Mustafa Kemal Atatürk ve Eğitim

Mustafa Kemal Atatürk ve Eğitim

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk denilince hepimizin aklında farklı farklı düşünceler gelir. Bu farklı farklı düşüncelerin gelmesinin en büyük sebebi, Atatürk’ün sadece bir alanda değil, bir çok alanda yenilikler yapması ve bize her alanda bambaşka bir ülke bırakmasından dolayıdır. Atatürk denilince bazılarımızın aklına ilk askeri başarıları gelir, bazılarımızınsa yaptığı çeşitli devrimler gelir. Bu yazımızda Atatürk’ün eğitime verdiği önemi anlattık. Mustafa Kemal Atatürk ve eğitim. İyi okumalar.

Mustafa Kemal Atatürk ve Eğitim

Atatürk, Ankara Atatürk Lisesi’nde

Tarihler 28 Haziran 1933’ü gösterirken, Ankara Atatürk Lisesi öğrencileri, okula gelecek heyet için hazırlanmıştı. Siyah bir araba lisenin önüne geldi, içinden de Salih Bozok, Reşit Galip ve Mustafa Kemal Atatürk indi. Mustafa Kemal Atatürk okula, son sınıf öğrencilerinin bitirme sınavlarını izlemek için gelmiştir. Son sınıf öğrencileri teker teker alınır. O gün Atatürk bir isimden çok etkilenir ve bir iki sorudan sonra bizzat o çocuğu kendi imtihan eder.

Aydın Sayılı

O çocuğun adı Aydın’dı. Tarih, coğrafya, yurt bilgisi, o kadar çok soru sormuştur ki Atatürk, en uzun imtihan Aydın’ın olmuştu. En sonunda Atatürk yanındaki Reşit Galip’e dönerek
‘Bu genç fevkalade zeki. Bir an önce yurt dışında tahsile yollayalım.’ der.
Ertesi gün Aydın makama çağrılır ve eline bizzat Atatürk’ün yazdığı gurur mektubu bir zarf içinde verilir. Millî Eğitim Bakanı Reşit Galip Bey, kendisini bilim tarihi ile ilgilenmeye yönlendirdi.
Aydın, liseyi bitirdiği zaman, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurt dışı eğitim için hazırlamış olduğu sınavı kazandı ve yurt dışında eğitim gördü. Harvard’da bilim tarihi üzerine dünyada ilk doktora yapan kişi unvanını kazanır. 1943 yılında yurda döndüğünde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nde göreve başladı.

Mustafa Kemal Atatürk ve Eğitim

Aydın Sayılı’nın Ödülleri

Aydın Sayılı, Nicolaus Copernicus üzerine çalışmaları nedeniyle 1973 yılında Polonya hükümeti tarafından Copernicicus Madalyası ile ödüllendirildi. 1977’de Tübitak Hizmet ödülü, 1982’de İstanbul Üniversitesi Üstün Hizmet Ödülü’ne değer görüldü. 1980 yılında UNESCO Uluslararası Yazar Editör Komitesi’ne seçildi. Yaşam boyu verdiği hizmetlerden ötürü de 1990 yılında UNESCO Ödülü’nü aldı.

Aynı Liseden Çıkan İsimler

Aynı zamanda aynı liseden Orhan Veli ve Oktay Fırat gibi çoğumuzun severek okuduğu yazarlarda çıkar. Bu durum, bu eğitim sisteminin bize gösterdiği şeylerden biri de teşviktir. Doğru bir şekilde, doğru bir yönlendirme ile insanların içlerinde yaşayan cevherleri çıkarmak mümkündür. Atatürk bu cevherleri ortaya çıkarmak için eğitime son derece önem vermiştir. Ülkeyi emanet edeceği gençleri birer yarış atı gibi yetiştirmek yerine, kendi becerilerini en iyi şekilde değerlendirebilecekleri bir sistem üzerinden gitmiştir. O dönemlerde çıkan öğrenciler, şu an ile kıyaslandığı zaman, kendilerini daha çok bilen, kendilerini daha iyi yetiştirmiş bireyler olarak okullarını bitirmiş oluyorlardı.

