Neden Evcil Hayvan Sahiplenmeliyiz?

Neden Evcil Hayvan Sahiplenmeliyiz?

Evcil hayvan sahibi olan insanlar için bu sorunun cevabı bellidir, önemli olan evcil hayvanı olmayıp, almayı düşünen ya da aklında soru işaretleri olan insanlara bu cevabı verebilmek. Bu sorunun cevabı herkese değişiklik gösterebilir, biz bu yazımızda bir evcil hayvanın bize hissettirdiği duyguları anlatmaya çalışacağız. Neden evcil hayvan sahiplenmeliyiz ?

Evcil Hayvanınız Sadece Bir Dost Değil

Evcil hayvanınız sadece sizin dostunuz olmuyor, sizin çocuğunuz da oluyor ariyetten. Sizin dert ortağınız olsa da size muhtaçtır. Onu beslemeyi, onunla ilgilenmeyi ihmal etmeyecekseniz bir evcil hayvan almanız gerekiyor çünkü eğer ona yeterli sevgiyi verirseniz, onu mutlu edebilirsiniz. Onu mutlu ettiğinizde, size de aynı şekilde mutluluk verecektir. En büyük sırlarınıza ortak olacaktır, kötü anınızda yanında olacaktır, yani kısaca en yakın arkadaşınız ve çocuğunuz olacaktır.

Geçici Heves

Genelde evcil hayvanların çoğu geçici heves sonucu bırakılıyor. Bu yüzden hangi evcil hayvanı sahiplenecekseniz, kendinize şu soruyu sormalısınız;
Ben bu hayvana bakabilir miyim? Şu anda mı istiyorum yoksa onun ömrünün sonuna kadar bakabilir miyim?’
Çünkü unutmayın, sahipleneceğiniz bir evcil hayvan sizin hayatınızın bir bölümünde olacak ama o hayvanın tüm hayatında siz olacaksınız.

Çocuğum Evcil Hayvan İstiyor

Çocuğunuz bir evcil hayvan istiyorsa hemen almayın. Çocuğunuzun en yakın arkadaşı olacak evcil hayvanın bakımını siz yapacaksınız. Çocuğunuzun hevesi azalabilir, belli bir süre sonra artık ilk aldığınızdaki gibi ilgilenmeyebilir ama siz onunla hep ilgilenmek zorundasınız. Bu yüzden çocuğunuz bir evcil hayvan istiyorsa, sorumluluğu kendinizin alacağını unutmayın.

Neden Evcil Hayvan Sahiplenmeliyiz?

Kafes Hayvanı Sahiplenmek

Kafes hayvanları genellikle kolay bakılabildiği için tercih ediliyor fakat kafes hayvanlarının da bakımı kolay değildir. Sevdiğiniz bir evcil hayvanı sahiplenirseniz, bakım her türlü size kolay gelecektir fakat bu hayvanın bakımı kolay, ondan dolayı kafes hayvanını çocuğuma alayım, sevinsin diye düşünmeyin. Kafes hayvanı olarak, ginepig, tavşan ya da hamster gibi kemirgenleri sahiplenebilirsiniz. Kemirgenler size alıştıktan sonra, onların sizi kemirmesi size mutluluk verecektir. Bakımları diğer hayvanlara göre biraz daha rahat olsa da, onların kafeslerin temizliğini, hayvanların bakımını ve onlara vereceğiniz sevgiyi hiç eksik etmemeniz gerekmektedir. Kafes hayvanlarının sizinle iletişime geçmesi daha zordur fakat güzel bir sevgiyle ve bakımla sizinle iletişime geçmesi çok uzun sürmeyecektir.

Neden Evcil Hayvan Sahiplenmeliyiz?

Kedi, Köpek Sahiplenmek

Evcil hayvan denildiğinde ilk akla kedi ve köpek gelir. En çok sahiplenilen ve en çok sokağa bırakılan evcil hayvanlarda kedi ve köpeklerdir. Bakımları ve onlara vereceğiniz ilgi kafes hayvanlarına kıyasla daha zordur. Kafes hayvanlarına kıyasla sizinle daha hızlı bir şekilde iletişime geçerler. Size daha hızlı bağlanırlar. Kedilerin bağlılık göstermesi, köpeklere kıyasla daha az olsa da bu iki evcil hayvan türü de sizin çocuklarınız olacak ve sürekli evde gezinecekler.

Neden Evcil Hayvan Sahiplenmeliyiz?

Sonuç Olarak

Evcil hayvan size mutluluk getirir. Sizinle beraber yaşamasını istediğiniz biri haline gelir. Onunla ya da onlarla iletişim haline geçmeyi, huyunu suyunu öğrenmeye başladığınız zaman ise sizden mutlusu olmayacaktır. İşten eve gelmeyi sabırsızlıkla beklediğiniz zamanlar olacaktır, evde değilken onu özleyeceğiniz zamanlar olacaktır, o yüzden evcil hayvan almayı düşünüyorsanız ve ona bakabileceğinize eminseniz hiç daha fazla düşünmeden evlat edinin.

‘Neden Evcil Hayvan Sahiplenmeliyiz?’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!