arama

Yıkılmayan Yapıt: Mostar Köprüsü

  • paylaş
  • paylaş
  • Metin Serdar ÇAKIR

Mostar Köprüsü Tarihi:

Mostar Köprüsü, Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edildi. Osmanlı zamanında yapılan bu köprü Balkanlar’a büyük önem veren Osmanlı’nın şaheserleri arasındadır. Mostar köprüsünün yapılışı ile birlikte iki yaka arası birleştirilmiş, ticaret canlanmış, iki yaka tarafındaki insanların birbiriyle kaynaşması sağlanmıştır. Mostar, olduğu şehre de adını vermiştir. Yapılışı itibariyle köprü döneminin en ileri teknolojisi kullanılarak yapılmıştır. Köprünün inşaatında 456 kalıp taş kullanılmış ve bu taşlar birbirine geçmeli olarak yapılmıştır.

mostar köprüsü

Mostar Köprüsü Nasıl Yıkıldı?

1992 yılında Bosna Hersek’te iç savaş zamanlarıydı. Bu yıllarda Sırplar ve Hırvatlar köprüyü yoğun bir top atışına tutmaya başladılar. Amaçları köprüyü yıkarak, gıda ve mühimmat geçişini engellemekti ancak yüzün üzerinde tank atışı köprüye isabet etmesine rağmen köprü yıkılmıyordu. Bosnalılar köprüyü koruyabilmek için kamyon tekerleklerini köprünün iki tarafına dizmişti ancak köprünün yıkılmama sebebi 427 yıl önce kullanılan taşlardan kaynaklanıyordu. 1993 yılının Kasım ayında Sırp ve Hırvat güçleri köprüyü yıkabilmenin yolunun köprünün ayaklarına hedef almak olduğunu anladı ve yapılan iki atış sonrasında yüzlerce tank atışına dayanan köprü yıkıldı. Köprünün taşları Neretva Nehrinin soğuk sularına gömüldü.

mostar köprüsü

Yeniden İnşa Edilişi:

Bosna Hersek’in özgürlük savaşından çıkışının ikinci yılında takvimler 1997’yi gösteriyordu. TİKA’nın yoğun çabaları sonucunda köprünün yeniden inşası başladı ve orjinaline benzer şekilde köprü yeniden yapılmaya başlandı. Köprünün taşları Neretva Nehrinden çıkarıldı ve Türk firmaları öncülüğünde proje başladı. 23 Temmuz 2004 tarihinde köprü, büyük bir katılımla açıldı.

Günümüzde Mostar Köprüsü:

Yıllara, savaşlara meydan okuyan Mostar Köprüsü her yıl binlerce turistin uğradığı turistik bir mekan oldu. Bugün Mostar’a gittiğinizde köprüden nehire atlayan insanları görebilir, Osmanlı mimarisini şehrin her yerinde hissedebilirsiniz. Ayrıca savaşın yakın bir tarihte bitmesi sebebiyle şehrin sokaklarında savaşın tüm izlerini görmekte mümkün. Mostar Köprüsü ise tüm bunlara rağmen dimdik ayakta kalarak şehrin simgesi olmaya ve bizleri büyülemeye devam ediyor. Mostar köprüsü mimarisi dolayısıyla hilal şeklinde ve karşısından baktığınız zaman hayranlık uyandırıyor. Bölge insanları da biz Türklere büyük bir minnet ve saygı duyuyor ve çok samimi davranıyorlar. Vakit bulabilirseniz bu şehri ve ülkeyi gezip tarihe yakından bakmanızı, savaşı ve acısını hissedebileceğiniz sokakları adımlamanızı tavsiye ederim.

mostar köprüsü