Mutlaka Okunması Gereken 10 Kitap

Kitap okumak çok zevkli bir aktivite, karantinada olduğumuz şu süre zarfında da dizi izlemenin yanı sıra kitap okuma oranı da oldukça arttı. Dolayısıyla sizlere şöyle güzel bir liste yapmak istedim hem günümüzden hem de eskilerden. Aşina olduğunuz fakat okumadığınız kitaplar bulunabilir bu vesileyle belki okursunuz. O zaman başlayalım listemize.

1. Paulo Coelho- Simyacı

En ünlü Latin yazarlarından biri olarak bilinen Coelho’nun bu kitabı belki de yazdığı kitaplar arasında da en ünlü olanlarından biri ayrıca Mevlana’nın da Mesnevisinden ilham alınarak yazılmış bir kitap. Sizi eski yaşamlara götürüp etkisinde kalmanıza sebep olacak bu kitabın konusu; Simyacının İspanya’dan Mısır’a bir hazine arama serüvenini ve bu serüvende çıktığı hem iç hem de dış yolculuğu masalsı olarak anlatıyor.

” Bir şeyi gerçekten istersen ,” demişti yaşlı adam ona, ”Onu gerçekleştirmeni sağlamak için bütün evren işbirliği yapar. ”

2. George Orwell-1984

Dünya klasiklerinden 1948 de yazılmış bu kitap aslında bir distopya dolayısıyla defalarca okunduğunda farklı anlamlar çıkarıldığı söylenir. Bu kitap aslında tüm rejim ve otoriteye karşı bir başkaldırı kitabı. Konusu; Büyük Birader karakteri her şeyi gözetleyip, herkesin nasıl düşüneceği ve hayatlarını nasıl yaşayacağına karar veren bir yetkiye sahiptir. Winston ise bütün bu olaylara başkaldırıp her şeyin üstesinden gelmeye çalışan bir karakterdir. 1984’de filmi çekilmiştir.

“Onlardan nefret ederek ölmek, özgürlük buna denirdi işte.”

3. Jose Mauro de VasconcelosŞeker Portakalı

7’den 70’e herkesin okuyabileceği bir kitap. Biraz trajikomik bir kitap fakat fazlasıyla ağlatıyor. Zeze’nin gerçek hayatı ve acıyı öğrendiği hazin bir öyküdür. Ayrıca bu bir serinin de ilk kitabı 2. kitabı Güneşi Uyandıralım, 3. kitabı Delifişek. Şeker Portakalının 1 saat 39 dakikalık filmi de var.

“Hepimiz büyüktük. Küçük küçük parçalarla, aynı hüzüntüden payını alan büyük ve hüzünlü kişiler.”

4. Jane Austen-Aşk ve Gurur

Orjinal ismi Gurur ve Ön yargı’dır. Jane Austen evlilik teklifi alsa da kabul etmez bu yüzden hayatı boyunca hiç evlenmemiştir. Konusu; Taşralı bir genç kızın, varlıklı bir aileden gelen adam ile arasındaki ilişkidir. Toprak sahibi varlıklı olan bu adam kıza karşı gururlu yaklaşırken, kız da ona karşı ön yargılı davranmaktadır. Bu kitabın aynı zaman da 2005 de çekilmiş bir de filmi bulunuyor.

“Şiiri hep aşkın gıdası olarak düşünürdüm.”

5. Stefan Zweig- Satranç

Psikolojik derinlikli olan bu kitap Zweig’in sürgünde yazmış olduğu en tanınmış eseridir. Satranç kitabı için veda mektubu da denilebilir çünkü Zweig intiharından kısa bir süre önce kitabı tamamlamıştır. Konusu; Raslantı sonucu eline geçirdiği kitapla satranç oynamanın inceliklerini öğrenip bunu tutkuya dönüştüren Dr.B’nin beyin hummasına yakalanmasını anlatıyor.

“Bize hiçbir şey yapılmadı, yalnızca tam bir hiçliğin içine koyulduk, çünkü bilindiği gibi dünyada hiçbir şey insan ruhunu hiçlik kadar baskı altına alamaz.”

6. Dostoyevski-Suç ve Ceza

1866’da yayımlanan bu ölümsüz eserin konusu; Rodion Romanoviç Raskolnikov adlı bir gencin üst üste yaptığı cinayetler üzerine yaşadıklarını konu alıyor ve peşisıra gelişen olayları anlatıyor.

“Önce biraz ağladılar, ama alıştılar şimdi. Aşağılık insanoğlu her şeye alışır! “

7. Oğuz Atay-Tutunamayanlar

Yazıldıktan sonra yıllarca önem verilmeyen bu kitap, şuan da Oğuz Atay’ın bir başyapıtıdır. Yurtdışında da ilgi görmeye başlamıştır. Konusu; İntihar eden arkadaşının izlerini süren Turgut Özben, yaşamına son veren arkadaşının modern topluma neden ayak uyduramadığını araştırmaktadır.

” Normal bir insan olmaya zorladılar, bana boş yere vakit kaybettirdiler. Olmayınca da anormal dediler.”

8. William Shakespeare- Hamlet

Shakespeare, İngiliz edebiyatının en önemli temsilcilerinden biridir. Trajik bir intikam hikayesidir, konusu; Babasını öldürüp annesiyle evlenen amcası Caludius’dan intikam almak için planlar yapar. Delilikle gerçeklik, kaotik ilişkiler, ahlak ve ihanet gibi kavramlarla harmanlanıp yazılmıştır.

“Eski bir inanışa göre her iç çekişte kalp bir damla kan kaybedermiş. “

9. Antoine de Saint-Exupery -Küçük Prens

Çocuk kitabı olarak düşünülse de yine 7’den 70’e herkesin defalarca okuyabileceği ve her okunduğunda da farklı mesajlar çıkarılabilecek bir kitap.

“Ama gözler gerçeği göremez ki, yüreğiyle aramalı insan.”

10. Harper Lee-Bülbülü Öldürmek

Özellikle de son zamanlarda yaşanan ırkçılık olaylarından sonra bu kitap bu listede olmalıydı. Konusu; Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve bir çocuk kahramanın gözünden anlatır.

“İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.”

Bonus: Sabahattin Ali- Kürk Mantolu Madonna

Bol bol Raif Efendi’nin hikayesini duyacağımız bu kitabın bize ve hayatımıza kattığı şey çok olacak. Konusu; Hüzünlü bir aşk öyküsü gibi gözükse de bir adamın topluma giderek yabancılaşmasını anlatıyor.

“Bir kitabı okurken geçen iki saatin, ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince, insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım.”

Bonus: Grigoriy Petrov- Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Atatürk’ün askeri okulların müfredatına koyulmasını emrettiği bir kitap. Konusu; Uzun yıllar farklı toplumların egemenliğinde yaşamış bir toplumun kendi ayakları üzerinde kalkmasını anlatıyor. 20’nci yüzyılın başında Finlandiya’nın Rusya’ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesini tüm yönleriyle ele alıyor.

“Milyonlarca halk bedenen, ruhen, fikren ve ahlaken çürüyor da, hiç kimse bu kokuşmuşluğu görmüyor. Herkesin karakteri bozulmuş veya herkes bu yozlaşmışlığa alışmış da bunu doğal bir durum sanıyor sanki. Ama bu böyle mi olmalıdır?”

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Zeynep Aslı Elidolu
Yazı yazmayı fazlasıyla seven bir edebiyat öğrencisi ve içerik üreticisi / Bir Parça Tuhaftık