan ve silahtan bahsedildiği bir tür olduğu kanısına varılmadığını düşünüyorum. Hiphop dinleyicileri bile trap türü ilk defa yapıldığında, anlam aradıkları için ön yargıyla yaklaşmıştı. Dünya’nın farklı yerlerinden sanatçıların trap türünü ülkemize kazandırdığını, ülkemiz sanatçılarının onları örnek aldığını söyleyebiliriz. Türkiye’de son zamanlarda trap fazlasıyla yaygınlaştığı için devletin trap sanatçılarına yönelik yaptırımlarda bulunması normal geliyor olabilir ancak tıpkı başlıkta ve yazı içerisinde de belirttiğimiz gibi, sanat özgürlük çerçevesinde icra edilir.

#freehiphop

#freeart

MOB bünyesinde bulunan Sop, 26 Eylül’de 4 yıl 2 ay hapis aldığını Twitter aracılığıyla bizlere aktardı. Khontkar ile aynı gün, aynı cezayı almış olmaları da durumun ne kadar açık olduğunu ifade ediyor. 212 ile MOB ekibine Tepki sayesinde katılan Sop, ünlenmesinde büyük etkeni olan Mary Jane şarkısı ile davalandı. Mary Jane şarkısında alenen uyuşturucuyu anlattığı gereksinimiyle davalı konumuna düştü. Soprano, ceza aldığı gün attığı tweetinde ise #freeart hashtag’ı ile açıklama yaptı.

Uyuşturucuyu savunmuyoruz

Kimsenin uyuşturucu kullanmasını savunmuyoruz, aksine uyuşturucu kullanan insanın, kendini uyuşturmaya muhtaç, hayatın gerçeklerinden kaçmaya çalışan, korkak bireyler olarak görüyoruz. Ancak ülkemizde her türden sanat icra ediliyor ve bir şarkıda bulunan kelimelerden dolayı uyuşturucuya özenecek insanın, uyuşturucu kullanan insandan daha iradesiz olduğunu da kavrayabiliyoruz. Ne kadar acınası bir durumda olduğumuzu, demir parmaklıkların insanların görüşlerini ve düşüncelerini ifade etmesini engelleyemeyeceğini anladığımız gün, sanatın, sanatçının ve dinleyicinin özgür bırakıldığı gün, genç kitlenin yoğun olduğu bir ülkede, gençlerin bütün eğlence kaynaklarının sınırlanmadığı, özgürlüğüne kavuştuğu gün bizler için devrim niteliğinde olacaktır.