NBA | Aktif En İyi 10 Oyuncu

Son günlerde ortaya bazı yabancı spor medya kuruluşlarının NBA en iyi oyuncu listeleri çıktı. Fazlasıyla da tepki çekti bu sıralamalar, beğenen yok denecek kadar az. Ben de bugün kendimce aktif en iyi 10 oyuncuyu sıraladım, bunu sizlerle de paylaşmak istedim. Malum, ipini koparan NBA listesi yapıyor son günlerde.

10- Damian Lillard

Mükemmel bir şov sundu bize play-off’larda Dame. Bu da benim NBA listeme 10. sıradan girmesine yetti.

9- Russel Westbrook

Kendi seviyesinin çok altında bir performans gösterdi geçen sezon ancak yine de buraları hakediyor.

8- Kyrie Irving

Seviyesinin altında kalan bir başka oyuncu. Ancak yine tıpkı Russel’da belirttiğim gibi buraları hakettiğini düşünüyorum. 

7- Anthony Davis

Takımla arası bozulduğu için yeteri kadar izleme şansı bulamadık geçtiğimiz sezon. Ancak şimdi daha iyi bir takımda, hala genç. Potansiyelini hepimiz biliyoruz. Bunlar Davis’e 7. sırayı kazandırıyor gözümde. 

6- Paul George

MVP yarışında son anlarda havlu attı, play-off’larda ilk turda etkisiz bir performans gösterdi ve elendiler. Ancak Paul hala bu ligin en iyi iki yönlü oyuncularından biri. Önümüzdeki sezon bizlere eğlenceli anlar yaşatacaktır. 

James Harden - NBA

5- James Harden

Oyun tarzına gelen eleştirilere rağmen inanılmaz bir sezon yaşadı geçen yıl. Üzerindeki “Play-off Choker’ı” lekesine rağmen her zamankinden bir tık daha iyi bir play-off performansı da gösterdi. Ancak takım sıralamasıyla MVP ödülünü kaybetti. Play-off’larda ise inanılmaz derecede kötü bir oyun sergileyen Curry’e ve seri berabereyken sakatlanan Durant’e sahip Golden State karşısında elenerek sınıfta kaldı. 

Giannis Antetokounmpo -NBA

4- Giannis Antetokounmpo

MVP! MVP! MVP! Bucks’ı sadece Doğu’nun değil, ligin en tepesine taşıdı. Play-off’larda Pistons ve Celtics karşısında da aynı performansını sürdürdü. MVP de oldu. Giannis’in sezonu tek bir dönem hariç rüya gibiydi. O bir dönem, Kawhi’ın Raptors’u ile karşılaştıkları dönemdi. Kawhi Giannis’e hükmetti, onu yolun dışına itti. Giannis oldukça etkisiz bir performans gösterdi o seride. Ancak, Giannis hala genç ve her sezon üstüne koymaya devam ediyor. Eğer oyununa şut eklemeyi başarabilirse, her ne kadar pek hevesli gözükmese de, bu listenin en tepesinde rahatlıkla yer bulur kendine. Ancak şimdilik 4. 

Stephen Curry - NBA

3- Stephen Curry

2015-2016 yıllarındaki kadar olmasa da, sakatlıkların da engel olduğunu belirteyim, çok iyi bir normal sezon. Kariyerinin en kötü performansını gösterip sonra bir anda seriyi aldığı bir Houston serisi, onun dışında finallere kadar harika play-off. Finallerdeki Curry, bir insanın kaldırabileceğinden fazla mental yük aldı sırtına. Durant’in sakatlığı, son maç sakatlanan Klay, hücumda tek opsiyon olduğu 3. Maç. Bunlar mental yükün yanında fiziksel yükü de getirdi. Bir insan ne kadar yalnız hissedebilir deseler, cevabım 2019 finallerindeki Curry kadar olacak. Şimdi ise önünde yepyeni, eskisinden çok daha zor bir yıl var. Hem normal sezon, hem de, arada inişler yaşasa da, play-off’lar Curry’e bu listede 3. sırayı kazandırdı bende. Önümüzdeki yıl da 2016 etkisi beklediğimi belirtmeden geçmeyeceğim. 

LeBron James

2- LeBron James

Ne kadar linçten çekinsem de, ki sizden önce arkadaşlarımdan yedim o linci, LeBron’u ilk sıraya koymayı reddediyorum. Kariyerinin belki de en kötü sezonunu geçirdi LeBron. Savunmada 0 efor. Oyun içi etki de 0. Maalesef basketbol sayılarla belirlenen bir oyun değil. LeBron’un geçen seneki istatistikleri benim için aldatmacadan başka bir şey değil. Ancak tabii ki bu adam LeBron. En kötü performansı bile bu ligin en iyi 3 oyuncusundan olmasına yetiyor. (Eğer Durant sakat olmasaydı 3. sıraya koyardım LeBron’u) Lebron, bir NBA listesinde ilk 3 dışına çıkarılacak son oyuncu.

Kawhi Leonard

1- Kawhi Leonard

Bir yıllık basketbol özlemi geçen sezon sonra erdi Kawhi için. Sezon boyu önlem amaçlı sık sık maçları sadece izlemekle yetindi. Ancak play-off’larda öyle bir performans gösterdi ki, listemde doğrudan 1. sıraya almama yetti bu performans. Oynadığı her seride rakip takımın tamamına hükmetti. Philadelphia serisi bence bir oyuncunun ulaşabileceği en uç seviye. MVP Giannis bile hayranlıkla izlemekle yetindi Bucks serisinde. Ve yolun sonunda O’nun önderliğinde bir ilk yaşandı ve Larry O’Brien ABD dışına çıktı. Savunmasının ne kadar iyi olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak Kawhi artık ligin en iyi hücumcular arasına da adını kesin olarak yazdırdı. Önünde ise yepyeni bir hikaye var. Ve benim beklentilerim, muhtemelen herkes gibi, oldukça yüksek.

Evet, kendi adıma ligin en iyi 10 oyuncusu şu an bu arkadaşlar. Kevin Durant, sakat olduğundan ve muhtemelen bu sezon maça çıkamayacağından listeye almadım. Sizden ricam, görüşlerinizi ve kendi sıralamanızı yoruma bırakmanız. Basketbolla kalın!