Makale Nasıl Yazılır?

Makale Nasıl Yazılır?

Makale Nasıl Hazırlanır?

Özellikle çevrimiçi öğrenim modelinin kullanımının artmasıyla birlikte öğretmenler sınavları ödevler üzerinden değerlendirmeye başladı. Geçtiğimiz dönem, çoğu öğretmen çevrimiçi öğrenim modelinde kullanılan çevrimiçi sınavları çok güvenilir bulmadığından makale yazımı ödevlerini vermeyi tercih etti. Bizler de bu yazımızda sizler için iyi bir makale nasıl yazılır? bunu derledik.

Makale Nasıl Yazılır?

Bilimsel Makale Nedir, Nasıl Yazılır?

Bilimsel makale, bilimsel yazım kurallarını esas alarak yazılan, özgün araştırma sonuçlarını tanımlayan, yazılmış ve basılmış bir rapordur. Bir bilimsel makale; giriş, yöntemler, sonuç ve tartışma bölümlerini içermelidir. Akademik alanlara göre makale konuları değişiklik gösterebilir. Makalelerde belirli konu sınırlamaları yoktur. Konunuzu daha iyi anlatabilmek adına kendi sınırlarınızı kendiniz koyabilirsiniz. Bilimsel makale yazımında kullanılan dil açık ve anlaşılır olmalıdır. Süslü ve uzun cümlelerden kaçınılmalıdır. Öyle ki, okuyucu makaleyi okurken yorulmamalı ve cümlede anlatılmak istenilene odaklanmalıdır.

Hazırlık Aşaması

Çalışmayı yapacağınız konuyu belirleyin. Konunuz ilk önce sizin ilginizi çeken bir konu olmalıdır. Konunuzu araştırırken size eziyet olmaması adına bu ilk adım önemlidir. Sonrasında konunuzun daha önce çok kez araştırılmamış olmasına ve bu sebeple insanların ilgisini çekmesine dikkat etmelisiniz.

Çalışmayı yapma amacınızı belirleyin. Çalışmayı neden yaptığınız sorusunu kendinize sormalısınız. Böylelikle ne isteyerek yola çıkabilir ve haritanızı belirleyebilirsiniz.

Araştırma için kullanabileceğiniz siteleri inceleyin. Akademik araştırmalarınız için çevrim içi siteler mevcut. Bu sitelerde araştırma yaparken konunuz hakkında etiketler girebilirsiniz. Seçtiğiniz başlığı etiket olarak girebilir, benzer çalışmalara ulaşabilirsiniz. Araştırma için kullanabileceğiniz siteler şunlardır;

 • YÖK Tez
 • DergiPark
 • TÜİK
 • Academia
 • Google Akademik- Google Scholar
 • Science Direct
 • Pubmed
 • Springer Link
 • Wiley
 • Scienmag

Bu sitelere girdiğinizde etiketle arama yaparak araştırmalarınıza başlayabilirsiniz. Sonrasında konunuzla ilgili olan makaleleri seçip bu makalelerin özetlerini okuyabilirsiniz. Size en uygun makaleleri seçin. İyi bir makale yazımı için iyi ve yeterli kaynak kullanımı önemlidir. 15-30 sayfalık bir makale için 10-15 kaynak seçimi uygun sayılır. Makaleleri okurken altını çizme metodu kullanabilirsiniz. Böylelikle defalarca okumak zorunda kalmazsınız.

Makale Nasıl Yazılır?

Makale Yazarken Özgünlük

Çalışmalarınızı yaparken özgün olması konusu çok önemlidir. Ödevleriniz intihal programlarından geçer. Bu intihal programlarından en sık kullanılanı ‘Turnitin’ programıdır. Turnitin programı, sizin araştırmanızı kaç oranla dış kaynaklardan aldığınızı gösterir. İntihale düşmemek için kopyala yapıştır yapmaktan kaçınılmalıdır. Seçilen makalelerdeki cümleleri kendi kelimelerinizle revize ederek yazabilirsiniz. Özetin özetini çıkartma metodu da kullanılabilir. Böylelikle intihale takılmazsınız.

Başlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Makaleniz için en önemli unsurlardan biri başlıktır. Bunun sebebi, araştırmacıların dikkatini çekmektir. Tıpkı, bir kitap kapağının okuyucuyu etkilemesi gibi başlığın da araştırmacıyı etkilemesi gerekmektedir. Başlıkta yer alan kelimeler birbiriyle bağlantılı, yazı içeriğinize uygun ve özetleyici kelimelerden oluşmalıdır. Başlık bir cümleden oluşmamalı, daha basit şekilde hazırlanmalı ve dikkat çekici olmasına özen gösterilmelidir.

