Otto Von Bismarck Kimdir?

Modern Almanya’nın Kurucusu: Otto Von Bismarck Kimdir?

Modern Almanya'nın Kurucusu: Otto Von Bismarck Kimdir?
Modern Almanya'nın Kurucusu: Otto Von Bismarck Kimdir?

Günümüzdeki modern ve güçlü Almanya’nın kökleri oldukça geriye gitmektedir. 1. ve 2. Dünya savaşından sonra ayakta kalabilmesi, temelden güçlü bir başlangıç yapması olarak görülebilir. Gevşek bir fedarasyon olan Almanya’yı ayakları yere basan sağlam bir devlet haline getiren en büyük isimlerden birisi Demir Şansölye Otto von Bismarck’dır. Gelin bu büyük devlet adamını ve dönemin koşullarını “Otto Von Bismarck Kimdir?” yazısı altında inceleyelim.

 Otto Von Bismarck Kimdir?

19. yüzyılda dünyanın içinde bulunduğu siyasi bir karışıklık söz konusuydu. Hızla büyüyen ve gelişen endüstriyel ortam ham madde ve kaynak arayışlarını körüklüyor, siyasi çatışmalara neden oluyordu. Bu çekişmelerin arasında güçten düşmüş ve dünya sahnesinde adını eskisi kadar duyuramayan bir devlet vardı: Almanya. 17. yüzyılda gerçekleşen “30 Yıl Savaşı” ardından küçük prenslikler halinde dağılan ülke, uzun süre sonra güçsüz bir fedarasyon olarak toplanmış fakat bir şeyler hala oturmamış ve Almanya hala bir “bütün” olamamıştı.

Otto Von Bismarck Kimdir?

Bismarck böyle karışık bir dönemde 1815 yılında Prusya’da dünyaya geldi. Babası Karl Wilhelm nüfuzlu bir aristokrat annesi Luise ise iyi eğitimli, memur bir babanın kızıydı. Çocukluğundan beri iyi bir eğitim alan Bismarck liseyi Berlin’de okudu, ardından Göttingen Üniversitesi’nde hukuk eğitimini tamamladı. Çocuk yaştayken bile gerek fiziksel gerekse mental olarak güçlü bir birey olarak öne çıkmıştı. Ne düşündüğünü asla açık etmez, hedeflerini ve hırslarını gizli tutardı. Zaman zaman sadece rakiplerini şaşırtmak amacıyla bile olsa anlamsız ve amaçsız hamleler yaparak hedef saptırırdı. Avlanmaktan ve at binmekten hoşlanır, boş vakitlerini bu şekilde değerlendirirdi. Yapısı gereği herkes Bismarck’ın tamamiyle askeri yönde bir kariyer seçeceğini siyasetten uzak kalacağını düşünüyordu. Fakat Bismarck’ın kafası iki tarafa da çalışıyordu.

 Otto Von Bismarck Kimdir?

Politika tam olarak bir bilim olmasa da… Bir sanattır.

Otto Von Bismarck

Otto Von Bismarck ve Kariyeri

Bismarck’ın kariyeri 1847 yılında Federal Meclis’e katılmasıyla başladı. Bulunduğu bölgenin en güçlü adayları arasında olmamasına rağmen kazanan o olmuştu ve parlamentoda bir koltuk edinmişti. Ertesi sene başlayan devrimci hareketler karşısında monarşi yanlısı olan Bismarck, generallere askeri güç kullanmayı ve eylemleri sert bir şekilde bastırma önerisinde bulunmuştu. Ayaklanmalardan kısa bir süre sonra delege olarak Frankfurt’da görev yaptı. Sonraki yıllarda büyükelçi olarak farklı ülkelerde bulunan Bismarck’ın yükselişi, 1861 yılında tahta çıkan 1. Wilhelm ile başlar. Yeni kral askeri harcamaların arttırılması ve orduda reform yapılması taraftarıdır. Parlamentoda çoğunluk olan liberaller bu yönde bir harcamanın mantıklı olmayacağını öne sürerek reformun önünü keserler. Dönemin Savunma Bakanı, kralla konuşarak Bismarck’ı başbakanlık için aday gösterilmesini; askeri reform gibi ağır bir işin altından ancak onun gibi birinin kalkabileceği tavsiyesinde bulunur. Bunun üzerine 1862 yılında Bismarck, başbakan olarak görevine başlar.

 Otto Von Bismarck Kimdir?

Bismarck’ın Taktikleri

Bismarck Başbakanlık görevindeki ilk konuşmasında “Ülkemizin Viyana Antlaşması ile çizilmiş sınırları, devletimizin varlığını sağlıkla sürdürebilmesi için elverişli değildir. Günümüzün siyasi krizleri, eskisi gibi müzakere ve ekseriyet kararıyla değil, kan ve demir ile çözülecektir.” gibi sert bir söylemde bulunmuş ve daha göreve gelir gelmez dikkatleri üzerine çekmiştir. Dönemin parlamentosu ve birçok önde gelen ismi (kraliçe dahil) Bismarck’ın görevden alınmasını gündeme getirmiştir. Fakat Bismarck hızlı bir şekilde krala ulaşıp onun hassas olduğu noktalara parmak basmıştır.

