Modern Dünya Orduları – Almanya Federal Cumhuriyeti

80,457,737 nüfusu ile 138 dünya ordusu arasından on üçüncü sırada, Avrupa orduları arasında ise dördüncü sırada olan Almanya Federal Cumhuriyeti, ordusunu geliştirirken Fransız Cumhuriyeti ile teknolojisini paylaşmaktan çekilmeyen bir ülkedir. Teknoloji paylaşımını şüphesiz en iyi uygulan devlet olarak Almanya’yı gösterebiliriz. Gerek NATO müttefiklerine yaptıkları teknolojik yardım gerekse Avrupa Birliği üye ülkelerine yaptıkları teknolojik yardımla Almanya, dünyanın en bonkör ülkeleri arasında yer almaktadır. İki savaştan mağlup ayrılan Almanya Federal Cumhuriyeti, nüfusu en verimli şekilde kullandı ve uyguladıkları ekonomik politikalarla tekrardan dünyada ekonomi konusunda dünyada adeta bir süper stara dönüştü. Gelin hep birlikte Almanya’nın ordusuna bir göz atalım.

Hava Gücü

Teknoloji paylaşımı ve ortak üretim araçlar konusunda en çok iş birliğini hava araçlarında yapan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin teknolojideki ortağı ise Fransız Cumhuriyeti. Ordusunda bulunan helikopter ve uçaklarının çoğu ortak üretim olan Almanya Federal Cumhuriyeti, askeri olarak Avrupa’nın bir araya geldiğinde neler yapabildiğini dünyaya en iyi şekilde kanıtlamaya da devam ediyor. Bünyesinde 128 avcı uçağı, 74 saldırı uçağı, 71 lojistik uçağı, 26 eğitim uçağı, 40 özel görev uçağı, 386 genel maksat ve yük taşıma helikopteri ve 56 taarruz helikopteri bulunduran Almanya Federal Cumhuriyeti, yeni uçak ve helikopter projelerini de duyurmaya devam ediyor.

Alman Hava Kuvvetlerine bağlı Eurofighter Typhoon tipi bir avcı uçağı

Kara Gücü

Tanklarıyla dünyada nam salan diğer bir ülke ise Almanya Federal Cumhuriyeti. Türkiye Cumhuriyeti’nin de içinde bulunduğu 18 ülke Almanya’nın tank tecrübesine güvenerek Leopard 2 tipi tankları fazlasıyla kullanmaktadır. Aynı zamanda ordusunun büyük bir çoğunluğu milli ve yerli olması Almanya’nın aslında teknolojik olarak ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunun da en büyük belirtisi. Bazı araçlarında ise Amerika Birleşik Devletleri ile ortak üretime gitmektedirler. Almanya Federal Cumhuriyeti 245 tank, 4,538 zırhlı araç, 108 obüs ve 38 çok namlulu roket atara sahiptir. Sayılar gözümüze az gözükebilir fakat Almanya genelde araçlarını kullanıma sokmaktansa hazırda bekletmeyi daha çok tercih ediyor. Tank sayısının üzerine 284 daha ekleme yapabiliriz fakat onlar aktif olarak kullanılmamaktadır. Almanya ayrıca ana muharebe tankları sayısında bu kadar az bir seviyede olmasını sadece Leopard 2 kullanımına bağlıyor.

Alman Kara Kuvvetlerine bağlı Leopard 2A4 tipi Ana Muharebe Tankı

Deniz Gücü

Almanya Federal Cumhuriyeti, deniz gücü olarak çok az araca sahiptir. Deniz Kuvvetleri bünyesinde Almanya 10 firkateyn, 5 korvet, 6 denizaltı ve 12 mayın gemisine sahip. Diğer yazılarımı okuduysanız eğer yazdığım diğer ülkelerle arasındaki farkı çok rahat anlayabilirsiniz. Çeşitli amaçlar ile üretilen ekstra 19 gemiye sahip olan Almanya toplamda 65 adet gemiyi bünyesinde barındırıyor. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında sahip oldukları U-boat tipi denizaltıları ile denizlerde korku salan Almanya maalesef bu dönemde zayıf kalan bir ülke oluyor. Zamanında Winston Churchill günlüğüne şöyle yazmıştı: “Savaş boyunca beni gerçekten korkutan tek şey U-boat tehlikesiydi”. U-boatların sonunu ise sonlarlar getirdi. Sonarlar keşfedildikten sonra U-boatlar artık eski ihtişamında değillerdi.

Alman Deniz Kuvvetlerine bağlı Baden-Württemberg sınıfı firkateyn

Avrupa Ordusu

Avrupa’da belki en çok bu fikre sıcak bakan ülke Almanya’dır. Hatta Hollanda ile ortak 414. Tank Taburunu kurdular. Bu askerlere Avrupa için ölür müsünüz diye sorduklarında aldıkları cevap evet oldu.

Serimi bu yazı ile noktalamış buluyorum. Umarım sizlere kaliteli bir seri sunmayı başarabilmişimdir. En yakın zamanda dünyanın ordularını beraber tanımaya devam edeceğiz. Kendinize iyi bakın sağlıklı kalın, sağlıkla kalın. Yeni yazılarımda görüşmek üzere.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Serinin diğer yazıları:
Modern Dünya Orduları – Amerika Birleşik Devletleri
Modern Dünya Orduları – Rusya Federasyonu
Modern Dünya Orduları – Çin Halk Cumhuriyeti
Modern Dünya Orduları – Fransız Cumhuriyeti
Modern Dünya Orduları – Türkiye Cumhuriyeti


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.