Mank Filmi Spoilerlı İnceleme

Mank Filmi – Spoilerlı İnceleme

Mank Filmi – Spoilerlı İnceleme – Netflix Roma ile başlayan Oscar serüvenini geçen sene The Irishman ve Marriage Story ile sürdürmüştü. Netflix bu ödüllere adaylığını sürdürmek için çalıştığı ünlü yönetmenlere bir yenisini ekleyerek David Fincher ile yılın en iyi filmlerinden biri olan Mank‘a imza attı. Sizler için bu filmi izledik ve eleştirdik!

Konusu

Mank, Hollywood senaristi Herman Mankiewicz‘in ünlü eseri “Citizen Kane“i yazarken yaşadığı sancılı süreci ve onu bu eseri yazmaya sürükleyen olayları anlatıyor. Fincher‘ın bu filmi de diğer filmlerini izleyip hayran kalan bizleri şaşırtmıyor ve bir kez daha sinematografisi, oyunculukları ve kullanılan teknikleriyle harika bir eser ortaya çıkarıyor. Bu filmin eleştirmenlerden ve sinefil olarak adlandırdığımız sinema severlerden iyi geri dönüşler aldığı kesin fakat teknikler ve Hollywood dünyasının arkada kalan isimleriyle ilgilenmeyenlerin bu filmi çok beğenmediklerini söyleyebiliriz.

Mank Filmi Spoilerlı İnceleme

Kısacası Netflix‘te yayınlanması ile de anlayabileceğimiz bir şekilde Mank bir gişe filmi değil. David Fincher’ın babası Jack Fincher’ın kaleme aldığı filmi yönetmenin büyük bir tutku sonucu çektiği anlaşılıyor. Film eski gibi görünen ve birçok eski film özelliği de taşıyan modern bir yapım. Bu tür işleri seviyorsanız size The Artist‘i izlemenizi de öneririm. Mank filmine dönecek olursak bu filmi ilk olarak Citizen Kane üzerinden daha sonrasında ise tema ve teknikler üzerinden inceleyeceğiz.

Citizen Kane ve Mank

Citizen Kane, birçok kez bir deha olarak görülmüş Orson Welles‘in sinemaya damga vurmuş başyapıtı. Film kısaca bir adamın güç ile tanışmasını ve gücü takip ettiği hayat hikayesini anlatıyor. Öncelikle söylemem gerekir ki Mank filmini izlemek için Citizen Kane‘i izlemeniz bir zorunluluk değil. Nitekim hikayeyi sadece alkolik ve deli olarak adlandırılan dahi bir senaristin hayatındaki olaylardan esinlenerek sansasyonel bir eser ortaya çıkarması olarak da nitelendirmek mümkün. Fakat Citizen Kane‘i izlemeden filmden çok fazla zevk alabileceğinizi ve film ile bağlantılı olayların gidişatını anlamlandırabileceğinizi düşünmüyorum.

Mank Filmi Spoilerlı İnceleme
Citizen Kane filminden bir görsel

Fincher‘ın bence bu filmdeki en büyük başarısı herkesin bildiği ve özellikle Hollywood‘un çok iyi hakim olduğu bir hikayeyi yeni ve bir o kadar da eski bir şekilde anlatabiliyor olması. Mank, hepimizin bildiği bir filmin doğuşunun filmi ve hala bizi orijinal film kadar etkilemeyi başarıyor. Fincher’ın serpiştirdiği Citizen Kane kırıntıları da izleme zevkini artırıyor. Buna örnek olarak olay örgüsünün zaman çizgisini takip etmediğini söyleyebiliriz. Film iki noktadan birden ilerliyor ve geçmişi anlatarak geleceği, geleceği anlatarak da geçmişi merak ettiriyor.

Kısaca birçok hayrana sahip “Citizen Kane” bence bu filmde çok güzel işlenmiş. Mank hiçbir zaman bize direkt olarak Citizen Kane’i anlatmıyor fakat aslında hep bizi o yola doğru götüren bilgilerle donatıyor.

