Müziğe Yönelmek

İnsanların günlük yaşantısı boyunca birden fazla iş ile meşgul olur. Bu meşgul oluş kişinin duygularında rol alır. Ve insan günün bir noktasında müzik dinlemeyi düşünür. İnsanlar günlük yaşamında neden müzik dinlemeye ihtiyaç duyar?

Günlük Hayatta Müziğe Neden İhtiyaç Duyarız?

Kişisel bir cevap içeren soru olmasına rağmen bazı cevaplar verebiliriz. Bu cevaplar müziğe ihtiyacın temelini oluşturur ve nadiren değişiklik gösterir.

Verebileceğimiz ilk cevap müziğin sahip olduğu düzen ile ilgili. Sahip olduğu düzen rahatlatıcıdır. Farkında olmadan dinlediğimiz her müzikte olan bu rahatlatıcı ve düzenleyiciye sahip etkiler insan için küçük bir mola görevi görür. Kişiden kişiye değişen bu küçük mola sırasında günün erken saatlerinde olan olayları kronolojik sıranın korunarak düzenlenmesi sağlanmış olur.

müzik

Aynı zamanda müziğin bize bir şey anlatışı ve zihinde canlanan olayların bize hissettirdikleri de önemlidir. Günlük yaşantının hızlı ilerleyişi içinde zihin içinde oluşturulan olaylar insan psikolojisi için önemlidir. Motive kaynağı olmak dışında farklı konular hakkında düşünmek beyin için yarar sağlar.

Kısaca müziğin bize anlattığı şeyler ve sahip olduğu düzen ile kronolojik sırayı korurken aynı zamanda beyin için yarar sağlamakta. Bu basit gözüken yararlar dışında kişisel gelişimde yer alır.

Kişisel gelişim kişiden kişiye farkılılık gösteren bir konu olmasına rağmen kabaca aynı yolları takip eder. Müzik evrensel oluşuyla ister istemez her yaşta kitleye yöneliktir. Ve tanık olduğunuz her müzik sizin için elmas değerindedir. Çünkü müzikler kişisel gelişimde kişi için ifade ediş biçimini geliştirir. Kişinin iletişim yollarını geliştirirken algı farkındalığı yaratır.

Sahip olduğumuz bilgiler dışında kesinlikle fayda sağladığını söyleyebiliriz müzik için. Bunun en basit nedeni müzik dinleyen kişilerin günlük yaşantı içerisinde sahip olduğu psikolojidir.

Basit cevaplar ile ihtiyacın bir kısmını anlattık. Farkında olmadan sağladığı yararlar hakkında konuştuk. Peki müziğin günlük yaşantı için konumu ne olmalı?

Müziğin Günlük Yaşantıda Konumu Ne Olmalı?

Ne zaman ve ne kadar dinlemek istiyorsanız o kadar ve orada olmalı. Bunun denmesinin en büyük nedeni müziğin bir ihtiyaç oluşu. Yemek yemek gibi ihtiyaçları gidermek için kendinize nasıl zaman ayırıyorsanız müzik içinde zaman ayırmalısınız. Unutmayın fiziki ürünler kadar psikolojik ürünlere insan vücudu ihtiyaç duymakta. Sağlıklı bir beyin kadar sağlıklı bir vücut için müzik gereklidir.

Her zaman müziğe ulaşamayabilirsiniz. Günlük yaşantı içinde böyle bir şansınız olmayabilir. Akşam saatlerinde eve geldiniz. En güzel zamanlardan birisi olabilir sizin için. Tüm günün yorgunuluğunu atlatabilmek için en büyük şans olabilir. Unutmayın müzik ruhun gıdasıdır. Bunca yıldır kulağımıza gelen bu cümlenin emin olun bir nedeni ve anlamı vardır.

Her şeyi kısa bir şekilde anlatmak gerekiyor ise şunu demeliyiz:

”Güçlü bir ritm ve melodi beyinde sözcüklerden çok daha fazla yer kaplar.”

Dr. Oliver Sacks

Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.