Montaigne Denemeler

Montaigne Denemeler 10 Özlü Söz – 2

Sizlere daha öncesinde Montaigne “Denemeler“den derlediğimiz 10 özlü sözü sunmuştuk. Malum “Denemeler” bir tecrübe deryası. İçinde geçen o güzel sözleri tek bir yazıya sığdırmak olmazdı. Bu sebeple 2. yazımızla karşınızdayız.


Montaigne Denemeler

1- Ölüm, lahanalarımı dikerken bulmalı beni; ölüm korkusu içinde, hele de bahçemi kaybetme korkusu içinde bulmamalı. (Kanunlar Üstüne)


2- Talih bazı olayları ustaca düzenliyor sanki. Helena’nın oğlu Kostantin Bizans İmparatorluğunu kurdu ve bu imparatorluk Helena’nın oğlu Kostantin zamanında sona erdi. (Dünya Yurttaşlığı)


3- Kendisi iyi olmasını unutan ve başkalarını iyi yaşamaya alıştırmakla ödevini yaptığını sanan kişi büyük bir budaladır. (Dizginsiz Tutkular)


4- Ceza çocuklara bir ilaç sayılarak verilmeli. Bir doktorun hastasına öfkelenmesi kabul edilebilir mi ? (Öfke Üstüne)


5- Herkes kendisi için bir derstir. (Kendimizi Anlatmak)


6- Kavuşabildiğimiz tüm zevk ve mutluluklar mutlaka dertlerle, üzüntülerle karışıktır. ( İnsan Tabiatı )


7- Bir devlet için yenilikten daha rahatsız edici bir şey yoktur. Değişiklik hep zorbalığa hep kötülüğe yol açar. (Devrim)


Montaigne Denemeler
“Denemeler” kapak tasarımı

8- Yapmaya alıştığımız işlerden binde biri bile bizimle doğrudan ilgili değildir. (Yalnızlık)


9- Kendini olduğundan az göstermek tevazu değil budalalıktır. Kendine değerinden az paha biçmek pısırıklık, korkaklıktır. (Kendimizi Anlatmak)


10- Hayattan sonra ölümdesiniz ama hayatta iken ölmektesiniz. Ölümün, ölmekte olana ettiği ise ölmüş olana ettiğinden daha acı, daha derin, daha yakıcıdır. ( Ölüm )


“Montaigne Denemeler 10 Özlü Söz” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça

  • Monteigene, Denemeler, İş Bankası Kültür Yayınları ( Çeviren: Sebahhattin Eyüboğlu)