Marla Singer gerçek mi?

Çoğunuz Fight Club izlemiş veya duymuşsunuzdur. Şahsen bu film benim için ilah gibi bir şey. Her sahnesini ezberleyip beynimde oynatabilme şansım olsa kesinlikle yapardım.  İşte Marla Singer tam olarak burada başlıyor.

Şimdiden söyleyeyim, eğer izlemediyseniz (mutlaka izlemeniz lazım) birazdan anlatacaklarım biraz spoiler olabilir.

Filmdeki en sağlam ve en güçlü karakter şüphesiz Tyler Durden’dır. Gerek kendi felsefesi, gerek dünyaya bakışı veya cesareti olsun Dövüş Kulübü’nden onun adını anmadan bahsedemeyiz. Bu karakter her bakımdan ortalama bir insandan üstündür. Evet her bakımdan.

Marla Singer

Ama bir de filmde elini kirletmeyen ve diğer iki karakter kadar anılmayan, aslında belli bir kısım insanı temsil eden bir karakter daha var; Marla Singer, evet “the big tourist”. 

Anlatıcı (veya Jack) kadar kapitalizmin uşağı değil (hatta hiç değil) beyaz yakalı bir köle değil veya varını yoğunu eşyaya harcayan bir karakter değil. Tam tersi insanların değer yargılarına tamamen karşı çıkan ve genel hükümleri yok sayan biri. Ama filmde görünen en zayıf kişilik diyebiliriz. Tyler’ın zaten gerçek olmadığını biliyoruz. Ama Marla hakkında bir bilgimiz yok.

Peki Marla neyi temsil ediyor?

Marla anlatıldığı gibi tam olarak dibe vurmak istiyor. İnsanların kendisini dinlemiş gibi yapmasından çok sıkılmış aslına bakarsanız hepimiz gibi. Ama bundan çok daha fazlası var. 

Marla Singer

O ölümü umursamıyor, yaşamının ne zaman veya nasıl biteceğiyle de ilgilenmiyor veya nasıl yaşanılacağıyla. Ne giydiği umrunda değil. Bir şeylerden kaçıyor ve dibe vurmak istiyor.

Marla insani değerlere sahip olmaktan mutlu değil. İnsanların yeri gelince kibirli, çıkarcı, bencil ve sürüyle zaaflara sahip olduğunu biliyor ve bunu tüm insanlığa mâl etmekten çekinmiyor ve bu onu üzüyor. Bu yüzden tüm insanlığa küsmüş durumda.

Marla Singer

Aynı şekilde de anlatıcının hiç arkadaşı yok, dertlerini anlatabileceği hiç kimse yok. Uykusuzluk çekince de çareyi terapilerde buluyor ve Marla ile orda tanışıyorlar. Dövüş Kulübü’nü kurmak ise başka bir terapi. Burda da Marla ve Tyler ın Farklarını ve benzerliklerini görebiliriz. Yani Marla ve Tyler, anlatıcının iki farklı alter egosu diyebilirim. Zaten sürekli ikisi arasında sıkışıp kalıyor. En azından ben öyle düşünüyorum ve filmde buna tam bir açıklık getirilmediği için sır olarak kalacak.


Mertcihan Özdemir
Kocaeli Üniversitesi 3. sınıf (Mühendislik Fakültesi) öğrencisiyim. Anlatmak istediklerimin bir kısmını yazıyorum.