Mortal Kombat 2021 Film İncelemesi

Mortal Kombat 2021 Film İncelemesi: Ne Kadar İyi?

Mortal Kombat 2021 Film İncelemesi
Mortal Kombat 2021 Film İncelemesi

Mortal Kombat’ın 23 adet oyunu ve 3’ü live action 2’si animasyon olmak üzere 5 adet filmi bulunmaktadır. Oyunlardan bazıları Mortal Kombat Armageddon, Mortal Kombat (2011), Mortal Kombat X, Mortal Kombat 11‘dir. Filmleri ise Mortal Kombat (1995), Mortal Kombat Annihiliton ve geçtiğimiz günlerde çıkan Mortal Kombat (2021). Bu yazıda Simon McQuoid’in yönettiği 2021 yapımı Mortal Kombat filmini inceleyeceğiz. Mortal Kombat 2021 film incelemesi.

Çağın Gerisinde Kalmak

Şu soruyu sorarak başlayalım. Mortal Kombat filmleri ne kadar iyi olabilir? Emin olarak söyleyebileceğimiz tek şey bu filmden daha iyi olabileceğidir. Dövüş filmlerinin senaryo olarak çok başarılı kaleme ihtiyacı yoktur, çok başarılı oyunculuğa ihtiyacı yoktur ancak çok başarılı koreografilere ve çok başarılı ses tasarımına ihtiyacı vardır. Özellikle 55 milyon dolar bütçeli bir dövüş filminin koreografi konusunda çağın gerisinde kalma lüksü yoktur.

Mortal Kombat’ın senaristliğini Greg Russo, Oren Uziel ve Dave Callaham adlı üç kişi üstlendi. Greg Russo‘nun ilk senaristlik işi bu film. Oren Uziel, The Cloverfield Paradox ve Shimmer Lake filmlerinin senaryosunu yazmış. Dave Callaham da Godzilla (2014), Cehennem Melekleri serisi ve Wonder Woman 1984 filmlerinin senaristidir. Ed Boon ile John Tobias galiba senaryoyu hiç okumadı (!) ki oyunlarından kötü bir senaryoya izin verdiler. 1995 senesinde çıkan ve aynı adı taşıyan filmin senaryo ve diyalog olarak daha iyi olması gerçekten şaşırtıcı. İnternette ise karakterlerin “Flawless victory!” ve “Fight!” gibi ikonik sesleri kendi ağızlarıyla çıkarmasıyla çok dalga geçildi.

Yönetmenlik, Müzik, Oyunculuk

Senaryonun böyle filmlerde önemsiz olduğu yönetmenliğin, dövüş koreografilerinin ve müziklerinin daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. Yönetmen koltuğunda Simon McQuoid var. Simon McQuoid adını ilk kez okuyorsanız çok normal çünkü kendisinin ilk filmi. Kendisi 2014 yılında “The Night-Time Economy” adlı 1 dakikalık bir video çekmiş daha öncesinde. Dövüş koreografilerinin başında Chan Griffin bulunmakta. Shazam, Alien: Covenant filmlerinin dövüşlerini kurgulamış. Shazam, Alien: Covenant‘ı Ridley Scott filmleri kalitesinde olmasa da başarılı, koreografları da iyidir. Mortal Kombat‘ın dövüşleri aşırı kötüydü diyebiliriz. Sıradan bir dövüş filmi olarak vasat seviyededir. 2021 yılındayız ve Godzilla vs Kong filmi yayınlandı. CGI kertenkele ile CGI maymunun 30 dakikalık dövüş sahnesi eğer ki 110 dakikalık bir dövüş filminden daha tok hissettiriyor ise 110 dakikalık dövüş filmi kendisini yargılamalıdır.

Mortal Kombat 2021 Film İncelemesi

Müzik konusunda da film büyük hayal kırıklığı yarattı. Benjamin Wallfisch kendisi Dario Marianelli‘nin müziklerini bestelediği birçok işin müzik kadrosunda bulunmakta. Ayrı olarak da, Blade Runner 2049, It, The Invinsible Man‘in müziklerinde parmağı var. Fetih 1453‘ün müziğini de Benjamin Wallfisch bestelemiş. Mortal Kombat filminde ise akılda kalıcı hiçbir müzik bulunmamakta. Mortal Kombat 11‘in müziklerini kullansalarmış keşke o kadar zahmete gerek yokmuş.

Oyuncular olarak da Sub-Zero rolünde Joe Taslim, Scorpion rolünde Hiroyuki Sanada, Kano rolünde Josh Lawson, Shang Tsung rolünde Chin Han yer alıyor. Chin Han’ın 2008 yapımı The Dark Knight filmindeki Lau rolünden sonraki değişimini görünce tuhaf hissetmemek elde değil. Jessica McNamee de Sonya Blade olarak ortalama bir oyunculuk sergiliyor. Oyunculukları değerlendirirken sadece diğer Mortal Kombat filmleriyle karşılaştırdık yoksa bu oyunculuklar beş para etmez. Liu Kang rolünde Ludi Lin‘in oyunculuğu ile Martin Scorsese‘nin Taxi Driver filmindeki Robert De Niro‘nun oyunculuğunu kıyaslamaya kalkarsak bu film 10 üzerinden 3’ü bile hak edemez.

Mortal Kombat 2021 Film İncelemesi
Bi Han ile Hanzo Hasashi’nin dövüş sahnesi

Son Olarak

Dövüş filmi yokluğundaysanız veya Mortal Kombat hayranı olup bütün içeriklerini tükettiyseniz izleyebilirsiniz. Eğer Mortal Kombat izlemek istiyorsanız Youtube’a izlemek istediğiniz Mortal Kombat oyununun adını yazıp izleyin kesinlikle daha çok zevk alırsınız.

Mortal Kombat 2021 Film İncelemesi: Ne Kadar İyi?‘ adlı yazımın sonuna geldik. Bir Parça Tuhaftık sayfamızı Instagram ve Twitter hesabımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Berk Taşdemir
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Veteriner Fakültesi'nde Veteriner Hekim öğrencisi.