Modern Dünya Orduları – Türkiye Cumhuriyeti

Terörle aktif olarak halen mücadele eden 81.257.239 nüfuslu Türkiye Cumhuriyeti, ordusunu güncel tutan ve teknolojisini geliştiren bir devlettir. Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri ile arasını iyi tutan Türkiye Cumhuriyeti iki taraftan da ordusuna katkı yapan bir ülkedir, fakat son zamanlarda ordusu için Rusya’dan satın aldığı S400’lerden dolayı, Amerika ile arasında F35 sorunu ortaya çıktı. Savunma sanayisine yüklü miktarlarda yatırım yaparak başarıya ulaşan Türkiye Cumhuriyeti, ürettiği İHA’larla dünya genelinde sesini duyurdu. Global Fire Power sitesinin yaptığı analize göre Türkiye Cumhuriyeti 138 ordu arasından on birinci sıradadır.

Hava Gücü

Türk Silahlı Kuvvetleri 206 avcı uçağı, 80 lojistik uçağı, 276 eğitim uçağı, 18 özel görev uçağı, 497 genel maksat ve yük helikopteri ve 100 taarruz helikopterine sahiptir. Ordusundaki F-16’ları modernize ederek kullanan Türkiye aynı zamanda İtalya ile ortak geliştirdikleri T-129 Atak helikopterleri ile havadaki gücünü de giderek arttırıyor.

türkiye cumhuriyeti
T-129 Atak Helikopterleri Efes Tatbiaktında

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin geliştirdiği Hürkuş modeli eğitim uçakları yakın zamanda envantere kazandırılacaktır. Aynı zamanda gene TUSAŞ’ın geliştirdiği TF-X (Milli Muharip Uçağı) ve Hürjet uçaklarının önümüzdeki senelerde üretiminin gerçekleştirilip envantere katılması beklenmektedir.

Kara Gücü

Son zamanlarda sınır ötesinde 4 adet operasyon düzenleyen Türkiye Cumhuriyeti, piyadelerine ve diğer birliklerine bu yönden tecrübe katmaya devam ediyor. Türk Kara Kuvvetleri’ne bağlı 2.622 tank, 8.777 zırhlı araç, 1.278 obüs, 1.260 top ve 438 adet çok namlulu roket atar aracı vardır. Türkiye’de üretilen T-155 Fırtına tipi obüsler kara kuvvetlerinin bel kemiği olma yolunda ilerlemektedir. MİTÜP Altay projesi ile milli tank yolunda da adımlar atan Türkiye Cumhuriyeti, Altay Tankı’nı 2021 yılında seri üretime geçirip envantere katmayı planlamaktadır.

türk tankları
Kara Kuvvetlerine bağlı Leopard Tankları

Leopard 2A4 tipi tankları hakkıyla kullanan Türk Kara Kuvvetleri aynı zamanda M60 tipi tankları da uzun senelerdir kullanmaktadır. Tank konusunda tecrübe sahibi olan Türkiye, tank sayısı bakımından dünyada dokuzuncu sıradadır.

Deniz Gücü

Türkiye Cumhuriyeti’nin Deniz Kuvvetleri bünyesinde 16 firkateyn, 10 korvet, 12 denizaltı, 35 devriye gemisi ve 11 mayın gemisi vardır. Türkiye Cumhuriyeti hava ve kara gücünde olduğu gibi deniz gücünde de kendisini geliştirmek isteyen bir devlettir. MİLGEM projesi dahilinde sulara indirilen TCG Heybeliada, aktif olarak görevine devam etmektedir. MİLGEM projesi kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri’ne 4 adet daha gemi üretilmesi planlanmaktadır. Aynı zamanda Türk Deniz Kuvvetleri, MİLDEN isimli projede Türkiye’nin milli ve yerli denizaltısının üretimine başlayacaklarını duyurdu.

türk gemisi
Deniz Kuvvetlerine bağlı TCG Gelibolu Firkateyni DYNAMIC MANTA tatbikatında

Uçak gemisine sahip olmak isteyen Türkiye, bu doğrultuda TCG Anadolu projesini başlattı. Sedef tersanelerinde üretimine başlayan ve su üstü testleri devam eden Amfibik çıkartma gemisi olan TCG Anadolu hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak

Türkiye Cumhuriyeti ordusunu halen geliştiren ve ürettiği teknolojilerle sürekli yenileyen bir yapıya sahiptir. Bu yapının en önemli göstergesi de savunma sanayisine son yıllarda yapmış olduğu başarılı yatırımlardır. Terörle aktif olarak mücadele etmesi Türkiye’ye teknolojisini kullanabileceği bir alan yaratmayı başarmıştır. Türkiye’nin son zamanlarda açıkladığı yeni projelerle de dünyada savunma sanayileri arasında ihracatçı bir pozisyona gelmesi beklenmektedir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, sağlıklı kalın.

Serinin diğer yazıları:
Modern Dünya Orduları – Amerika Birleşik Devletleri
Modern Dünya Orduları – Rusya Federasyonu
Modern Dünya Orduları – Çin Halk Cumhuriyeti
Modern Dünya Orduları – Fransız Cumhuriyeti


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 3. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.