Modern Dünya Orduları – Rusya Federasyonu

Yazıma başlamadan önce böyle bir seri yapmanın aslında sizin ilginizi çekebileceğini ve diğer ülkelerin ordularının güçleri hakkında bir şeyler öğrenmek hoşunuza gidebilir diye düşünüyorum.

142,122,776 nüfusuyla karşınızda Rusya Federasyonu. 1158 yıldır neredeyse aynı yerinde devletler kuran Rus halkı, kendini her devlette güçlendirerek Rusya’nın şu an ki haline gelmesini sağladı. Ülkesinin simgesinin “AYI” olması aslında ülkenin güçlü bir yapıyı da temsil ettiğini söyleyebiliriz. Global Fire Power sitesinin yapmış olduğu analizler sonucu Rusya Federasyonu ’nun dünyadaki ikinci güç olduğunu söyleyebiliriz. Rusya kendine has askeri yapısıyla dünyadaki ülkelerden bazılarına ilham olurken, geliştirdikleri teknolojilerde en az Amerika Birleşik Devletleri kadar güçlüdür. 138 ülke ordusu arasında ikinci olarak gösterilen Rusya Federasyonu, Soğuk Savaşı döneminden beri kendini her konuda geliştirmeye de devam etti. Bakalım Rusya Federasyonu ’nun güçleri nasıl dağılmış ve ikinci sıraya yerleşmiş.

Hava Gücü

Rusya Federasyonu’nun kendine has aviyoniklere sahip olan uçakları üretmesi aslında havada yapılan it dalaşlarında bir avantaj kazandırabilmekte. Kobra manevrasını daha önce duyduysanız aslında bu manevranın ne kadar zor bir manevra olduğunu kavrayabilirsiniz.

Su-27 avcı uçağı kobra manevrasını yaparken

Rusya Federasyonu bünyesinde 873 avcı uçağı, 742 saldırı uçağı, 424 lojistik uçağı, 497 eğitim uçağı, 127 özel görev uçağı, 1,522 genel maksat ve yük helikopteri ve 531 taarruz helikopteri bulundurmaktadır. Önceki yazımı okumadıysanız aslında okumanızı bu noktadan sonra tavsiye edeceğim çünkü Rusya Federasyonu ve Amerika Birleşik Devletleri hakkında küçük kıyaslamalarda yapmak istiyorum. Rusya ve Amerika saldırı uçağı konusunda neredeyse başa baş iken (Ruslar daha fazla saldırı uçağına sahip) diğer uçaklarının sayısında ise Amerika Birleşik Devletlerinin arkasında kalıyor. Tabi Amerika Birleşik Devletleri gibi uzak bir konumda bulunmadığı için Rusya Federasyonu konum avantajını kara kuvvetlerinin eğitiminde ve teknolojisine katkı bulunarak kullanıyor.

Kara Gücü

Tarihte avrupayı iki kere kurtaran Ruslar, Nazi Almanya’sını da tankları ve kara gücü sayesinde yenmişti. Halen bu üstünlüğünü koruyan Rusya Federasyonu hava kuvvetlerinde olduğu gibi kara kuvvetlerinde de kendilerine özgün teknolojiler geliştirerek bunları savaş alanında kullanmaktadır. 12,950 tank, 27,038 zırhlı araç, 6,083 obüs, 4,465 top ve 3,860 çok namlulu roket atar aracını bünyesinde bulunduran Rusya Federasyonu, Amerika Birleşik Devletlerinin neredeyse iki katı tanka sahiptir. Aynı zamanda obüs ve çok namlulu roket atar sistemlerinde de Amerikayı geçmeyi başarmışlardır.

Rusya’nın yeni tanklarından biri olan T-90 2013’deki zafer günü kutlamalarında

Rusya Federasyonu bünyesinde bulundurduğu piyadelerle de dünyanın en hızlı ve en şiddetli tepki veren özel kuvvetlerine sahiptir. Özel kuvvetler anlamına gelen “Spetsnaz” birimleri ise Rusya’nın piyade gücünü sahaya yansıtmayı başarmaktadır.

Bazı konularda Amerika ve Rusya birbirlerinden üstün gözükse de aslında teknolojiden sonra bu araçları kullanacak personelinde iyi eğitilmesi gerekmektir. Eğitim konusuna girmek isterim fakat bunu ayrı bir yazıda daha detaylı anlatmak daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Deniz Gücü

Rusya Federasyonu bulunduğu konum dolasıyla deniz gücüne çok büyük yatırımlar yapmamış olsa da deniz filosunun sayısı güçlü olabilecek kadar yeterli bir durumda. Deniz gücü olarak Rusya Federasyonu 1 uçak gemisi, 16 muhrip gemi, 10 firkateyn, 79 korvet, 62 denizaltı, 41 devriye botu ve 48 mayın arama gemisine sahiptir. Rusya Federasyonunun sahip olduğu tek uçak gemisi Admiral Kuznetsov 2019’un sonlarında güvertesinde çıkan bir yangından dolayı şu anda yenilenme aşamasında. Hedefleri doğrultusunda Rusya Federasyonunun aslında okyanus ötesi bir harekât planı bulunmadığından uçak gemisine de çok sahip olma isteği yok.

Rusya Deniz Kuvvetleri’nde Admiral Gorshkov sınıfı bir firkateyn

Uzay Kuvvetleri

Evet dünyada sadece iki uzay kuvveti olan bir diğer devlet ise Rusya. 2014 yılında 150,000 personele sahip olduğu bildirilen bu birim aynı zamanda Rusya Silahlı Kuvvetlerinin en küçük birimidir. Aleksandr Golovko’nun yönettiği bu birimin amacı Rusya’nın uzay alanındaki çıkarlarını sağlamak ve Rusya’ya karşı olan füze tehditlerini izlemek.

Rusya Uzay Kuvvetleri komutanı Albay Aleksandr Golovko

Diğer Güçler

Rusya Federasyonu aynı zamanda dünyanın en büyük petrol üreticisidir. Kendine özgü ekonomisi olan Rusya gerek iş gücü gerekse dünyayla olan ticaretinden dolayı dünyadaki en büyük 11. ekonomisine sahip bir ülke.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıklı kalın.

Bir önceki yazım olan ABD Ordusu hakkındaki yazım için tıklayın.

Kaynak:
https://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=russia


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 3. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.