M1 Abrams

M1 Abrams: Muharebelerin Göz Bebeği

Savaş alanlarında birbirinden farklı onlarca araç yer alır. Hepsinin amacı aynı olsa bile işleyiş biçimleri nedeniyle sınıflandırılırlar. Fakat tank sınıfında akılda kalan çok az araç var. Körfez Savaşı ile akıllardan çıkmayan Abrams tankına yakından bakalım. M1 Abrams tankı incelemesi ve savaşlardaki performansı.

Sınıfının Lideri M1 Abrams

M1 Abrams

Akıllarımıza tank denildiği zaman genellikle Abrams ve Leopard tankları gelmekte. Bazı kişilere göre Abrams tankı sınıfının lideri. Böyle denmesi için çok sayıda sebep olmasına rağmen Abrams tankı bu konuda oldukça iddialı. Ama neden?

Öncelikle yapılan testler ile dikkatleri üzerine çeken Abrams, Frankfurt yollarında yapılan testlerde zemin fark etmeksizin inanılmaz işler yaptı. Yağmur altında yapılan atış ve kabiliyet testlerinde 2005 yılında tam yıldız alan Abrams, 1980 yılında Amerika ordusunda kendine yer bularak muharebelere katılmaya başladı.

İsmini sadece 4 yıl boyunca görev alan Genelkurmay Başkanı General Creighton Abrams‘dan alan ana muharebe tankı Abrams, 61,7 tondur. Sahip olduğu 120 mm’lik tank topu ile sınıfında zirveleri oynamaktan çekinmeyen ve nükleer, biyoloji ve kimyasal silahlara karşı sistemi bulunan Abrams, üretildiği ilk yıllarda hareket halinde atış yeteneğine sahip değildi. 1500 beygir gücünde motora sahip olan bu tankın uzunluğu 10 metredir. Maksimum 72 kilometre hıza çıkan bu tankın menzili yaklaşık 450 kilometredir.

Zırhı ile dikkat çeken bu tank aynı zamanda atış gücü ve teknolojisiyle de dikkat çekmekte.

Yivli ve yivsiz topa sahiptir. Yivli topların içerisinde spiral şekilde boşluklar vardır. Bu boşluklar ile atılan mermi dönme yeteneği kazanır. Dönen ve dönmeyen mermi şartlara göre başarılı sonuçlar verebilir. Ünlü Sabot Mermisi ve HEAT Mermisini mühimmat olarak kullanabilen Abrams yardımcı silah olarak makinalı tüfek ve bomba-atar çeşitlerine sahiptir.

4 mürettebat ile operasyonlara katılan bu tank günümüzün vazgeçilmez araçlarındandır. Bu tankın vazgeçilmez olmasında teknoloji olarak ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Teknoloji olarak görüş alanı kazanan Abrams aynı zamanda son yıllarda da sıkça gördüğümüz termal sistemler ile donatılmıştır. Bunun yanında sis bombası ve uzaktan kontrol edilebilen silah sistemlerine kavuşan Abrams yıllar içerisinde çok sayıda versiyon ile karşımıza çıkmıştır.

Körfez Savaşı

M1 Abrams

Abrams tankları Körfez Savaşı ile kendini tamamen kanıtlamıştı. Toplamda 1.841 adet Abrams tankının görev yaptığı muharebede 5 farklı tanka karşı başarı gösteren Abrams tankı, muhabere boyunca 20 adete yakını servis dışı kalmıştır. Servis dışı kalan tanklarda mürettebat zarar görmeden alanı terk edebilmiştir.

Fakat servis kalan tanklar imha edilememiştir. Bu durum ile tankların zırh seviyeleri muharebe ortamında daha iyi anlaşılmıştır.

2003 Irak Muharebesi

M1 Abrams

Körfez Savaşı sonrasında hareket kabiliyeti iyice arttırılan Abrams, Irak’ta olan muharebe boyunca mürettebat minimum zarar almıştır. Motor bölümünden hasar alan bir Abrams tankının imha işlemi için sırasıyla el bombası, HEAT Mermisi ve Maverick Füzesi kullanılmıştır.

Bildirilen başka bir olayda ise 34 kilograma yakın el yapımı bomba ile zarar gören Abrams tankından sadece sürücü ağır bir şekilde yaralanmıştır.

Bu süreçte Juba lakaplı keskin nişancı ile vurulan mürettebatın olması sonucunda çok sayıda eklenti ile donatılmıştır.

M1 Abrams Rakipleri

Günümüze kadar onlarca araca ve füzeye karşı başarı gösteren Abrams tankının dayanıklılığı tartışılamayacak bir konumdadır. Son yıllarda geliştirilmiş anti-tank füzelerinin gücü karşısında halen dayanıklılığını devam ettiren Abrams tankı aşağıda bulunan füzelere ve araçlara karşı görev almıştır.

Araçlar

 • T-55 Tankı
 • T-62 Tankı
 • T-72 Tankı
 • Type 59 Tankı
 • Type 69 Tankı

Mühimmatlar

 • Kinetik Enerji Mermisi
 • Anti-tank Mayını
 • El Bombası
 • HEAT Mermisi
 • Maverick Füzesi
 • El Yapımı Bomba (34 Kilogram)
 • 7.62x54mmR
 • Makinalı Tüfekler
 • Anti-tank Füzeleri
 • Molotof Kokteyli

Amerika’nın üretim ve geliştirme projelerince 2050 yılına kadar görev alması beklenen M1 Abrams tankı 6 farklı ülkenin bünyesinde yer alıyor. Maliyeti 2 ve 5 milyon dolar arasında değişiklik gösteriyor.

Sahip olduğu M2 Browning makineli tüfek ile çeşitli alanlarda da görev alan Abrams tankının bugüne kadar ismini duyurabilmesindeki en büyük payın bulunduğu muharebelerde karşı kuvvetlerin hava destekli operasyon yapmamış olması olarak görülüyor.

Abrams tankı günümüze kadar yapılan testler ve muharebelerce tüm iklim şartlarında başarılı sonuçlar elde etmiştir. Fakat son yıllarda artış gösteren İHA’lar ile kara kuvvetlerinin etkisiz kalmasıyla Abrams tankı eski günlerinden uzak bir verim sağlayabiliyor.

Muharebelerin Göz Bebeği: M1 Abrams‘ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.