Modern Dünya Orduları – Fransız Cumhuriyeti

Modern dünya orduları arasından Fransız Cumhuriyeti Global Fire Power sitesinin analizlerine göre 138 ordu içerisinde yedinci sırada. Çin Halk Cumhuriyeti ile birlikte ilk 3 orduyu anlattıktan sonra bir sıraya göre gitmektense dünyada ismini sıkça duyduğumuz ülkelere yönelmek istedim.

Fransız Cumhuriyeti, Batı Avrupa’da bulunan ve dünyanın çoğu yerinde denizaşırı kara parçası olan bir ülkedir. Fransa üst seviye bir ordu olma yolunda çalışmalarına son hız devam etmektedir. Diğer ülkelerin aksine Fransız Ordusu, kendi iç yapısında yabancı askerlere izin veren bir sisteme sahiptir. Bu askerlere “Lejyon” birlikleri denmekte. Bünyesinde 210.000 Alman, 60.000 İtalyan, 50.000 Belçikalı ve farklı ülkelerden personel bulunduran Lejyon biriminde yaklaşık 1.000’e yakın Türk personel de bulunmakta.

Hava Gücü

Fransız Cumhuriyeti Ordusu’nu halen geliştirmekte olan bir ülkedir. Kendi teknolojisini üreten Fransa aynı zamanda kendine ait uçak üreticisine ve modellerine de sahiptir. Dassault Aviation isimli şirketin ürettiği avcı uçakları arasında Mirage ve Rafale tipleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda çoğumuzun bildiği Airbus firmasının ana merkezi de Fransa’dır.

fransız cumhuriyeti
Fransız Hava Kuvvetlerine bağlı Mirage 2000

Bünyesinde 269 avcı uçağı, 121 lojistik uçağı, 187 eğitim uçağı, 45 özel görev uçağı, 589 genel maksat ve yük helikopteri, ek olarak 62 taarruz helikopteri bulunduran Fransız Ordusu; hava gücü olarak zayıf bir ordudur. Avrupa’nın iç yapısından dolayı Avrupa orduları genelde bu seviyelerde kendilerini koruyabilecek bir askeri düzeyde yapılanırlar, ancak Fransızları bu durumdan sıyıran en büyük şey ise teknolojilerini kullanabilmeleri ve gerektiği durumda ordularını güncelleyebilmeleridir.

Kara Gücü

Fransız Ordusu kara gücünde piyadelerini kullanan bir ordudur. Yaklaşık yarım milyon personeli olan Fransız Ordusu bünyesinde 528 tank, 6.028 zırhlı araç, 109 obüs, 12 top ve 13 çok namlulu roket atar bulunmaktadır. Baktığımızda kara araçları konusunda zayıf olarak gözüken Fransa, aslında araçların teknolojileri konusunda önde olan bir ülkedir.

tank
Fransız Kara Kuvvetlerine bağlı Leclerc Ana Muharebe Tankı

Fransız Ordusu’nun beş ülkede operasyonel bölgeleri bulunmaktadır. Bu ülkeler Mali, Moritanya, Burkina Faso, Nijer ve Çad’dır. Bir Avrupa devleti olan Fransız Cumhuriyeti, Afrika’daki ülkelerin bazılarının ordularını da eğitmektedir. Afrika’daki ülkelerde operasyonlar da düzenleyen Fransa’nın bir amacı Afrika’daki terör eylemlerine müdahale etmektir.

Deniz Gücü

Deniz gücü bakımından kendi kıyılarını koruyacak kadar araca sahip olan Fransa’nın 4 uçak gemisi, 11 muhrip gemi, 11 firkateyn, 9 denizaltı, 17 devriye gemisi ve 17 mayın gemisi bulunmaktadır. Uçak gemisi bakımından Japonya ile aynı sayıya sahip olan Fransa, aynı zamanda bu listede dördüncü sıradadır. Hem Akdeniz’e hem de Manş ve Celtik denizine kıyısı olan Fransa’nın aynı zamanda okyanusla da direkt bağlantısı bulunmaktadır. İki farklı denize ulaşabilen bu devletin denizaltılarından tam 4 tanesi balistik füze taşıyabilen denizaltılardır. Gördüğünüz gibi Fransız Ordusu dar bir envantere sahip olsa bile teknolojilerinden dolayı bu açığı kapatabilecek düzeydedir.

uçak gemisi
Fransız Deniz Kuvvetlerine bağlı Charles de Gaulle uçak gemisi

Diğer Güçler

Fransa 6.364.357 nüfusundan 30.680.000 kişilik bir iş gücüne sahiptir. Aynı zamanda dünyanın altıncı en büyük ekonomisine sahip olan bu ülke, askeri harcamalarına yaklaşık 50 milyar dolar ayırmaktadır. Bu da ülkenin gayri safi yurtiçi hasılatının 1.9% sine eşittir.

Fransız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un son zamanlarda NATO hakkında yaptığı açıklamalara bakarsak, Macron’un NATO’nun öldüğü hakkındaki düşüncelerini görebiliriz. NATO’daki teknoloji paylaşımı sayesinde Amerika ile ilişkilerini geliştirebilen Fransa’nın, NATO’da yeri önemlidir ve NATO’nun da Fransa’daki payı ve önemi büyüktür.

Serinin Diğer Yazıları:

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıklı kalın.


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.