Araştırmanızın Özeti Nasıl Hazırlanır?

APA formatında bir makale hazırlıyorsanız, (APA kurallarını aşağıda yer alan linkte bulabilirsiniz) araştırmanız hakkında kısa özet vermeniz beklenir. Bu özet 250 kelimeyi geçmemeli ve makalenin ana hatlarını özetlemelidir. Makalenizin reklamı olarak düşünebilirsiniz. Bu özeti iyi ve etkili hazırlayarak makalenizi tanıtabilirsiniz. Özetin altında en az 3 kelime ile anahtar sözcükler yer almalıdır. Örneğin; Ergenlik Döneminde İntihar Olgusu araştırma konunuz ise, anahtar kelime olarak ergen, ergen intiharı, ergen psikolojisi seçebilirsiniz. Özet kısmı yazılırken italik harfler kullanılmalıdır.

Makale Nasıl Yazılır?

Giriş Kısmı Nasıl Hazırlanır?

 Giriş kısmı makalenin ilk bölümü sayılır. Araştırmanızda yer alan problem ve araştırmanızın amacı bu bölümde yer alır. Problem aktarılırken genelden özele bir sıralama yer alır. Probleminizin en genel halinden derine doğru giderken mantıksal bir çerçeve izlenmelidir. İyi bir giriş yazmak istiyorsanız kendinize şu soruları sormalı ve cevaplamalısınız;

 1. Bu çalışmanın önemi nedir?
 2. Hipotezler sonuca ulaşmanızda nasıl bir fayda sağlamaktadır?
 3. Bu araştırmanız literatüre nasıl bir katkı sağlar?
 4. Sınadığınız hipotezler hangi mantıkla üretilmiştir?

Yöntem Kısmı

Araştırmanızda kullandığınız yöntemi vermelisiniz. Hangi yöntemi kullanarak bilgi topladınız? Buna cevap olarak, anket, deney veya literatür taraması yöntemlerini verebilirsiniz. Ayrıca araştırmaya katılan yani örneklem aldığınız grubun özelliklerini belirtmelisiniz. Ölçme araçlarınızın güvenilirliğinden ve etik kurallarına uygunluğundan da bahsedebilirsiniz.

Bulgular Kısmı

Bu kısımda, probleme yönelik hangi bulgulara ulaştığınız verilmelidir. Ayrıca bu bulguları analiz etmeli, kendinizce yorumlamalısınız. Bu kısımda sadece elde edilen bulgu sonuçları yer almalıdır. Bulguları tablo yöntemiyle sunacaksanız, kullanılan şekiller net ve anlaşılır olmalıdır. Şekilde yer alan tüm bilgiler açıklanmalı ve net şekilde ifade edilmelidir.

makale

Metin İçerisinde Kaynak Gösterimi

Metin içerisinde alıntı yaparken yayın sahibinin soyadı ve yayının tarihi iki farklı şekilde gösterilebilir:

 1. Metin içinde kaynak gösterme: İş yaşamında kalıp yargı tehdidinin siyahi çalışanları (Rober, Detch, Brieve Block, 2003) veya yaşlı çalışanları (Von Hippe, Kalokerinosve Henry, 2013) olumsuz etkilediği belirtilmektedir.
 2. Parantez içinde kaynak gösterme: Bir hayalim var benim… Gün gelecek dört büyük çocuğum, derilerinin rengine göre değil, karakterlerinin yapısına göre değerlendirilecekleri bir ülkede yaşayacaklar. (Martin Luther King, 28 Ağustos 1963)

Tartışma Kısmı

Bu bölümde, bulgular kısmında yer verilen bulgulara çözüm önerileri değerlendirilir. Bulgular kısmına atıflar yapılarak değerlendirmeler yapılabilir. Paragraf sonuna doğru yazar kendi doğrularını ve değerlendirmelerini açıklayarak sorunlara getirdiği çözüm önerilerini sunar.

Sonuç ve Öneriler

Araştırmanın kısa bir özeti yapılır. Konuyla ilgili gelecekte yazılacak olan makalelere önerilerde bulunulabilir. Makalenin son bölümü olarak kabul edilir.

Makale Kaynakçası

Kaynakça APA tarzı yazım kuralları için linkten bilgi alabilirsiniz.

https://apastyle.apa.org/

“Makale Nasıl Yazılır?” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni