Myles Kennedy

Myles Kennedy Kimdir?

Rock Dünyasının önemli isimlerinden, Alter Bridge vokalisti Myles Kennedy kimdir? Kariyer basamaklarını çıkarken nasıl zorluklarla karşılaşmıştır?
Rock Dünyasının önemli isimlerinden, Alter Bridge vokalisti Myles Kennedy kimdir? Kariyer basamaklarını çıkarken nasıl zorluklarla karşılaşmıştır?

Çağımızda müzik insanların bir parçası sayılabilecek kadar önemli noktaya geldi. Müzik alanında en popüler türlerden sayılan “Rock” geçmişten günümüze kaliteli sanatçılar ve gruplar tarafından yükseltilmeye devam ediyor. Myles Kennedy ise rock dünyasının en parlak ve önemli temsilcilerinden bir tanesi. Myles Kennedy Kimdir? Hayatı ve Alter Bridge.

Myles Kennedy

Myles Kennedy’nin Çocukluk ve Gençlik Yılları

Kennedy, 27 Kasım 1969’da ABD’nin Boston kentinde Dünya’ya geldi. Asıl ismi Myles Richard Bass‘dır fakat 4 yaşında babasını kaybettikten sonra annesinin ikinci eşinin soyadı olan “Kennedy” soyadını almıştır. Myles yıllar sonra verdiği bir röportajda üvey babası hakkında “Oldukça havalı bir adam, hepimize sahip çıktı böyle bir şey çoğu zaman yaşanmaz bu yüzden minnettarım.” ifadelerini kullanmıştır. Erken yaşta Marvin Gaye, Stevia Wonder, John Sykes gibi isimlerden etkilenen Kennedy; on yaşında trompet kullanmayı öğrenmiştir. 13 yaşına geldiğinde yakın arkadaşlarıyla bir müzik grubundaydı. Daha sonraları okulun caz grubunda gitar, bando grubunda ise trompet çalarak yeteneğini pekiştirmiştir. Yerel bir heavy metal grubu olan “Bittersweet” ile de çalmışlığı vardır. 1988’de liseden mezun olduktan sonra müzik eğitimine devam etmek için Spokane Falls Community Üniversitesine gitti.

Myles Kennedy

Müzik Dünyasında Yükselişi

Myles, liseden mezun olduktan sonra kaliteli eğitim programlarına katılarak kendini geliştirmeye devam etti. 1990 senesinde Jim Templeton’ın önerisi üzerine Cosmic Dust Fusion adlı caz grubuna katıldı. Burada göstermiş olduğu performans sayesinde kısa sürede takdir topladı. Spiritus adlı şarkısı için Washington Eyaleti tarafından 5000 dolar ile ödüllendirildi. Fakat Kennedy bir süre sonra Cosmic Dust Fusion‘dan ayrılarak hem vokal tarafında hem de gitar tarafında varlık gösterebileceği yeni bir grup üzerinde çalışmaya başladı. Citizen Swing adı ile piyasaya çıkan bu yeni grup ikinci ve son albümleri olan Deep Down ile tanınmıştı. Albümdeki bütün şarkıları Kennedy yazmıştı. Aynı sene grup dağıldı ve Kennedy bir müzik mağazasında ders vermeye başladı.

1996 senesinde kariyerinin ikinci mihenk taşı sayılabilecek Mayfield Four‘a katıldı. Myles bu grupta hem baş vokalist hem de baş gitarist görevini üstlendi. Birkaç kaliteli albüm ile ivme yakalasalarda bekledikleri patlamayı yapamadılar. Myles bu dönemde “Rock Star” adlı bir drama filminde rol alarak oyunculuk da yapmıştır. Mayfield Four‘un ikinci ve son albümü Second Skin, Haziran 2001’de yayınlandı. Kennedy, o döneme kadar yaptığı en kişisel eserin bu olduğunu belirtti.