Çok Üniversite Az Eğitim

Şu an ülkemize dönüp baktığımız zaman, Atatürk zamanındaki okul sayısı ile kıyaslandığında çok daha fazla okulun olduğunu görüyoruz. Bu kadar çok okul ama kendilerini fark edemeyen milyonlarca genç. Zaman içerisinde ülkemizde daha fazla okul yapıldı. Bu okulların sayısı arttıkça, eğitim düzeyi de aynı seviyede geriledi. Öğrencilere eğilen sistemden daha çok, belirli sınavları geçen öğrenciler ön planda oldu. Bu zaman içerisinde o kadar görmezden gelindi ki şu anda okula giden çocukların, gençlerin ezber dışında bir şeyler öğrenemediklerini görüyoruz.

Haklı Gibi Görünen Bir Soru

Bir soru var ki şimdi bazılarımızın aklına gelecek. Atatürk zamanında bu kadar öğrenci yoktu, o zamanki sistemi şimdi nasıl uygulayacağız ki ?
Bu soru doğru gibi görünüyor fakat değil. Atatürk zamanında, eğitime verilen değer, diğer zamanlarda da verilmiş olsaydı bu sistem hep katlanarak ve daha da iyileştirilerek devam etmeliydi fakat eğitime verilen değer zaman içerisinde değerini kaybettiği için bu sistem yerine daha basit sistemlerle, daha basit yöntemlerle gençler seçilmeye başlandı.

Mustafa Kemal Atatürk ve Eğitim

Nüfusu Çok Olan Ülkelerde Durum Nasıl?

Nüfusun çok olduğu diğer ülkelere göz atarsak eğer, çoğu nüfusu çok ülkelerde de benzer problemler var. Bu konuyu Amerika ile ele alırsak, ilkokul ve lise sistemlerinin, nüfusu az olan ülkelere göre yetersiz denilebilecek düzeyde olduğunu görebiliyoruz. Üniversitelerde ise durum tam tersi. Amerika, üniversite konusunda en iyi eğitimlerden biri verirken, ilkokul ve lise sisteminde yerlerdedir. Bunun sebebi için bir sürü farklı teori olsa bile herkesin en iyi eğitimi alması yerine, sadece bu sıkıntılı sistemden kendini sıyrılabilen insanları gerçek bir eğitim için değerli görüyor.

Eğitim Sisteminin Önemi

Eğitim sistemi bir ülkenin geleceğidir. En başta verilen güzel eğitimler, çocukların ve gençlerin kendilerini keşfetmelerini sağlar. Bir öğrenci matematikten anlamadığı için zekası zayıf olarak görülmez. Bir öğrenci sayısal okuyorsa zeki, sözel okuyorsa zeki değil gözüyle bakılmaz. Zayıf eğitim sistemlerinde durum maalesef ki bu şekildedir. Bir öğrencinin sayısal dışında bir yeteneği varsa ve bu yeteneği ile istediği gibi ilerleyemiyorsa, öğretmenleri tarafından zayıf görünüyorsa burada eğitim sisteminin suçu vardır. Tabi bu durum her öğretmen için değil, bu yetenekleri fark edip, onlara yol gösteren öğretmenler olsa bile bu öğretmenlerin sayısı eğitim sisteminden dolayı bir hayli azdır.

Sonuç

Şu anda Atatürk’ün bize bıraktığı bu ülkeye ihanet ediyoruz. Atatürk’ün kurmuş olduğu eğitim sistemine defalarca kez ihanet ediyoruz. Hayata hazırlandığımız ilkokullardan memnun olan çocuk sayısının bir hayli az olması, liselere gitmek yerine kaçmaya çalışan liselilerin bu kadar fazla olması, üniversite öğrencilerinin geleceğe bu kadar kaygı içinde bakması, Atatürk’ün bize bıraktığı ülkeye ettiğimiz ihanetin birer göstergesidir.

Mustafa Kemal Atatürk ve Eğitim


‘Mustafa Kemal Atatürk ve Eğitim’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!