Maske Kullanımı Nasıl Olmalı

Maske Kullanımı Nasıl Olmalı

Herkese merhaba arkadaşlar. Bu kez giriş faslını fazla uzatmayıp, sizi boğmayıp direkt konuya geçmek istiyorum. Hepinizin artık aşina olduğu bir gerçek var: COVID-19. Ve bu gerçeğin hayatımıza getirmiş olduğu bazı yasaklar, zorunluluklar, yenilikler oldu. Onlardan biri de ”maske” kavramı ve gerçeği oldu elbette. Son açıklamalara göre birçok ilde maske kullanımı artık zorunlu oldu. Peki hangi maskeyi alacağız? Aldığımız maskeyi nasıl kullanacağız? Taktığımız her maske bizi virüsten koruyor mu? Bu yazımızda bilim bize maskeler konusuna ne diyor, sizlerle ona bakacağız.

Maske Çeşitleri Nelerdir? Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olmalı?

Hep beraber önce maske çeşitlerini inceleyelim, ardından maskeleri nasıl kullanmalıyız onlara göz atalım.

CERRAHİ MASKELER

Maske Kullanımı Nasıl Olmalı

Cerrahi maskeler, adından da anlayabileceğiniz üzere virüs hayatımızın merkezine girmemişken cerrahi işlemler esnasında kullanılan bir maskeydi. Yalnızca COVID-19 virüsü için değil; tüberküloz (verem), grip, sars (domuz gribi) gibi çeşitli hastalıkların yayılmasıyla bu maskenin kullanım alanı da artmış oldu. Dolayısıyla maskeyi günlük hayatımızda daha çok görür olduk. Elbetteki COVID-19 için de cerrahi maskeler tercih edilen maskeler arasında.

Peki cerrahi maskelerin özellikleri nelerdir ve nasıl kullanmalıyız? Yıkayabilir miyiz? Birkaç kez takabilir miyiz?

Cerrahi maskeler telli ve telsiz olarak iki çeşitlidir. Telli olanları telsiz olanlara göre daha güvenlidir. Çünkü tel yüzde aralık kalmasını engellerken, telsiz olması burun kısımda bir açıklık bırakarak parçacıkların içeri girmesine sebebiyet verebiliyor. Kullanımı birkaç saatliktir ve kesinlikle ikinci defa kullanılmamaktadır. Bu nedenle de asla yıkamamak gerekiyor. Atacağımız zaman yüz kısmından değil, iplerinden tutarak bir poşetin içine koyarak atmalıyız. Yollara ve bulunduğumuz herhangi bir ortama bırakarak hastalık yayabileceğimizi unutmamız gerekiyor.

VENTİLLİ SOLUNUM MASKELERİ

Bu maskeler diğer maskelerden farklı olarak nefes aldıkça açılıp kapanan valf dediğimiz bir sisteme sahip. Bu sayede nemli ve sıcak ortamlarda bile sıklıkla hava değişimi sağlanır. Genellikle iş yerlerinde tercih edilir çünkü hava değişimi sayesinde takan kişilerde kolay şekilde nefes alımı sağlar. Fakat bu maskeler filtreleme yapmaz. Peki bu ne anlama geliyor? Farz edelim ki takan kişide enfeksiyon mevcut. Nefes alıp verdikçe bunu dışarıya yayabiliyor. Bu maskeler bunu engellemiyor. Bu nedenle uzmanlar enfeksiyon sahibi hastaların bu maskenin üstüne cerrahi maske de takmasını öneriyorlar.

Maske Kullanımı Nasıl Olmalı

VENTİLSİZ SOLUNUM MASKELERİ ( FFPII, FFPIII ,N95)

Bu maskeler, çevredeki partikülleri, bakterileri, virüsleri %95 oranında tutabilen maskelerdir. Aslında bu maskeler sağlık çalışanları çok özel durumlarda kullansın diye üretilmiştir. Çünkü COVID -19 olmadan önce de yüksek riskli hastalıklar mevcuttu ve onlar için bu diğer iki maskeler değil, bu maskeler tercih ediliyordu. Şu an sağlık çalışanlarında değil, halktan bazı kişilerde de bu maskelere denk gelebilirsiniz. Diğer maskelere göre kullanım saati çok daha yüksektir.

DOĞRU MASKE KULLANIMI NASIL OLMALI?

  • Maskeyi takmadan ve çıkarmadan önce mutlaka ellerimizi bol sabunla yıkıyoruz.
  • Maskeyi taktığımız andan itibaren ellerimizle yüzümüze, gözümüze, ve maskemize asla dokunmuyoruz! Uzmanlar dokunulursa tekrar ellerin sabunlanılması gerektiği, eğer sabunlama şansımız yok ise mutlaka dezenfekte etmemiz gerektiğini belirtiyor.
  • Cerrahi maskeler tek kullanımlık maskelerdir. Bu maskelerin birden fazla kez kullanılması hem kullanan kişi hem de etrafındaki kişiler için risk demektir. Bu nedenle birden fazla kullanılması kesinlikle doğru değildir.
  • Üstte de belirttiğim gibi ventilli solunum maskeleri enfeksiyon açısından sizi hiçbir hastalıktan korumaz, sizdeki enfeksiyonu da etrafınıza bulaştırır. Çünkü içinde filtreleme sistemi mevcut değildir. (Türk Toraks Derneğinin açıklaması mevcuttur.) Bu nedenle enfeksiyon taşıyıcı iseniz bu maske üzerinden cerrahi maske takmanız daha doğru olacaktır.
  • Maskeyi çıkarırken ağız ve burun bölgesinden değil iplerinden çıkarıp bir poşete koyarak çöpe atmalıyız. Ardından tekrar ellerimizi bol sabunla sabunlamalıyız.
  • Maskeyi taktıktan sonra sigara, çay içeceğim diye başınıza, boynunuza oynattığınızda kendinize en büyük zararı verdiğinizi unutmayınız.

SİYAH MASKELER, BEZ MASKELER KORUYUCU MU?

Son zamanlarda sokaklarda siyah maske kullanan insanların sayısı arttı. Hem fiyatının ucuz olması, hem de ”yıkanabilir” diye pazarlanması onu cazip kıldı. Fakat uzmanların yaptığı açıklamaya göre siyah ve bez maskeler bizleri yalnızca polen ve tozlara karşı koruyabiliyor. Dolayısıyla virüs ve bakterilere karşı herhangi bir koruma sağlamıyor. Bu nedenle siyah maske kullanımını hiçbir uzman önermiyor.

Maske Kullanımı Nasıl Olmalı

Umarım sizler için açıklayıcı bir yazı olmuştur. Lütfen maske kullanımına özen gösterelim ve maskemizi doğru kullanalım. Yanlış maske kullanmak, hiç maske kullanmamakla eş değerdir. Hatta maske takıyorum diye rahatlığa düşüp daha kötü sonuçların doğmasına sebebiyet verebiliriz. Unutmayın, siz sağlıklı olabilirsiniz ama çevrenizde bu hastalığı atlayamayacak kadar hasta olan insanlar var. Her an ”taşıyıcı” olabilirim düşüncesiyle dikkatli davranırsak birlikte başarabiliriz!

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.