Myles Kennedy

Alter Bridge

Kennedy en çok Amerikan hard rock grubu Alter Bridge‘in baş vokalisti ve gitaristi olarak bilinir. Grubun kökeni, Kennedy‘nin yakın zamanda yazdığı bazı şarkılar için vokal düzenlemesi yapmakla ilgilenen eski Creed gitaristi Mark Tremonti‘nin Kennedy ile temasa geçtiği 2003 yılının sonlarına dayanıyor. Tremonti ve davulcu Scott Phillips, 2000 yılında Creed‘den yeni bir grup oluşturmak için ayrılan eski basçı Brian Marshall ile yeniden bir araya geldi. Adını Tremonti’nin Detroit’teki evinin yakınında bulunan gerçek bir köprüden alan Alter Bridge, resmi olarak Ocak 2004’te kuruldu. Alter Bridge’in oluşumunun resmi duyurusuyla aynı zamana denk gelen ilk albümleri One Day Remains ile ilgili bir duyuru yapıldı. albümün baş single’ı “Open Your Eyes” One Day Remains, 2004 yılında Wind-up Records’ta yayınlandı.

Diğer iki single, “Find the Real” ve “Broken Wings” peş peşe yayınlandı. One Day Remains, Kennedy’nin resmi üyesi olduğu Conspirators‘ın yer aldığı Slash‘ın bir parçası olarak 2014 albümü “World On Fire” dan önce, resmi bir üye olarak Kennedy’nin tek albümüdür.

Myles Kennedy

Grubun ikinci albümü olan Blackbird 2007’de Universal Republic‘te çoğunlukla olumlu eleştirilerle yayınlandı. Büyük ölçüde Tremonti tarafından yazılan One Day Remains‘den aksine Blackbird, Kennedy‘nin yazarlığını içeriyordu. Alter Bridge, 2007 ve 2008 boyunca Blackbird‘ü tanıtmak için turneye çıktı. Grup 2009 yılında projelerine ara verdi. Aynı yıl içinde tekrar bir araya gelen grup bir sonraki albümleri olan AB üzerinde çalışmaya başladı. Kennedy, albüm için inanç ve inançla ilgili kendi kişisel deneyimlerine dayanarak şarkı sözleri yazmayı seçti. Bu nedenle, grubun en karanlık albümü olarak anılır. Alter Bridge, Myles Kennedy’nin güncel olarak devam ettiği ve halen albüm çıkardığı etkin bir gruptur.

Myles Kennedy

Kişisel Hayatı

Kennedy şu anda Washington Eyaletinin Spokane kentinde yaşamaktadır. 2003’den beri Selena Frank ile evlidir. Mark Tremonti’ye göre Myles bir ateist. Fakat koyu hıristiyan bir ailede büyüyen Kennedy, bunun tam doğruyu yansıtmadığını söyleyerek kendini agnostik olarak gördüğünü ifade etmiştir. Yaptığı bir röportajda, “Kendimi otoriteyi sorgulayan ve artık eskisi kadar mantıklı görünmeyen kavramları inceleyen, büyüyen insan kesiminin bir parçası olarak görüyorum.” ifadelerini kullanmıştır. Kitaplarla arasının iyi olduğunu belirten Kennedy, hobileri hakkında ise müziğin kendisini oldukça meşgul ettiğini ve başka bir hobisinin olmadığını dile getiriyor.

The fragile can not endure

They’re wrecked and jaded, the place so impure

The static of this cruel world

Cause some birds to fly long before they’ve seen their day

Long before they’ve seen their day

Blackbird

Diskografi

Cosmic Dust

 • Journey (1991)

Citizen Swing

 • Cure Me with the Groove (1993)
 • Deep Down (1995)

The Mayfield Four

 • Fallout (1998)
 • Second Skin (2001)

Alter Bridge

 • One Day Remains (2004)
 • Blackbird (2007)
 • AB III (2010)
 • Fortress (2013)
 • The Last Hero (2016)
 • Walk the Sky (2019)

Slash featuring Myles Kennedy & the Conspirators

 • Apocalyptic Love (2012)
 • World on Fire (2014)
 • Living the Dream (2018)
 • TBA (2021)

Solo

 • Year of the Tiger (2018)
 • TBA (2021)

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!