Malcolm & Marie film incelemesi

Malcolm & Marie Film İncelemesi

Malcolm & Marie tarihte bir ilk! Çünkü bu film pandemi döneminde finanse edildi, 6 gün gibi kısa bir süre yazıldı ve 2 hafta gibi bir sürede çekimleri tamamlandı. Pandemi kurallarına uyulması için sette sadece 12 kişiye izin verildi. Bu 12 kişiye saç, makyaj ve kostüm departmanı dahil değildi. Bu da başrol oyuncuları makyajlarını kendileri yaptı ve kostümlerini kendileri seçti anlamına gelmektedir. Belki de Malcolm & Marie‘nin bu kadar gerçekçi hissettirmesinin bir sebebi de budur. Birçok karışık eleştiri almış olmasına rağmen sade gerçekliği bu filmi izlemeye değer kılmaktadır. Filmin konusu nedir? Malcolm & Marie için neden bu kadar çok olumsuz eleştiri geldi? Zendaya ve John David Washington’ın oyunculukları nasıldı? Hepsinin cevabı Malcolm & Marie film incelemesi yazımızda.

Malcolm & Marie film posteri
  • Film: Malcolm & Marie
  • Yönetmen: Sam Levinson
  • Senarist: Sam Levinson
  • Süre: 106 dakika
  • Yıl: 2021
  • Tür: Dram, Romantik
  • IMDB Puanı: 6.7
  • Oyuncular: Zendaya, John David Washington
Malcolm & Marie filminden bir kesit

Malcolm & Marie Konusu

Her şey bir yönetmen ve kız arkadaşının film galasından eve dönmesiyle başlar. Yönetmen, film galasını atlattığı için çok mutludur ancak eleştirmenlerin yorumları konusunda endişelidir. Yorumların yayınlanmasını beklemek gerginliğini de artırmaktadır. Kız arkadaşının ise aklında başka şeyler olduğu bellidir. İki tarafta kavga etmek istemez fakat ikilinin iki farklı ruh hali çarpışınca ilişkileri test edilmeye başlanacaktır.

Bu sadece bana teşekkür etmeyi unutmanla ilgili değil Malcolm. Beni nasıl gördüğünle ilgili. Ve sadece bu ilişkiye değil, işine de olan katkımı nasıl gördüğünle ilgili. Özellikle benim hayatım hakkında yaptığın bir filme.

Marie

Karakterler

Aşk ve nefret arasında ince bir çizgi vardır derler. Birisini çok fazla sevmeden ondan nefret edemezsin çünkü bir zamanlar gerçekten umursamamış olduğun birisine karşı nefret besleyemezsin. Nefret, pozitif duygularının birisi tarafından yok edilmesiyle geride kalan döküntüdür. Bu döküntüyü toplayabilmek veya pozitif duyguları kaybetmemek o iki kişinin ilişkisine bağlıdır. Çoğu zaman zehirli ilişkilerin yapı taşı da bu git geldir. Aşk ve nefret arasındaki ince çizgiyi korumak zorlaşır, bağlılık bağımlılığa dönüşür. O insana, o ilişkiye daha da kötüsü o zehre karşı. İki tarafı da çürüten bu zehrin tedavisinin birbirlerinin olması da hayatın bir ironisidir. Malcolm & Marie bu ironiyi oldukça yalın bir şekilde olması gerektiği gibi seyirciyi yorarak vermiştir. Film, izlerken sizi yorar çünkü o zehirli ilişkiye tanık olursunuz. İki tarafın da duygularını ve düşüncelerini anlar, empatinin zalim oyununa düşersiniz.

Malcolm & Marie film incelemesi

Birbirlerini çok seven bu ikili, aynı zamanda kazanmayı da çok sever. İzleyici tartışma tam bitti derken bu sefer diğeri tartışmayı körükler. Film boyunca aynı konular tekrar tekrar tartışılır, film bir döngüye girer. İlişkilerde çözülemeyen sorunlar da böyle değil midir? Farklı bir konuda tartışılsa bile konu nasılsa o düğüm soruna gelir. Fakat ne kadar fazla tartışılsa tartışılsın önemli olan ilişkide saygı ve sevgiyi korumaktır.

Malcolm, agresif ve histeriktir. Marie ise sakin ve pasiftir. Ancak ikisi de tartışmalarını öfke veya kin üzerinden kuvvetlendirmez. Her ikisi de birbirinin sözünü asla kesmez ve birisi lafını bitirene kadar diğerini dinler. Sorunun sebebi sevgileridir, çözümleri gibi. Bu nedenle kendilerini soğutmak ve tartışmayı yatıştırmak için mekanı terk ederek kimi zaman yatak odasına kimi zaman da bahçeye giderler. Ancak her zaman birbirlerinin yanına döner ve ufak detaylarla karşıdakini üzdükleri için üzgün olduklarını belirtirler, büyük tartışmadan sonra bile beraberlerdir. Çünkü esasen hiçbir şey sevgilerinden önemli değildir, her ne kadar bunu hatırlamak veya göstermek kimi zaman zor olsa da.

Sanki birinin senin için orada olduğunu ve seni sevdiğini bildiğinde bir daha asla onu düşünmüyorsun. Ancak onu kaybetmeye başladığında sonunda ona dikkat ediyorsun.

