marka

Marka Takıntılarımız

Günümüz dünyasında marka üründen çok para eder olmuş ve bize o ürünün ederi çok küçük rakamlar olduğu halde üzerinde sadece firmanın logosu var diye fahiş fiyatlara almak zorunda bırakılmışız. Bundan haberimiz bile yokmuş meğerse o zamanlarda.

Önümüze gelen ürünleri yada lüks bir restorant da yediğimiz yemeklerin maliyetini sorgulamaktan çok markanın değerine bakar olmuşuz. Örneğin Tavuk Dünyası markasının hizmet ve fiyat kıyaslaması yapalım. Hizmetleri, lezzetleri dillere destan diyebilirim. O kadar çok iyiler ki ayda bir sefer yemek yemeye giderim. O tabağın aynısını evde yaptığım zaman %60 civarında daha ucuza mal ediyorum. Sizce bu kadar fark olması günümüz şartlarında normal mi?

Yaşanılmış Olaylar

Yaşadığım bir olayı anlatayım ben Gaziantep’te yaşıyorum ve bizim burada ayakkabacılar sitesi diye bir bölge var. Bu bölge de piyasa da satılan 300-400-500 TL’lik ayakkabıları çantaları en fazla 50-100 TL gibi komik rakamlara alma imkanınız var. Artısı çok uzuca alabiliyorsunuz ve aynı kalite mağaza satılan ürünün bizzat kendisi. Eksisi garantisi yok.

marka
İşte bu ayakkabı altına marka amblemi vurulunca fiyatı 400-500 TL’yi geçiyor

Geçtiğimiz aylar da kafama yeni telefon alma fikri gelmişti. Yeni alacağım telefonun parasını da sattığım telefonla almayı hedefliyordum. Piyasa araştırmasına başladım. İlk başta kullandığım telefonun(İphone 8) ne kadara satabileceğime baktım. 3200 TL civarına rahatlıkla satabilecektim. Apple’ın uyguladığı politikalar sürekli müşteriden para koparmaya çalışması, eskiyen modellerini kasıtlı olarak yavaşlattıklarını itiraf etmesinden sonra Apple markasına nefret beslemeye başladım.

3 hafta içerisinde bütçeme göre telefon aramaya başladım. 3 model arasında kalmıştım

  • Huawei P40 Lite(3200TL)
  • Samsung A71(3400TL)
  • Xioami Redmi Note 9(3000TL)

Maddi olarak aralarında 200 TL civarı oynuyordu. Fİyat/Performans kıyaslaması yapınca Huawei’nin fiyatına göre çok güçlü bir telefon ürettiğini fark ettim ve artık eskiden bilinen Apple Samsung gibi markaların para tuzağı olduğunu parasına göre eş değer bir ürün almak istiyorsanız yeni çıkmış markalara, kullanıcı yorumlarına göz atın derim. Ben şu an da Huawei’yi satın aldım ve kullanıyorum. Size tavsiyem artık eskisi markalara sadece Apple diye, Samsung diye para vermeyin.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!