Kanlı Savaş Bahanesi: Mainila Bombardımanı

Birçok küçük olay büyük savaşlara sebebiyet vermiştir. Bunların kimisi ülkelerin kendileri tarafından kurgulanan bir senaryo, bir bahane, kimisiyse gerçek olay olmuştur. Lakin bu olayların daha sonra çokça hayatı söndürdüğü gerçeği değişmiyor. Bu tip bir savaş bahanesi denince akla hemen ilk olarak 1. Dünya Savaşının başlangıç bahanesi gelebilir. Ama bundan çok daha kanlı, daha sert bir bahane bu suikastten 25 sene sonra yaşandı.

Bombardıman Öncesi

1920 yılında Finlandiya ve SSCB arasında Tartu barış antlaşması imzalanmış, toprak iadeleri yaşanmıştı. Bu antlaşmadaki toprak paylaşmaları sonucunda Norveç’le SSCB’in sınır topraklarının tamamı Finlandiya’ya devredilmişti. Bu antlaşma 1932 ve 1934 yıllarında imzalanmış saldırmazlık antlaşmalarıyla pekiştirildi. Gelecekte başlayacak büyük bir Cihan Harbi öncesi Finlandiya önemli bir cepheyi etkisizleştirmişti. Ama bu tabii ki pek uzun sürmedi. “Casus Belli” adlandırılan savaş ilanı için senaryo kurgulamak 20. yüzyılda gayet yaygındı. Bu olaylar cereyan ederken bu olayı Almanya da “Gleiwitz Faciası” adı altında gerçekleştirmişti. SSCB Leningrad’ın 32 km mesafesinde olan 1.700 metrekarelik Fin topraklarını istiyordu. Finlandiya ile masaya oturan Stalin karşılığında sınırda 3.500 metrekare toprak teklif etti. Bu teklife hayır diyen Finlandiya’ya satın almayı teklif etse de buna da hayır denildi. Bu olaylar Casus Belli ve savaşı gerçekleştirtti.

Mainila Bombardımanı ve Savaş

7 füze ateşlenmişti. Bu füzelerin hedefi Mainila köyüydü. Bu 7 füzeden 3’ü Finlandiya gözlem noktası tarafından gözlemlenebilmişti. İşte bu gerçek olayı açığa çıkartmaya yeterliydi. Gözlem noktasının açıklamasına göre bu ateşler SSCB sınırının 800 metre derininden gerçekleşmişti. SSCB bu ateşlerin Finlandiya tarafından yapıldığını göstermeye çalışmıştı. SSCB fazladan toprak için kendi halkını bombalayacak kadar caniydi. Finlandiya tarafsız inceleme ekibinin tesis edilmesini teklif etti. Ama tabii ki bu düzeneğin gerçek kurucusu SSCB bunu reddetti ve 29 kasımda Finlandiya ile olan tüm diplomatik ilişkilerini kesti.

Sovyet Komünist Partisi lideri Andrey Jdanov’un gizli dosyalarında bu olayın SSCB tarafından bilerek yapıldığını ve bunun birer Casus Belli olduğu yazılmıştı. Aslına kalsa gerçek tamamen açıktı. Mainila köyü Finlandiya ordusu topçularının menzilinde bile değildi. Finlandiya’nın bu köyü vurması gerçekdışıydı. Diplomatik ilişkilerin kesilmesinden 1 gün sonra Kış Savaşı başladı

