İskandinav Mitolojisi

Mitoloji Serisi: İskandinav Mitolojisi

İskandinav Mitolojisi Nedir?

Mitolojiler her zaman çoğumuzun ilgisini çekmiştir. İskandinav mitolojisi nedir diye soracak olursanız kısaca cevaplayalım ve derinlere inelim. İskandinav mitolojisi İskandinavya’da yaşamış Kuzey Cermen halklarının Hristiyanlık öncesi dinleri, inanışları ve efsaneleri olarak bilinmektedir. Bir Parça Tuhaftık ekibi olarak hazırladığımız ”Mitolojisi Serisi. İskandinav Mitolojisi” isimli yazımız sizlerle. İyi okumalar dileriz.

İskandinav Mitolojisi: Başlangıç

Dünya henüz yaratılmadan önce Ginnungagap adında bir uçurum vardı. Ginnugagap’ın kuzeyinde kalan yer ise Niflheim yani karanlık, soğuk, sisler içerisinde bir diyar. Niflheim’in sınırlarını aşıp, dışarı zehir ve tuz taşıyan donmuş 11 adet nehir vardı. Ginnungagap’ın güneyinde ise alev alev bir halde olan Muspelheim var. Ateş kıvılcımları içerisinde bir diyar diyebiliriz. Muspelheim’in alevleri Ginnungagap’ı aşar, Niflheim’e kadar gider, oradaki donan nehirleri eritir. En sonunda hem dişi, hem de erkek olan soy ağacının en tepedeki üyesi Ymir oluşur. Ymir uyurken terlemesiyle beraber kadın ve erkek devler oluşur. Hava sıcaklığının devamı ile bu döngü devam etti ve ilkel formda bir inek oluştu. İneğin adı ise Audhumla.

İskandinav Mitolojisi
Ymir ve Audhumla

Ymir karnını doyurmak için Audhumla’nın sütünü içti. Audhumla ise Niflheim’i aşan donmuş tuz göllerine gitti. Oradaki tuzu yaladı ve bir erkek buldu. Erkeğin adı ise Buri, yani tanrıların atasıydı. Buri’nin, Borr adında bir oğlu oldu. (Nasıl olduğu hakkında pek bir açıklama bulamadık maalesef.) Borr ise Ymir’in terinden oluştuğunu söylediğimiz kadın devlerden birisiyle evlendi. Bu evlilikten üç tane çocuk doğdu. Odin, Vili ve Ve. Bu üç erkek ilk tanrılar olarak ilan edildikten sonra Audhumla’nın sütü sayesinde dev gibi olan Ymir’i şeklinden dolayı öldürürler. Daha sonra ise Tanrıların diyarı Asgard başta olmak üzere dokuz diyarı yaratırlar.

İskandinav Mitolojisi
Asgard ve dokuz diyar

Tanrıların Diyarı: Asgard

Asgard ilk tanrılar olarak ilan edilen Odin, Vili ve Ve tarafından yaratılmıştır. Fakat Odin’in Sarayı olarak bilinmektedir. Efsaneye göre bu diyara ulaşmanız için dokuz alemin koruyucusu ve gözcüsü Heimdall tarafından Bifrost adı verilen gökkuşağı köprüsünün kullanılmasıdır. Asgard’da bütün evler ya altından ya da gümüşten yapılıştır ve insanlar savaştan çok barışa, sanata yönelmiştir. Yunan mitolojisine benzer olarak İskandinav mitolojisinde de neredeyse her şeyin bir tanrısı/tanrıçası vardır. En bilinenleri ise Odin (zafer ve av tanrısı), Thor (yıldırım tanrısı) , Loki (kurnazlık tanrısı) , Sif (altın saçlı savaş tanrıçası olarak bilinir), Frigg (aşk, evlilik tanrıçası), Freyja (Aesir tanrıçası, fakat bazı kaynaklarda Frigg ile aynı kişi olduğu söylenmektedir.)

İskandinav Mitolojisi
Thor, ölümsüzlük elması olarak bilinen Idunn’un elmasından tadarken

Odin, eşi Frigg ile beraber Hlidskjaf isimli tahta oturur ve tüm diyarları izler. Odin tek gözlü bir tanrıdır. Bunun nedeni savaşta gözünü kaybetmesi değil bilgelik kuyusundan içmek için gözünü feda etmesidir. Bu sayede sudan içmiş ve Mimir’in bilgeliğine kavuşmuştur. Odin’in bir de Valhalla adı verilen bir sarayı vardır. Cesur bir şekilde Asgard için savaşarak ölen askerlerin ruhları, Odin’in bakire savaşçıları olarak bilinen Valkyrie‘ler tarafından Valhalla‘ya götürülür.

Her şeyin sonu: Ragnarok

Ragnarok, efsaneye göre Odin’in yaşlanmasıyla beraber cesaretlenen devlerin tanrı ve tanrıçalara savaş açarak yaşlı Odin’i tahttan indirip öldürmesiyle başlar. Daha sonra tanrılar kendi aralarında kavgalara girerler. Birçok insan ölür. Asgard kan içinde kalır. Ragnarok, Loki ve Heimdall birbirini öldürene kadar sürmüş, daha sonra Asgard çıkan alevlerin altında kalarak diplere batmıştır. Hayatta kalan tanrılar Idavoll isimli güvenli bölgeye kaçmış ve orada yeniden kendilerine saraylar inşa etmişlerdir.

İskandinav Mitolojisi
Ragnarok

Her şeyin sonucunda tanrılar yeni Asgard’a kavuşmuşlar ve orada hayatlarına devam etmişlerdir. Merak eden olursa diye not düşeyim, bizim dünyamız onların Midgard‘ı. Daha yazamadığım bir sürü tanrı, bir sürü olay var fakat bunları ilerleyen zamanlarda sizlere aktaracağım. Mitoloji serimizin ilk yazısının sonuna geldik sevgili okurlar. Her zaman tarihle, sanatla, sağlıcakla kalın.

Mitoloji Serisi: İskandinav Mitolojisi’başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!