Vision zihin taşı

Marvel: Vision Zihin Taşı Olmadan Ne Kadar Güçlü?

Filmlerde gördüğümüz yapay zeka sistemlerinin en insana yakın örneklerinden olan Vision karakteri, sonsuzluk taşlarından biri olan ”Zihin Taşı” sayesinde doğaüstü yeteneklere sahiptir. Ancak Vision, zihin taşı olmadan hala güçlü olur muydu? Ya da ne kadar güçlü olurdu?

*Eğer Marvel evreninden Yenilmezler: Ultron Çağı ve sonrasını izlemediyseniz, sizin için bu yazı spoiler içerir.

Marvel’ın Yenilmezler: Ultron Çağı filminden Vision’ın doğuş sahnesi

Hatırlatma

Marvel’ın yapımcılarının Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı filmine kadar böyle büyük bir plana göre ilerlediğinden kimsenin haberi yoktu. Marvel için yapılan her filmin o büyük planın küçük yapboz parçaları şeklinde Marvel evrenini oluşturması hala izleyicileri etkilemektedir. Özellikle son Yenilmezler filmi olan ve IMDB En İyi 250 Film listesinde 75. sırada olan Endgame, izleyicileri derinden etkilemiştir.

Marvel Sinematik Evrenindeki her filmin akıl almaz derecede güçlü ve büyük Thanos’un gelişine ipuçları verdiğini kim tahmin edebilirdi? Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı filmindeki Thanos’a karşı verilen savaşta Thanos’un parmak şıklatmasıyla evrenin nüfusu yarısına inmiş ve Yenilmezler birçok üyesini bu hareket sonucunda kaybetmişti. Ancak Vision, bu parmak şıklatmasından önce kaybedilmişti, çünkü evrenin yarı nüfusunun yok olmasına yol açacak son adım Vision’ın kafasında yer almaktaydı.

Vision zihin taşı
Marvel’ın Yenilmezler: Sonsuzluk Çağı filminde Vision’ın ölümü

Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı filminde bütün evrenin o güne kadar karşılaşmış olduğu en büyük tehdit olan Thanos’a karşı Yenilmezler ekibi ve yandaşları bu deli Titan’a karşı savaşmak için bir araya gelmişti. Black Panther filminden tanıdığımız Shuri, Wakanda’ya getirilen Vision’ın kafasındaki Zihin Taşı’nı onu öldürmeden dikkatlice çıkarmak ve Vision’ın yapay nöron sistemini yeniden birleştirmek için zamana karşı savaşmış fakat başarısız olmuştu. En sonunda Thanos, Vision’ın kafasından taşı kaba bir şekilde çıkartarak Vision’ı öldürmüştü. Tıpkı evrenin nüfusunun yarısına yapmayı planladığı gibi. Fakat eğer Shuri başarılı olmuş ve taşı güvenli bir şekilde çıkartmış olsaydı, Vision’ın güçleri biraz değişikliğe uğrayacak hatta büyük ihtimalle hayatta olacaktı. Peki, Zihin Taşı olmadan Vision ne kadar güçlü olurdu?

Vision ve Zihin Taşı

Vision, Yenilmezler: Ultron Çağı filminde Ultron’un kendisine daha dayanıklı ve iyi bir beden istemesi üzerine emriyle Doktor Helen Cho tarafından yaratılmıştı. Yenilmezler, Ultron’un emellerine ulaşmaması için yaratılan bedeni ele geçirince Tony Stark, Bruce Banner‘ı bu sefer doğru yöntemlerle JARVIS’i Zihin Taşı’nı barındıran bu bedene yüklemek için ikna etmişti. Vision’ı Ultron’dan daha iyi bir beden yapan özellik, Wakanda’dan alınan Vibranium ve organik doku karışımı olmasıdır. Vibranium, inanılmaz bir şekilde karşılaştığı kinetik enerjiyi emebilen, saklayabilen ve geri yansıtabilen Marvel evrenindeki en güçlü elementtir. Organik doku ise insan görünümü, esnekliği ve hareketi sağlamaktadır. Zihin Taşı’na sahip Vision’ın bedeni, JARVIS’le bilinç kazanmış, kötü olmaktansa süper kahraman olmasını sağlamış ve Zihin Taşı eklentisiyle Vision haline gelmiştir.

Vision’ın belki de ekipteki en iyi süper kahramanlardan birisi olmasının göstergesi, Yenilmezler: Ultron Çağı filminde Thor’a ait olan süper güçlü çekiç Mjölnir’i hiç zorlukla karşılaşmadan kaldırabilmesi ve taşıyabilmesidir. Zihin taşıyla elde ettiği güçler ise madde yoğunluk manipülasyonu, maddeler içerisinden geçebilme, enerji patlamaları ve kendi kendini iyileştirebilmedir. Bu güçlerle Yenilmezler ekibinin çok değerli bir üyesi olmuştur ancak Zihin Taşı olmadan da güçlü biri olurdu.

Vision zihin taşı
Marvel’ın Vision karakterine bir bakış

Peki Ya Güçler?

Zihin Taşı olmadan Vision, bazı özelliklere hala sahip olurdu ama bu özellikler eskisi kadar güçlü olmayabilirdi. Yaratıldığı maddeler sayesinde insanüstü güce, Vibranium sayesinde inanılmaz bir dayanıklılığa, uçma ve tekno-organik bileşimli bedeniyle kendi kendini iyileştirme yeteneklerine hala sahip olurdu. Ayrıca Vision bir yapay zeka ürünü olduğu için bilgisayar etkileşimi yeteneğini, zekasını ve usta dövüşçülüğünü korurdu. Tabii ki bütün bunlara ek olarak kullanmaya değer olduğunu kanıtladığı Mjölnir dahil, birçok farklı silahı kullanmaya devam edebilirdi.

Elbette ki Vision, Zihin Taşı olmadan birçok gücünü kaybederdi fakat asla güçsüz bir kahraman olmazdı. Vision, doğaüstü güçlerine ek olarak insanlardan daha hızlı evrilmesiyle Yenilmezler ekibinin vazgeçilmez bir üyesi olmaya devam ederdi. Ne yazık ki, birçok geri gelen Yenilmezler üyesinin aksine, Vision gerçekten de öldü. Fakat iyi haber şu ki, Aralık 2020 tarihinde Disney+ üzerinden yayımlanacak olan Wandavision serisinde Vision’ı tekrar görebileceğiz. Belki de bu sefer Zihin Taşı’na sahip olmayan bir Vision izleriz, ne dersiniz?

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ada Ateş
Bir Parça Tuhaftık