Filmin Teması

Mank‘ı izlediyseniz siyasi unsurların çokluğunu ve ne kadar üstünde durulduğunu görmemeniz imkansız. Bu durum bazen olay akışının bile dayandığı hatta önemli karakterlerin dönüm noktası olan bir mesele olup çıkıyor. Herman Mankiewicz‘in hayatında siyasetin yerinin dışında Fincher’ın bu meseleye yaptığı vurgu ve hatta oyların tekrar sayılması, son anda değişmesi beklenen sonuçlar gibi olgularla günümüze de bir atıf yapıyor. Filmin ironik yapısı ise bu noktada kendini belli ediyor. Yurttaş Kane hala aramızda olabilir mi?

Mank Filmi Spoilerlı İnceleme

Film aynı zamanda Hollywood dünyasına dair de birçok ayrıntı veriyor. Hollywood’un biz izleyicilerin hiçbir zaman şahit olmadığımız yüzünü ve oradaki sanatın ve sanatçının varoluş mücadelesini de Fincher çarpıcı bir şekilde yansıtmayı başarıyor. Bu noktada Mankiewicz’in yaşamı, bir insanın Hollywood’un arka planında bağımlılığa varan kayboluşu ve kendini ifade etme çabasını anlatmak için doğru bir tercih.

Fincher Dokunuşu

Filmi normal bir biyografik hikaye olmaktan ayıranın ne olduğunu incelediğimizde Fincher’ın ne yaptığına bakmamız gerekiyor.

Öncelikle film beni hiçbir yerinde sıkmadı. Bunun ilk nedeninin sahnelerdeki sürekli hareketlilik olduğunu düşünüyorum. Fincher’ın diğer filmlerinin de birçoğunda gözlemleyeceğimiz her sahnede mutlaka bir fiziksel hareketin olması, olmasa bile kameranın bize farklı bir bakış sunması bizi ekrandan ayırmamayı başarıyor.

Mank Filmi Spoilerlı İnceleme

Oyuncu seçimlerinden bahsetmemek özellikle muhtemel Oscar adayı olarak görülen Gary Oldman‘e büyük bir haksızlık olacaktır. Harry Potter serisi, Leon: The Proffesional, The Darkest Hour gibi filmlerle tanıdığımız Oldman, Mank filminde Mank karakterinin kendisine hayat veriyor. Oldman‘ın oyunculuğu filmi yukarı taşımayı ve bizim de karakterle bağ kurabilmemizi sağlıyor. Yan karakterdeki oyuncular ise karakterlerinin özelliklerini seyirciye çok net bir şekilde aktarmayı başarıyorlar. Bunun yanında dönemin ruhunu yansıtmak için seçilen kostüm ve set tercihleri de oyunculuklarla birleşince güzel bir iş çıkmaması gerçekten zorlaşıyor.

Filmde çok beğendiğim bir diğer unsur ise geçişler oldu. Fincher geçmiş ile şimdiki zaman arasındaki geçişleri çok zekice dizayn ediyor ve bu sayede kafamızın karışmasını engellerken filmin yoğun yerlerini de bize aktarmayı başarıyor. Başlarda bir senaryo misali bizi geçmişe götüren film sonlarda bize o belirtmeyi yapmak zorunda hissetmeden daha yumuşak geçişlerle zamanı değiştiriyor. Bu geçişler ve farklı zamanlarda kullanılan ses ve ışık efektleri karakterin iki durumdaki ruh hallerinin farkını aktarmak için çok yerinde bir seçim. Aynı zamanda Fincher’ın “The Social Network” filminde de dikkatimizi çeken akıcı diyaloglar filmi çok keyifli hale getiriyor.

Mank Filmi Spoilerlı İnceleme
Mank Filmi Spoilerlı İnceleme

Sonuç

Mank 2020 yapımı en beğendiğim film olmayı başardı. Bu durumda sinemaya ilgiliyseniz bu filmi izlemenizi size de öneririm. Fincher’ın çok zeki bir sanatçı olduğu ve bize gelecek işlerinde de dehasını yansıtacağı açık. Yönetmenin diğer filmlerinden bahsettiğimiz yazımızı da buradan okuyabilirsiniz. Umarım siz de filmi beğenmişsinizdir.

Mank Filmi – Spoilerlı İnceleme” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!