mavi bebek oyunu

Mavi Bebek Oyunu Tehlike Saçıyor

Geçen yıl bildiğiniz gibi bir oyun türü ortaya çıkmıştı ve özellikle ailelerde büyük bir korkuya yol açmıştı. İsmi ”Blue Whale- Mavi Balina” olan bu oyunu oynayan kişiler intihar ederek hayatlarına son vermiş, kurucusu yakalanmasına rağmen oyun kapatılamamıştı. Bu oyunun ardından birçok oyun onu takip etti ve türlü isimlerle tekrar sahneye sürüldü. Peki neden bu tarz oyunlar çıkıyor? Bu oyunlar zihnimizi nasıl etkiliyor? İşte bu yazımızda hep birlikte bunlara bakacağız.

Blue Whale- Mavi Balina

Öncelikle kısaca bu oyundan bahsetmek istiyorum. Mavi Balina oyunu Rusya merkezli bir oyun aslında. Kurucusu Philipp Budeikin insanları intihara sürüklemek suçundan yakalandı ve suçlarını da kabul etti.

 “Bir insanlar vardır bir de biyolojik atıklar. Ben toplumu bu ikinci türden temizliyorum. Bazen bunun yanlış olduğunu düşünsem de sonunda doğru olanı yaptığımı biliyorum”

Philipp Budeikin

Kendisi eski bir psikoloji öğrencisi ve bilgisayarlara da oldukça ilgili birisi. Oyun bilindiği kadarıyla elli görevden oluşuyordu ve bu elli görevin tamamı da yalnızlaşma, toplumdan uzaklaşma, nefret, kendine zarar verme gibi ögeler içeriyordu. Son görev ise elbette intihar göreviydi. Hatta bazı söylentilere göre oyuna girdiğiniz anda ailenizin tüm bilgileri de bu kişilerin eline geçiyordu. Ve siz vazgeçseniz bile artık oyundan çıkamıyorsunuz çünkü tehdit ediliyordunuz.

Oyunu kapatmak imkansız gibi bir şeydi. Çünkü oyun dünya üzerinde yayılmaya başlamıştı ve her giren kişi yeni bir ”sunucu” oluyordu. Bu nedenle tek bir makineye bağlı olmadan, her yerde yeni bir yönetici olmuş oluyordu. Zekice bir plan değil mi? Genellikle intihar eden kişilerin profilleri psikologlar tarafından araştırıldığında aileleri ile problemleri olan, ruhsal sıkıntıları bulunan kişiler olduğu ortaya çıktı. Psikolojik olarak zaten yalnız ve çaresiz hisseden bu insanlar bir anlık dalgınlık ve belki de arkadaşlarıyla girdiği iddia sonucu bu oyuna bulaşıyordu. Ve sonuç genellikle intiharla sonuçlandı. Bunu oyunun kurucusu da itiraf etti ve başından böyle olacağını bir ”psikoloji” öğrencisi olarak tahmin ettiğini itiraf etmişti.

Mavi Bebek Oyunu Nedir?

Mavi Bebek oyunu yukarıda bahsettiğimiz gibi bir çeşit hipnoz yöntemini kullanıldığı ortaya çıktı. Yine tabii ki hedef kitle çocuklar. Bu oyun aslında önceden beri var olan bir oyundu fakat ülkemizde yeni ortaya çıktı. Bir banyoya giriyorsunuz ve elinizde bebek varmış gibi sallamaya başlıyorsunuz. Tabii ki ortam karanlık olmalı, size verilen sözü defalarca tekrar etmeliymişsiniz. Bu da bir süre sonra beyni hipnoz etkisiyle uyuşturuyor elbette.