Kış Savaşı

30 kasımda savaş başlasa da resmi savaş ilan olunmamıştı. Resmi savaş ilan edilmeden Finlandiya’ya saldırıldı. Sınır şehri olan Terijoki’ye girildi ve orada Finlandiya Demokratik Cumhuriyeti kuruldu. Bu savaşta teknolojik ilkler de yaşanıyordu. SSCB ilk kez düşman uçaklarını tespit amaçlı radarı bu savaşta kullandı. Bu savaşta Finler büyük bir dirayet sergiledir. Tolvayarvi ve Suomussalmi savaşlarını kazanarak kanatlardan sarkıp ikmal hatlarını kestiler ve Sovyet birliklerini aciz bıraktılar. Halk kahramanları türedi, milletçe herkes cani Sovyet işgaline direnmeye başladı. Vatani seferberlikte en az erkek kadar kadınlar da vardı. Ama buna rağmen koca Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin gücü Finlerden çok daha üstündü. Ne kadar mücadele de gösterseler, Sovyet kendisini takviye edip daha sert vuruyordu. Büyük kayıplarla da olsa Sovyet ilerliyordu. 6 mart 1940 tarihinde Finlandiya barış görüşmelerini kabul etti. Bu sırada artık Kızıl Ordu Vipuri şehrine dayanmıştı. 1 hafta sonra Moskova Antlaşması ile savaş kısa “bitti”. Nazi Almanyası’nın SSCB’ye savaş açmasını fırsat edinen Finlandiya 1941’de intikam savaşı açtı- Devam Savaşı.

savaş
Moskova Antlaşması sayesinde SSCB’in işgal ettiği bölgeler

Savaştan Sonra

SSCB kazanmıştı ama tahmininden onlarca kat daha fazla zayiat vermişti. Gerçek kazanan kim oldu bilinmiyor. SSCB bu Casus Belli’yi yapmaya adeta pişman olmuştu. Fin halkının bu kadar sert olabileceğini düşünememişti. Bu savaş yüzünden binlerce askerini ve tankını kaybetmekle kalmamış, Milletler Cemiyeti( Dönemin BM’si)’nden de atılmıştı. Ayrıca ABD havacılık teknolojisi tedarik yasağı da koydu. Bu, geleneksel Amerikan motorları kullanan SSCB için ağır darbeydi. SSCB 126,875 kayıp vermişti. Böyle bir savaş için bu rakam kozmikti. Finlandiya Demokratik Cumhuriyeti kurulduğu gibi dağılsa da, Finlerden ibaret olan Sovyet Cumhuriyeti varlığını sürdürdü

Karelo-Fin Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ve Karelya

savaş
Karelo-Fin SSC bayrağı

31 Mart 1940’da Bu bölge SSCB’den özerkliğini elde etti. Finlandiya’nın doğu sınırlarında yerleşiyordu- Şu an Rusya sınırları dahilinde. Karelo-Fin SSC’in dahili yönetimi Finlerde, harici yönetimi SSCB’de idi- Diğer tüm Sovyet Cumhuriyetleri gibi. Başkenti Petrozavodsk olan bu cumhuriyet 16 temmuz 1956’da kaldırılarak yerine Karelya Özerk SSC kuruldu.

savaş

Şimdi de Karelya Cumhuriyeti Rusya dahilinde özerktir. Finlerin nüfusu bölgede azalsa da, hala varlar. Doğu Karelya olarak kendilerine adlandırmaktalar ve Batı Karelya’nın büyük bir kısmı Finlandiya’dadır. Dönem boyu bir çok birleşme yanlısı harekat olmuştur. Finlandiya dahilinde de o toprakların geri talep edilmesiyle ilgili görüşler vardır. Vahşi ve cani Sovyet-Rus siyaseti sonucu parçalanmış bir milletin öyküsünü daha sizlerle paylaştım. Türk milletine yüzyıllarca türlü zulümler yapmış bu toplum farklı milletleri de parçalamaktadır. 21. yüzyılda bile toprak ve savaş haydutluğu yapan Rus hükümeti durdurulmalıdır.


Akif Jafarguluzade
2002 doğumlu İstanbul Üniversitesi 1. sınıf (Siyaset Bilimi veUluslararası İlişkiler) öğrencisiyim. Azerbaycan vatandaşıyım. Yazı yazmak,araştırma yapmak ve incelemek benim hoşuma giden aktiviteler. Dolayısıyla bu hobimi sürdürerek yazmakta olduğum yazılarımı siz değerli okuyucularla paylaşmaktayım.