Wilhelm’in onur duygusuna, orduya olan ilgisine oynayarak onun kendisini desteklemesini kısa sürede sağlamıştır. Bir süre sonra tepkiler yatışınca Bismarck reformu meclisten geçirmek için çalışmalara başladı. Reformun önündeki en büyük engel Liberal vekillerdi. Bunun üzerine Bismarck, liberal vekillerin sayısını ve gücünü azaltmak için Prusya genelindeki tüm erkeklere seçme hakkını tanıdı. Bu olayla birlikte azımsanamayacak bir sayıda olan işçi sınıfı meclise Sosyalist vekiller sokmayı başarmıştı ve denge bir nebze olsa sağlanmıştı. Gelecek yıllarda Bismarck bu iki grubu bazen dengede tutarak bazen çatıştırarak istediği sonuçları elde edecekti.

Bismarck Dönemi Savaşları

İç siyasette gücünü kanıtlayan Bismarck, gözünü dış siyasete dikerek kendisini kanıtlamasına fırsat sunacak ve muhalefet güçleri susturacak bir savaş arıyordu. Danimarka’nın taze kralı 1852 Londra Antlaşmasını çiğneyerek Bismarck’a istediğini verdi. Schleswig-Holstein Savaşı olarak anılacak olan bu muharebelerde Bismarck geri kalan Alman bölgelerinden ve Avusturya’dan yardım almıştı. Destek bulamayan Danimarka kısa sürede kaybetmişti.

Bismarck böyle karışık bir dönemde 1815 yılında Prusya’da dünyaya geldi. Babası Karl Wilhelm nüfuzlu bir aristokrat annesi Luise ise iyi eğitimli, memur bir babanın kızıydı. Çocukluğundan beri iyi bir eğitim alan Bismarck liseyi Berlin’de okudu ardından Göttingen Üniversitesi’nde hukuk eğitimini tamamladı. Çocuk yaştayken bile gerek fiziksel gerekse mental olarak güçlü bir birey olarak öne çıkmıştı. Ne düşündüğünü asla açık etmez, hedeflerini ve hırslarını gizli tutardı. Zaman zaman sadece rakiplerini şaşırtmak amacıyla bile olsa anlamsız ve amaçsız hamleler yaparak hedef saptırırdı. Avlanmaktan ve at binmekten hoşlanır, boş vakitlerini bu şekilde değerlendirirdi. Yapısı gereği herkes Bismarck’ın tamamiyle askeri yönde bir kariyer seçeceğini siyasetten uzak kalacağını düşünüyordu. Fakat Bismarck’ın kafası iki tarafa da çalışıyordu.

 Otto Von Bismarck Kimdir?

Kral hükmeder, yönetmez.

Otto Von Bismarck

Savaş sonrası Avusturya, Alman Devleti olarak sayılmamaya başlanmış, bu şekilde Almanya’da tek bir etkili güç kalmıştı: Prusya. Fransa’nın beklentilerinin aksine Almanlar güçlenmiş ve Fransa’da bulunan Alman bölgeleri için bir tehdit haline gelmişti. Savaş kaçınılmazdı fakat Bismarck dünya kamuoyuna kötü görünmek istemiyor bu yüzden ilk saldıranın Fransa olması için kışkırtıcı tavırlar sergiliyordu. 1870 yılında başlayan ve yaklaşık bir milyona yakın insanın katıldığı Fransa-Prusya Savaşı, Sedan Muharebesi’nde Fransız lideri 3. Napolyon’un esir alınmasıyla büyük oranda son bulmuştur. Hemen ardından Paris’in kuşatılması ve düşürülmesi üzerine 1871 yılında Frankfurt Barışı ile savaş sonlandırıldı. Bu büyük zafer ardından Alman asıllı güney devletlerininde katılımı ile bin yıla yakındır kurulamayan Alman siyasi birliği sağlanmış oldu.

 Otto Von Bismarck Kimdir?

Son Dönemleri ve Emekliye Ayrılışı

Bismarck yıllarca süren uğraşları sonucunda sonunda Alman siyasi birliğini sağlamış ve hedefine ulaşmıştı. Prusya Kralı Wilhelm, Alman Kralı olurken; Bismarck’da Prens Unvanı alarak şansölye olarak atanmış oldu. Artık Almanya’nın gerçek sınırlarına ulaştığını ve bu sınırların dışına çıkılmasının sorun yaratıcığını düşünen Bismarck, daha barışçıl bir politika izleyerek “kan ve demir” stratejisinden vazgeçmiştir. Bismarck artık iç meselelere odaklanmıştı. Emeklilik ve sağlık sigortası gibi konularla ilgileniyor, sosyal devlet anlayışına olabildiğince uyuyordu.

Bir yandan da liberaller ve sosyalistler ile uğraşarak dengeyi korumaya çalışıyordu. Liberalleri din ile bölerek, sosyalistleri ise “Anti-Sosyalist” yasa ile baskı altında tutan Bismarck, yeni Kral 2. Wilhelm ile pek iyi anlaşamıyordu. Kısa süre sonra Anti-Sosyalist yasayı kaldırması yönünde büyük baskı altında kaldı. Mecliste kendisini destekleyen Liberal kesime güvenerek yasayı kaldırdı. İlk seçimlerde sosyalist bir parti %20 gibi kesin bir çoklukla kazanınca, Bismarck meclisin askeri bir darbe ile dağıtılmasını planladı. Fakat kral bunu sert bir şekilde reddedince Bismarck, bütün bakanlara istifa çağrısı yaptıktan sonra kendisi de emekliye ayrıldı. Başarılar ile dolu kariyerini noktalayan Demir Şansölye emekliye ayrıldıktan 8 yıl sonra, 1898’de hayatını kaybetti.

“Sadece aptallar kendi hatalarından ders çıkarır. Ben başkalarının hatalarından ders çıkarırım.”

Otto Von Bismarck

“Modern Almanya’nın Kurucusu: Otto Von Bismarck Kimdir?” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!