Peki Bu Oyunlar Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Prof. Dr. Levent Eraslan bu durumu bakın nasıl açıklıyor:

Özellikle sosyal medya üzerinden insan beynini ‘amigdala’ adı verilen kaygı ve korku bağlamına vurgu yaparak, ses, görüntü ve multi-medya gibi destekleyici vurgularla etkiliyor”

Prof Dr. Levent Eraslan

Amigdala beynimizin duygusal hafıza ve duygusal tepkilerin oluşmasındaki en önemli bölgedir. Ve bu bölgenin sorumlu olduğu en önemli duygumuzun başında korku gelir. Bahsettiğimiz oyunlar tam da bu bölgeyi hedef alarak amigdala bölgesinin sorumlu olduğu hormonları gereğinden fazla uyarmasını sağlayarak kontrolsüz bir şekilde artmasını sağlıyor ve bu da kişinin artık mantıklı düşünememesine yol açıyor. Bir süre sonra artık istem dışı olarak izlediği şeyin etkisinde kalıyor ve kendisine verilen emirleri yerine getirmeye başlıyor. Üstte de bahsettiğimiz gibi son görevler zaten intiharla sonuçlanıyor. Öte yandan uzmanlara göre görevler intiharla sonuçlanmasa bile hipnoz etkisiyle bu oyunu oynayan insanlarda uzun süren bilinç bozukluğu yaşanıyor. Bu da uykusuzluk, depresyon gibi hastalıklara sebep oluyor ve yine sonuç ”görev” ile olmasa bile intiharla sonuçlanabiliyor.

Dünya üzerindeki örneklerine bakarsak:

Hindistan’da bir kız göle atlamak istedi. Henüz 17 yaşındaydı ve atlamadan kurtarıldı. Oyuna ”telefon” ile katıldığını söyledi ve ”son görev” için orada bulunduğunu ifade etmiş. Polislere ve psikologlara  “Eğer görevi tamamlamazsam annem ölecekti.” diye ifade vermiş. Bu cümle bu tarz oyunların çocukların psikolojisini ne boyutta etkilediğinin kanıtı.

Yine başka bir örnek verecek olursak 22 yaşında bir kadın hem de bir anne kendini su tankının üzerinden atmak istiyordu. Fakat yine son anda kurtarıldı. Düşünün, bir anne. Hem kendi hayatından, hem de çocuğunun hayatından nasıl vazgeçebilir? Anne kendine gelmesinin ardından ifadesinde “Oyunun sonu, zamanın doldu.” isimli bir mesaj aldığını belirtmiş.

Amaç Bilgilerin Ele Geçirilmesi!

Siber uzmanlar, bu tarz oyunlar aracılığı ile oyun süresince bilgisayarda veya telefonda tuttuğu çocuklar aracılığıyla ebeveynlerinin kredi bilgilerini, kimlik bilgilerini ele geçirdiklerini açıkladı. Her türlü bilgiler, adres bilgilerine kadar ele geçtikten sonra çocuklar daha da panikliyor ve oyundan artık hiç kopamıyorlar. Üstelik yeni kurban bile buluyorlar.

Peki Çocuklarımızı Nasıl Koruyacağız?

Mavi Balina oyununun kurucusu bu oyunu oynayanlar ve intihar edenler için ”biyolojik atık” kelimelerini kullanmıştı. İntihar eden kişilerin profilleri incelendiğinde, aileleri ile konuşulduğunda genelde içine kapanık, yalnızlığı tercih eden kişiler olduğu ortaya çıktı. Aileler, çocuklarınız ile daha çok zaman geçirebilirsiniz. Korku vermek yerine yanında olduğunuzu hissettirebilirsiniz. Girdiği siteleri kontrol edebilirsiniz. ”Benim çocuğum yanlış yapmaz.” tarzı bir düşünce yerine ” yanlışın olsa bile yanındayım, beraber düzeltebiliriz” diyebilirsiniz. Unutmayın, hepimiz hata yapabiliriz. Çoğu ebeveynler ufak bir ”merak” duygusu ile sigaraya başlamıştır. Çoğu çocuğumuz da ”merak” veya arkadaşlarına hava atma duygusu ile başlıyorlar oyuna. Bu yüzden, aynı yollardan geçtiğinizi unutmayın. Tehlike yalnızca şekil değiştirdi. Umarım yeterince açıklayıcı bir yazı olmuştur, başka bir yazıda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

Mavi Bebek Oyunu yazımızın sonuna geldik. Beğendiyseniz diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!