NBA'de Kontratı biten oyuncular

NBA’de Kontratı Biten Oyuncular – 2021

NBA’de kontratı biten oyuncular yazımızda 2020-2021 sezonunda kontratı biten oyuncuları sıralayacağız. Geride bıraktığımız sezon birçok takas ve ‘free agent’ (sözleşmesiz oyuncular) olaylarına sahne olmuştu. Önümüzdeki sezon ise takımların eksik parçalarını doldurmak için uğraşacağı, ama en önemlisi yine çekişmeli bir sezonun olacağını da bize göstermekte. Gelelim kontratsız oyuncularımıza…

Paul Millsap

NBA'de Kontratı biten oyuncular

NBA‘de kontratı bitenler arasında en yüksek miktarda ücreti Paul Millsap alıyor. Sezonu Denver Nuggets ile sonlandıracak olan 35 yaşındaki Paul Millsap için gelecek sezon henüz net değil. Kariyerine Utah Jazz ile başlayan Millsap, başlangıçta takımlar için o kadar büyük bir değer olmasa da yıllar içinde kendine değer katanlardan. Öyle ki 2019-2020 sezonu için Denver Nuggets ona 30.5 milyon dolar ödedi.

Hassan Whiteside

NBA'de Kontratı biten oyuncular

Miami‘den Portland‘a bu sezon takas olan Hassan Whiteside da kontratının son senesinde olan oyunculardan. Sezon içinde istikrarsız bir görüntü çizen Hassan Whiteside, Miami Heat için LeBron, Wade, Bosh üçlüsü ayrıldıktan sonra takımın ana parçalarından biri olması için eklenen bir parçaydı. Portland ile de işler pek iyi gitmedi. Nurkic‘in sakatlığının bitmesi ile beraber play-off‘larda formayı kaptıran Whiteside, bu sezon için 27 milyon dolar aldı.

Marc Gasol

NBA'de Kontratı biten oyuncular

Gasol kardeşlerin küçüğü olan Marc Gasol, abisi gibi NBA kariyerine Memphis Grizzlies ile başladı. Geçtiğimiz sezon Toronto‘nun şampiyonluk için attığı adımlardan biri de Marc Gasol‘ün getirilmesiydi. 2.16 boyundaki Gasol orta mesafe ve üçlük çizgisinin ardından da şut bulabildiği için önümüzdeki sezon takımların kadrolarında isteyeceği bir isim. Marc Gasol bu sezon Toronto Raptors‘tan 25.6 milyon dolar aldı.

Serge Ibaka

NBA'de Kontratı biten oyuncular

Oklahoma City Thunder ile NBA‘e adım atan Serge Ibaka, yıllar içinde pota altındaki tehdidini potanın uzaklarına da taşıyabildi. Gösterdiği gelişim ile birlikte takımı için yeri geldiğinde 2. veya 3. bir kurtarıcı oldu. Toronto Raptors‘ın kazandığı şampiyonlukta takımını maçta tutan önemli sekanslarda kilit rol oynadı. Play-off‘larda en fazla blok yapan 8. oyuncu olan Serge Ibaka, bu kulvarda Shaquille O’Neal, Patrick Ewing, Duncan gibi isimlerle yarışıyor.

Danilo Gallinari

NBA'de Kontratı biten oyuncular

NBA‘e New York Knicks ile adım atan Danilo Gallinari, New York‘ta henüz 1.5 sezon oynamasına rağmen takas edildi. Kariyerinin büyük kısmını Denver Nuggets‘ta geçirdi. 13-14 sezonunu çapraz bağlarındaki sakatlıktan dolayı kaçıran Gallinari, sakatlanmasına rağmen ritmini çabuk buldu. Denver‘dan Clippers‘a, Clippers’tan ise Oklahoma City‘e giden Danilo Gallinari, bileği yumuşak bir dört numara oyuncusu. Bu sezon Oklahoma City‘den 22.6 milyon dolar alan Gallinari, gideceği takımın alan genişletmesine önemli katkıda bulunacaktır.

Derrick Favors

NBA'de Kontratı biten oyuncular

Sezonun başında Utah Jazz‘dan ayrılan Derrick Favors, ‘free agent’ olarak 1 yıllık sözleşme imzalamıştı. New Orleans Pelicans‘ta başarılı bir sezon geçiren Favors, sadece New Orleans‘ın değil, NBA‘deki neredeyse her takımın kadrosunda görmek isteyeceği bir oyuncu. Hem dört, hem beş numara pozisyonlarında verilen görevleri başarılı bir şekilde gerçekleştiren Derrick Favors, yeri geldiğinde diğer pozisyonları da savunabilen bir uzun. Favors bu sezon New Orleans‘tan 17.6 milyon dolar aldı.

Fred VanVleet

NBA'de Kontratı biten oyuncular

Toronto‘da sözleşmesi biten bir diğer oyuncu da VanVleet. 2019 Play-off’larında gösterdiği performans ile Toronto şehrinin sevdiği sporculardan biri olan VanVleet, üçlük çizgisinin ardında önemli bir tehdit olduğu gibi, setlerde ve perde oyunlarında da başarı gösteren bir oyuncu. Boyunun kısalığı savunmada takım için bir handikap olsa da takımların kenardan getirebileceği, tabelanın gidişatını değiştirebilecek bir silah. Fred VanVleet, bu sezon Toronto‘dan 9 milyon dolar aldı.

Davis Bertans

NBA'de Kontratı biten oyuncular
NBA’de Kontratı biten oyuncular

Bu sezonun yükselen basketbolcularından biri olan Davis Bertans, maç başına daha fazla üçlük denemesine rağmen isabet yüzdesinde bir kayıp yaşamadı. Önceki sezon maç başına 8 sayı bulan Bertans, bu sezon maç başına 15 sayı buldu. Üçlük çizgisinin gerisinde etkisi yüksek olan Bertans, savunmada takımı için yer yer bir açık oluşturabiliyor. Bu sezon Washington Wizards‘tan 7 milyon dolar alan Bertans, ‘free agent’ olarak gideceği takımdan daha fazla para alacaktır.

Montrezl Harrell

NBA'de Kontratı biten oyuncular

Clippers‘ın pivotu olan Montrezl Harrell, boyu o kadar da uzun olmamasına rağmen gücü ve hırsı ile pota altında hem hücumda hem savunmada önemli bir silah. Sözleşmesinin son senesinde olan Harrell, bu sezon 6 milyon dolar aldı. Önümüzdeki sezon daha yüksek bir ücretle oynayacağını söylemek yanlış olmaz. Montrezl Harrell aynı zamanda NBA‘in bu sezon ‘En İyi Altıncı Adam’ ödülünün de sahibi oldu.

NBA’de Biten Kontratlar yazımızın sonuna gelmeden hatırlatmakta fayda var. Normalde sezonunun son yılında oyuncu opsiyonu bulunan basketbolcular da takas senaryolarında önemli bir faktör olurdu. Corona virüs sürecinden sonra imzalanacak kontratlardaki üst sınırın düşürülmesi durumu da var. Bu nedenle oyuncular eskiden imzaladıkları kontratları bulmakta sıkıntı çekebilir. NBA‘in gelirlerinin önemli bir bölümü Çin‘den gelmekteydi. Gerek virüsün yarattığı daralma, gerek Amerika – Çin arasındaki gün geçtikçe artan tansiyon NBA‘in gelirlerini baltalayabilir.

“NBA’de Kontratı Biten Oyuncular” yazımızın sonuna geldik. Başka yazılarda görüşmek üzere. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!