Meclise Sunulan Sosyal Medya Düzenlemesi

Sosyal Medya Düzenlenmesi

Geçtiğimiz günlerde şahit olduğumuz Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yeni doğan bebeğine dair sosyal medya üzerinden yapılan hakaretler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlerle yaptığı canlı yayına istinaden Abdülkadir Selvi’nin Z kuşağı’na, “Gençler, dislike atan dislike’lanır” uyarısı ve Twitter’daki ‘OyMoyYok’ hastegi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TBMM’de düzenleme yapılana kadar sosyal medya hesaplarını askıya aldığını bildirmesi.

Haliyle sosyal medya üzerinden ardı ardına gerçekleşen bu hadiseler “Sosyal Medya Kapatılacak Mı ?” gibi kafalarda bir çok soruyu doğurdu. Tabii ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Netlifx ve Youtube hakkındaki açıklaması.

Sosyal medya düzenlemesi

Kızı Esra ve damadı Berat Albayrak’ın yeni doğan bebeği hakkında hakaret içerikli yorumlara yönelik olarak: “Niçin YouTube, niçin Twitter, niçin Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz? Bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip, bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını kontrol edilmesini istiyoruz”

Sosyal Medya Bir Şalter Değil Ki Kapatasınız

Aslında Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları yerindeydi. Sadece belli mecralar aracılığıyla yanlış anlaşıldı ya da aktarıldı diyebiliriz. Zaten belli bir kesim kaos çıkarmayı çok seviyor. Sonra her kafadan bir ses çıkıyor, haber kulaktan kulağa değişe değişe yayılıyor. İşin aslı unutuluyor, çamur at izi kalsın mantığıyla asılsız birçok iddaa ortaya atılıyor.

Bunu söyleyenlerin eli güçlü, çünkü daha önce başımıza geldi. Malumunuz, Twitter ve Wikipedia ülkemizde yasaklıydı. Çok daha öncesi yıl 2014, Erdoğan’ın “Bu Twitter, mwitter hepsinin kökünü kazıyacağız” diye halka seslenmişti.

Bu da Twitter, Youtube gibi mecraların kapatılacağına dair bir önyargı oluşturdu. Sosyal medya bir şalter değil ki kapatasınız. Herkes Twitter kapatıldığında VPN (korsan sanal ağlar) kullanarak hiçbir şey olmamış gibi kullanmaya devam etti. Bugün gündemde olan asıl konu düzenleme getirme ve muhatap arayışıdır.

Twitter İşbirliğine Yanaşmıyor

Türkiye, Almanya ve Fransa gibi daha önce sosyal medyaya düzenleme getirmiş devletleri model alarak sosyal medya şirketleriyle, piyasadaki tüm aktörleri bağlayan ticari ve hukuki zeminde anlaşmak istiyor. Bunun için de Twitter’a, Facebook’a tüm yerel ve yabancı müteşebbisler gibi ticari kimlik alın, burada muhatap alacağımız temsilcilikler açın demeye hazırlanıyor.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Hande Fırat’ın yazısında: Türkiye, Almanya ve Fransa’daki gibi Twitter’ın Türkiye’de temsilcilik açmasını ve Türkiye hukukunu tanımasını istiyor. Twitter ise ayak diretiyor. Şimdi Türkiye bir kere daha “Gel muhataplık ilişkisi kuralım, gel temsilcilik aç” diyecek.

Asıl Amaç Kapatmak Değil, Yükümlülük Getirmek.

TBMM’ye sunulan tasarıda sosyal medyanın kapatılması değil, yapılan hukuka aykırı içeriklerin paylaşılmasını kontrol altına almak. Daha önce değindiğimiz gibi bunu halihazırda Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkeleri sosyal medya üzerinde denetim yapmaktalar. Türkiye’de bu konuma gelmek istiyor. Herhangi bir sorunla karşılaşınca da ilk elden iletişime geçebileceği bir temsilci arıyor, Twitter’dan bunun için Türkiye’ye bir temsilci atamasını istiyor. Yapılacak düzenlemede şunlar hedef alınacak :

  • Vatandaşların haklarının sosyal ağlarda korunması.
  • Özel hayatın korunması.
  • Kişisel verilerin korunması.
  • Kimliğin ve değerlerin korunması.
  • Siber sınırların güvenliğinin korunması.
  • Siber egemenliğin korunması.

Sosyal medya düzenlemesi meclise sunulduğunda konu ile alakalı yazının devamı gelicektir.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça