Midway Filmi İncelemesi - Pasifik Savaşı'nın Dönüm Noktası

Midway Filmi İncelemesi – Pasifik Savaşı’nın Dönüm Noktası

Midway Filmi İncelemesiMidway filmi ilk vizyona çıktığı zaman çok heyecanlanmıştım. Gitmek için can atmama rağmen bir türlü istediğim fırsatı bulamamış ve sinemada izleme keyfini kaçırmıştım. Sonrada zaman içerisinde o hevesim kırıldı fakat filmi Netflix‘te görünce o izleme hevesim geri geldi ve hazırlıklarımı yapıp filmi izlemeye koyuldum. Film hakkında yorumları yapmadan önce şunu söyleyebilirim ki bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Midway Konusu

Midway filminin konusu adından da anlaşılacağı üzere, Midway Savaşı’nı konu alıyor. Filmin başlangıcında Pearl Harbor saldırını görüyoruz ve bu saldırı sonucu Amerikalıların aldığı ağır darbeyi çok rahat bir şekilde hissedebiliyoruz. Bu saldırıdan sonra Japonlar bir süre Amerikalılara karşı büyük bir saldırı düzenlemese de Tokyo üzerine bir Amerikan bombası gelmesi sonucu Japonların hedefi Amerikan donanması olur. Amerikan uçak gemileri ayakta olduğu sürece Japonlar rahat etmeyeceklerini biliyorlardı ve deniz savaş tarihinin en büyük savaşlarından birini vermek için hazırlıklara başladılar. Amerikalıların kazanmış olduğu Midway Deniz Savaşı‘nın içine girebiliyorsunuz bu film sayesinde.

İstihbaratın Önemi

Bu filmde gördüğümüz bir diğer unsur ise istihbaratın ne kadar önemli olduğu. Özellikle İkinci Dünya Savaşı tarihi hakkında bilgi sahibi olanların bildiği üzere istihbarat sayesinde müttefik kuvvetler birçok savaşı kazanmış ya da önemli hamleler yapma fırsatları bulmuşlardı. Midway‘de de durum aynı şekildedir. Bu filmde de istihbaratın önemini ve savaşa nasıl etki ettiğini görebiliyoruz.

Görsel Efektler ve Oyunculuk

Oyunculuk hakkında söyleyebileceğimiz çok fazla bir şey yok fakat oyuncuların hepsi bize savaş içerisindeki ruh hallerini güzel göstermiş. Savaş filmlerinden alıştığımız bir şekilde, askerlerin savaşa olan isteği ve savaştan kaynaklı yaşadıkları zor durumu görebiliyoruz. Bu filmin asıl güzel olan kısmı ise görsel efektleriydi. Midway filmini izlerken gerçekten savaşın içinde hissedebileceğimiz şekilde güzel bir görsel şölen var. Uçakların süzülüşü, uçaksavarların gökyüzünde bıraktığı siyah bulutlar ve gemi patlamaları ciddi anlamda çok güzeldi.

Amerikan Propagandası Var Mı?

Normalde izlediğimiz Amerikan savaş filmleriyle kıyaslarsanız yok diyebiliriz. Hem Amerikan tarafını kısmen de Japon tarafını gerçek anlamda yansıtmayı başarabilmişler. Filmi izledikten sonra Japonları çok vahşi göstermişler diye düşünenleriniz olabilir fakat Japonlar İkinci Dünya Savaşı’nda gerçekten vahşilerdi. O yüzden filmde az da olsa gösterilen Japon vahşiliği doğrudur. Filmin sonlarında Japon amirallerin sahnesiyle de Japon kültürüne olan saygınız biraz daha artabilir. Böyle bir sahne koymaları az da olsa beni şaşırtmış olsa da Japonların başarısızlık karşısında nasıl onurlu bir şekilde hareket ettiğini görebiliyoruz.

Midway Filmi Oyuncu Kadrosu

Ed Skrein – Dick Best
Patrick Wilson – Edwin Layton
Woody Harelson – Nimitz
Luke Evans – Wade McClusky
Mandy Moore – Ann Best
Lue Kleintank – Clarence Dickinson
Dennis Quaid – William Halsey
Aaron Eckhart – Jimmy Doolittle
Keean Johnson – james Murray
Nick Jonas – Bruno Gaido
Etsushi Toyokawa – Isoroku Yamamato
Tadanobu Asana – Tamon Yamaguchi

Midway Filmi İzlenmeli Mi?

Eğer bir savaş filmi seviyorsanız ve deniz savaşlarına da ilginiz varsa Midway kesinlikle izlenmelidir. Netflix üzerinden direkt olarak izleyebilirsiniz. Keyifli seyirler dileriz.

“Midway Filmi İncelemesi” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!