Marie

İçerik

Film boyunca Sam Levinson ilişkilerin temel sorunlarından birinin aslında minnettarlık olduğunu göstermeye çabalıyor. Marie’nin film boyunca Malcolm’dan istediği kendisini değiştirmesi değil, sadece Marie’nin ilişkileri için sarf ettiği çabaları ve yaptıkları için Malcolm’ın minnettar olduğunu göstermesi ve takdir etmesidir. Aynı şekilde Malcolm da Marie için yaptığı fedakarlıkların değer görmesini ve takdir edilmesini istemektedir. Kısacası iki tarafın da birbirinden beklediği tek şey birer teşekkürdür. İkisinin de tek dileği cepte görülmemek ve kıymetlerinin bilindiğini görmektir. Tıpkı günümüz ilişkilerinde olduğu gibi bu ikili de birbirlerini çantada keklik görmediğini göstermeyi unutmuştur. Nedense insanlar olarak olumsuz duygularımızı rahatlıkla gösterebilirken sevgimizi bu şekilde rahat ve bolca ifade edemiyoruz, etmiyoruz. Halbuki sevgiye ne kadar da çok ihtiyacımız var.

Sam Levinson, filmin ana içeriğini ilişkiler ve sevgi üzerine kurmuş olsa da tek işlenen konu bu değildir. Film dünyası, eleştirmenler, cinsiyetçilik ve ırk konularına değinmekten de kendini alamaz. Sanırım eleştirmenlerin bu filmi beğenmemesinin bir sebebi de film boyunca yedikleri darbelerdir.

Malcolm & Marie film incelemesi
Malcolm & Marie’den Zendaya

Oyunculuk

Oyunculuklar tam anlamıyla fevkalade. Biraz fazla teatral hissettirseler de amaca yönelik bir seçim. Ne de olsa film monologlar ve diyaloglar üzerine kurulu iki kişilik dev kadro üzerinden yürümektedir. Filmi götüren sadece oyunculuklardır çünkü filmde bir aksiyon yer almaz. İki başrol oyuncusu, durum hikayesinin yalın ama etkili anlatılmasını sağlamıştır. Euphoria dizisiyle Emmy ödülü kazanmış yıldızı parlayan Zendaya’nın performansı tek kelimeyle olağanüstü. Filmi sadece onun oyunculuğu için tekrardan izleyebilirim. Duygu geçişleri ve oyunculuğunun gerçekliği bunun sadece çektiği bir film mi yoksa gerçek hikayesi mi sorusunu düşündürtüyor. Denzel Washington‘ın oğlu John David Washington’ın oyunculuğu ise karaktere tam oturmuş. Canlandırdığı yönetmen karakterinden beklenecek kadar abartılı, tutkulu ve etkileyici. Sanırım ailede oyunculuk genlerden aktarılıyor.

Seni seviyorum Marie.

Tuzlu mu yoksa tuzsuz tereyağı mı istersin?

Ben sadece seni istiyorum.

Malcolm & Marie

Malcolm & Marie Film İncelemesi

Filmde değinilen sanat ve eleştirmen konularına katılsak da fazla tekrar edilmiş olması gözümüzden kaçmadı. Sanki Levinson’ın bununla ilgili bir yarası varmış gibi. Bu tekrar biraz sıkıcıydı ve yer yer gereksizdi. Siyah ve beyaz ayrımıyla ilgili yaptığı yorumlar konular kesinlikle konuşulması ve üzerine düşünülmesi gereken noktalar. Ancak buradaki sorun Sam Levinson’ın beyaz olması. Birçok eleştirmen siyahiler ve pozitif ayrımcılık üzerine yaptığı yorumları oldukça sert eleştirmiş çünkü Sam Levinson’ın kendisi beyaz ve siyahi bir başrol oyuncusu üzerinden düşüncelerini dile getirerek kendini güvene alıyor. İronik olansa filmde de Levinson’ın tam olarak eleştirmenlerin bu yaptıklarını iğnelemesi. Ayrıca iki siyahi ve ayrımcılıkla ilgili aktivist oyuncunun bu senaryoyu kabul ederek bu sorunları dile getirmesi kendi tercihleri, yani aslında bu düşünceleri savundukları anlamına gelmez mi? Şahsen biz eleştirmenlerin eleştirilerini anlasak da Levinson’ın da demek istediğini mantıksız buluyorum diyemeyiz.

Malcolm & Marie film incelemesi
Malcolm & Marie

Filmle ilgili bir başka eleştirilen ancak bizim beğendiğimiz tercih filmin siyah beyaz olması. Birçok kişi bu tercihi gereksiz bulmuş ve filmin çekildiği güzele eve saygısızlık edildiği düşünülmüş. Ancak siyah beyaz çekimin tercih edilmesi zaten evin veya çevredeki herhangi bir şeyin önemsiz ve gereksiz birer detaydan ibaret olduğunu göstermek. Siyah beyaz çekimle amaç sadece çiftin ilişkisine, diyaloglarına ve monologlarına odaklanmaktır. Ve bizce başarılı da bir tercih olmuştur.

Konulardaki tekrarlar ve bazen oyuncukların tiyatro sahnesini fazla andırması açıkçası yorucuydu. Konulardaki tekrarlar gayet rahat önlenebilirdi. Teatral oyunculukların bilerek sergilendiğinin farkındayız çünkü ikilinin ilişkisinin bir o kadar tutkulu ve zehirleyici derece yorucu olduğu gösterilmek istenmiş. Fakat bu yine de filmin yorucu olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Sonuç olarak yorucu ve tartışılması gereken noktaları olan bir film olsa da aynı zamanda inanılmaz oyunculuklar ve yönetmenlik içeren izlenilmesi gereken bir film.

‘Malcolm & Marie Film İncelemesi’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ada Ateş
Bir Parça Tuhaftık