Modern Dünya Orduları – Amerika Birleşik Devletleri

Günümüzde 329.256.465 nüfusuyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri, Global Fire Power sitesinin tüm ülkelerin ordularında güç üstüne yapmış olduğu analizler sonucu modern dünya orduları arasından birinci olmuştur. Amerika Birleşik Devletlerini 138 ordu arasından birinciliğe terfi ettiren şey tecrübe ve teknoloji olarak ön plana çıkmaktadır.

Hava Gücü

Amerika Birleşik Devletleri’nin bulunduğu coğrafik konum sebebiyle yatırım yapmaktan çekinmediği iki kuvvetten biri hava gücüdür. Amerikan Ordusu’nun bünyesinde 2.085 avcı uçağı, 715 saldırı uçağı, 945 lojistik uçağı, 2.643 eğitim uçağı, 742 özel görev uçağı (erken ihbar ve deniz karakol uçakları), 5.768 genel maksat ve yük helikopteri ve 967 taarruz helikopteri bulunmaktadır.

amerika f22 ve f35 uçakları
Amerikan Hava Kuvvetlerine bağlı F22 ve F35 avcı uçakları

Amerika Birleşik Devletleri’nin havacılık ve uzay sanayisinde bu kadar çok gelişmesinin nedenlerinden aslında en önemlisi coğrafik olarak diğer ülkelere uzak olmasıdır. Tarihe bakacak olursak gelişimesindeki en önemli güdümlerden birinin de Soğuk Savaş dönemi olduğunu görebiliriz.

Kara Gücü

Amerika Birleşik Devletleri ordusunun kara gücüne de, diğer kuvvetler kadar olmasa da, yatırım yapmaktadır. Aslında Amerika Birleşik Devletleri’nin ordusuna ayırdığı aylık harcamaya genel olarak baktığımızda, bu bütçeden tüm kuvvetler kendilerine yetecek kadar pay almaktadır. Hem askerlerinin güvenliği hem de kara savaşlarında baskın olabilmek için tank ve zırhlı araçlar kullanmaktan çekinmeyen Amerikan Ordusu; bünyesinde 6.289 tank, 39.253 zırhlı araç, 1.465 obüs, 2.740 top ve 1.366 çok namlulu roket atar bulundurmaktadır.

amerika tankı
M1A1 Abrams Tankları

Amerikan Ordusu tank sayısı konusunda neredeyse Rusya Federasyonu’nun sahip olduğu tank sayısının yarısına sahiptir. Rusya Federasyonu, Sovyetler Birliği’nden beri tanklara yaptığı yatırımlardan dolayı tank sayısındaki üstünlüğü ele geçirmiştir.

Deniz Gücü

Amerika Birleşik Devletleri’nin ordusunda yatırım yapmaktan hiçbir şekilde kaçınmadığı ve her zaman son teknoloji ile güçlendirmeye çalıştığı deniz gücü, Amerika’nın coğrafi konumunu dezavantaj olarak görmemesinin en büyük sebebidir. Amerika Deniz Kuvvetleri içerisinde kendi hava gücünü ve kara gücünü de bulundurmaktadır. Amerikan Deniz Komandoları diye adlandırılan Marines Birlikleri, orduda her zaman en kapsamlı eğitimleri alan birlikler oluyor. Donanma Pilotluğu adı altında kendi pilotlarını da yetiştiren Amerika Deniz Kuvvetleri, adeta Amerika’nın ikinci ordusu konumundadır. Hatta, Amerikan Donanması ve Amerikan Kara Kuvvetleri arasında sürekli spor mücadeleleri ve yarışmalar da düzenlenmektedir.

uçak gemisi
2018 yılında Kara ve Deniz kuvvetleri arasında oynanan amerikan futbolu maçı öncesi Deniz Kuvvetlerinin çektiği resim.

Amerika’nın deniz gücü bünyesinde ise 20 uçak gemisi, 91 muhrip gemi, 19 korvet, 66 denizaltı, 13 devriye botu ve 11 mayın arama gemisi bulunduruyor. Aslında bunlar sadece yüzen araçlar olarak gözükse de, Amerikan Donanması personel ve diğer araçlar olarak da ön plana çıkmakta.

Uçak gemileri konusunda dünyada birinci olan Amerika, donanma filosu genel indexi bakımından da dördüncü ülkedir. Birinci olan ülkeyse, belki de aklımıza son gelecek ülkelerden biri olan, Kuzey Kore’dir. Uçak gemisi hakkında yazdığım yazıya da isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uzay Kuvvetleri

Amerika Birleşik Devletleri aynı zamanda 16.000 personeli olan bir uzay kuvvetine de sahiptir. Uzay kuvvetlerine sahip olan bir diğer devlet ise Rusya Federasyonu’dur. Amerika Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan bu bölümün görevi ise Amerika Birleşik Devletleri’nin uzaydaki çıkarlarını korumak ve uzaydaki saldırganlığı caydırmaktır.

askeri üniforma
Amerikan Uzay Kuvvetlerine bağlı bir personel ve kol peçi

Sadece Askeri Olarak Değil

Amerika Birleşik Devletleri aynı zamanda dünyanın en iyi ekonomisine sahip olan devlettir. Bu durumunu halkından gelen iş gücü, ticari deniz filosu gücü, terminaller, limanlar ve havalimanlarından kazanmaktadır. Tabloya şöyle bir baktığımızda, bir ülkenin ordusunun güçlü olmasını sadece o ülkenin askeri gücüyle bağlantılı olmadığını anlıyoruz. Ekonomi, nüfus ve diğer kaynaklar da bu gücün kazanılmasında önemli rol oynamaktadırlar.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıkla kalın.

Kaynak:
https://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=united-states-of-america


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.