Minnoş Bir Ev Kedisi Değilsin Claw!

Çocukluğumun efsane oyunu Claw. Gördüğüm kadarıyla 90’lı yıllarda ve 2000’lerin başında bu oyunu oynayanlar fazlaca var. Yine de sosyal medyada ben hiç Claw ile ilgili paylaşım göremedim. (Belki de vardı ama denk gelmedim.)

claw
Alt sol köşede topladığımız tılsımlar bulunuyor.

Biraz araştırdım ve Claw ile ilgili bilgiler buldum. Bu bilgiler oyun kodlarıydı ya da oyunun ne kadar güzel olduğu, zorluğu, oyun içindeki grafik ve ses detaylarıyla ilgiliydi. Nedense oyun hikâyesine değinen olmamıştı. Aslında ben de oyunu oynarken hikâyesini bilmeden oynuyordum. 90’ları düşününce bilgisayar oyunları çok daha zevk veriyordu. Kim bilir belki sebebi kardeşlerle sırayla oynamamızdandır…

Şimdi gelelim (Captain) Claw oyununa. Oyunumuz platform oyunlarından. Çıkış yılı ise 1997.  Time Warner yapımı  Monolith oyunu. Oyunumuzun ana karakteri oyunun da ismini aldığı Claw. Claw için sevimli bir tekir demek isterdim fakat bu kedimiz korkusuz bir korsan. Açıkçası biraz da suratsız. Ana silahı kılıcıyken bunun dışında yumruk, silah, dinamit ve sihirli pençe büyüsü kullanıyor. Oyunda 13 bölüm var. Bölümlerde ganimet toplayarak ilerlerken bölüm sonlarında geçmeniz gereken birebir savaştığımız bir düşman çıkıyor karşımıza. “Boss” diye tabir edilen bu faredir, kedidir, köpektir, kurbağadır her neyse geçtiğinizde oyunumuzu bitirmemize yarayacak mücevherler yani tılsım parçalarını almış oluyoruz. İlk 12 bölümde 1 mücevher, sonuncusunda ise 2 mücevher topluyoruz.

claw
Oyun haritası

Nedir bu tılsım? Oyunun başlangıç noktası ve amacı bu aslında. Kedi korsanımız Claw, tam adı Nathaniel Joseph Claw, bir gemi saldırısı sonrası infaz için tutulduğu hücrede bir harita bulur. Haritada 9 hayat veren ölümsüzlük tılsımından bahseder. Minnoş kedimiz bu haritayı bulunca hücresinden kaçar ve macerası başlar.

Oyunu oynayanlar hatırlayacaktır. Her bölüm sonunu geçtiğimizde giderek zorlaşan bir yapısı vardı. Gördüğüm kadarıyla kodlar olmadan bitiren de olmamış. Varsa eğer “Ben kodsuz bitirdim.” diyen cengâverler bizimle paylaşsın. Ben o zamanlar oynadığımda oyun kodlarının varlığından habersizdim ve oyunu bitirememiştim. 😀

Oyun grafikleri, sesleri, karakterlerin kıyafet ve hareketleri o zamana göre gayet başarılı. Bölüm sonunda karşımıza çıkan “boss”ların da arada karşılaştığımız askerlerin de detaylı ve kendilerine özgü konuşmaları ve yetenekleri var. Bölümler ilerledikçe bu askerlerin de her bölüm sonu karşılaştığımız “boss”ların da gücü artıyor. Claw’ın da eli armut toplamıyor elbette.

claw

Oyun hikâyesine geri dönecek olursak bölüm sonlarını başarıyla geçip tılsımı tamamladıktan sonra prensesimiz bize 9 hayat veren tılsımı veriyor. Ayrıca tılsımın koruyucusu Omar da artık bize katılıyor. Omar ve ölümsüzlüğümüzü alıp gidiyoruz… (Omar keşke önceden gelseymiş…)

Claw, çocukluğuma özlem duymamı sağlayan önemli parçalardan biri. Umarım okuyucularımız arasında bu oyunu oynamış olanlar vardır. Gününüz güzel geçsin!


Zehra
Evli barklı, bilgisayar oyunlarını seven, Ankaralı bir pisi annesi.