Microsoft Bethesda'yı Satın Aldı

Microsoft, Bethesda’yı Satın Aldı

Microsoft, Bethesda’yı resmen satın aldı. Popüler oyun şirketlerinden biri olan Bethesda‘nın ana şirketi ZeniMax Media 7.5 milyar dolara satıldı. Böylelikle Microsoft‘un elindeki toplam oyun stüdyo sayısı 24’e yükseldi.

Bu satın almayla birlikte Bethesda Softworks, Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog ve Roundhouse Studios; Xbox oyun geliştirme ekibine katılmış oldu. Böylelikle Microsoft’un elindeki oyun stüdyosu sayısı 15’ten 24’e çıktı.

Microsoft Bethesda'yı Satın Aldı

Microsoft Xbox Game Pass tarafına ağırlık verdikçe birçok oyuncuyu kendine çekmeyi başarmıştı. Bu satın alma ile birlikte Xbox Game Pass’e eklenecek oyunlarda belli oldu. Dishonored, Wolfenstein, The Elder Scrolls, Fallout, Doom, Starfield, The Evil Within, Prey, Quake gibi bir dizi popüler ve oyun severler tarafından oldukça sevilen bu oyunların tüm hakları Microsoft tarafına geçmiş oldu.

Bethesda Halkla İlişkiler Uzmanı Pete Hines, Şu Açıklamalarda Bulundu:

Bethesda’ya başladığımda bir avuç insandık ve The Elder Scrolls Morrowind üzerinde çalışan ekip bir ofise sığarak çalışmak zorunda kalmıştı. Şu an ise dünyanın dört bir yanında ana şirketimiz olan ZeniMax Media’ya ait bir çok stüdyo bulunuyor ve binlerce çalışma arkadaşına sahibiz. Microsoft ile uzun süredir bir geçmişimiz var ve ilk Xbox için Morrowind’i geliştirirken bir çok insan bize konsollarda bu tarz büyük ve karmaşık oyunları oynamak istemeyeceğini söylemişti. Fakat Microsoft bize daima inandı. Bugün baktığımızda herhangi boyut ve karmaşıklıktaki bir RPG oyununu konsollarda görebiliyoruz.

Microsoft Bethesda'yı Satın Aldı

Microsoft, Bethesda’yı 7.5 Milyar Dolara Satın Aldıbaşlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Samet Avşar
Selamlar, ben Samet. Aktif olarak üniversite öğrenciyim. Bunun yanında bir front-end developer olma yolunda ilerliyorum, web siteleri yapıyorum. Aynı zamanda Bir Parça Tuhaftık sayfasında yazarlık yapıyorum.