Libya'da Türk Heyet

Libya’da Türk Heyet

Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan Libya’ya gitti. Libya iç savaşının devam ettiği bugünlerde elbette ki bakanlık seviyesinde yapılan bu ziyaret epey ilginç bir durum oluşturdu. Biz de bu ziyareti ve bu ziyarette hangi sonuçlar olabileceğini Libya’da Türk Heyet başlığı altında inceleyeceğiz.

Öncelikle yapılan açıklamalara göre, UMH ile Libya’da iki üssün Türk tarafının kullanmasına yönelik bir görüşme yapıldığı açıklandı. Misrata kentindeki deniz üssü ve Vatiyye Hava üssünün görüşmelerinin yapıldığı bildirildi.

Vatiyye Hava Üssü

Başkent Trablus’un 125 KM güneybatısında bulunan bu üs, 1942 yılında ABD tarafından inşa edilmiş ve içerisinde geniş akaryakıt depoları, mühimmat ve diğer malzemelerinin saklanmasını, ikmal olmadan üssün uzunca bir süre boyunca ayakta kalabilmesini sağlıyor.

Biliyoruz ki Rusya tarafından, Hafter tarafına çok sayıda savaş uçağı gönderildi. Libya İç Savaşında UMH tarafını en çok zorlayan güçlerden biri Hafter’in hava unsurları oldu. UMH tarafındaki bu açık ise Türk İHA/SİHA’ları ile kapatıldı. Öyle ki bu güç ile bugüne kadar birçok Rus yapımı olan Panstirler imha edildi ve görüntüleri yayınlandı. Bu elde edilen güç karşısında yenilgiye uğrayan Hafter kuvvetleri geri çekilmek zorunda kaldı. Bahsi geçen hava üssünün, Hafter’in çekilmesiyle birlikte güvenliği sağlandı ve Türk uçaklarının kullanımına uygun duruma geldi. Sadece İHA/SİHA’lar ile sağlanan bu üstünlük, Türk savaş uçaklarının bölgeye gitmesiyle daha da arttırılabilir. Bu üsse Türkiye’nin yığınak yapması halinde hem UMH’nin kazandığı toprakların güvenliği sağlanacak hem de ilerleyen zamanlarda ele geçirilmek istenen petrol bölgelerine geniş kapsamlı bir operasyon düzenlendiğinde büyük bir güç unsuru olacaktır.LİBYA'DA TÜRK HEYET

(Stratejik Ortak, Stratejik Ortak, “Libya Son Durum Haritası (Haziran 2020)”, 13.06.2020.)

Peki Libya’da kurulmak istenen Misrata Deniz Üssünün önemi nedir?

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını ve Mavi Vatan’ı Libya ile korumak istiyor. Ancak Yunan tarafının faaliyet ve söylemleri bu işi daha ciddi hale getiriyor. Öyle ki Türkiye, Akdeniz’e donanmasını gönderiyor ve yabancı kuvvetlere karşı sondaj ve yük gemilerinin güvenliğini sağlıyor. Bu sebeple Misrata Deniz Üssü, Türkiye için büyük önem arzediyor.

Berat Albayrak Neden Libya’ya Gitti?

Libya’nın başkenti Trablus’ta, Hafter güçlerinin saldırısı sonucu 100.000’den fazla konutun ağır hasar aldığı açıklandı. Bu hasarlar elbette konutlar ile sınırlı kalmıyor aynı zamanda bir alt yapı eksikliği meydana getiriyor. Bu alt yapılar enerji, şehirleşme ve sanayi alt yapısı olarak sayılabilir. Elbette bu sadece başkent ile sınırlı değil. Libya’ya gidecek, işadamları ve müteahhitler ile bu imar faaliyetlerinin sağlanması hem Türkiye’ye döviz akışı sağlayacak hem de birçok Türk işçi ve mühendise istihdam sağlayacaktır.

Libya Petrolleri

Libya Avrupa pazarına en yakın petrol ihracatçısı ülkelerden biri. Ayrıca düşük sülfür oranıyla dünyanın en iyi petrolünü sağlıyor. 2010 yılında 46.4 milyar varillik rezerviyle dünyanın en büyük petrolüne sahip 10 ülkeden biri konumunda. Hem petrol rezervi hem de kalitesi bakımından dünyanın en stratejik ülkelerinden sayılabilir. İşte Türkiye, bu petrollerin çıkarılmasında söz sahibi olmasıyla birlikte ülkeye önemli bir döviz girdisi sağlanacaktır.LİBYA'DA TÜRK HEYET

SONUÇ

Türkiye-Libya ilişkileri, hem Türkiye hem Libya için çok büyük önem arzediyor. Libya, iç savaş nedeniyle kaybettiği birçok altyapı, askeri güç ve enerji piyasasını Türkiye ile birlikte yeniden kazanabilir. Türkiye, altyapı çalışmaları ve enerji geliriyle büyük döviz akışı sağlayabilir. Özellikle sağlanacak bu finansal akışla Türkiye, döviz açığını önemli ölçüde silebilir.
Türkiye, Libya’ya kuracağı askeri üsler ile bölgede önemli bir güç olabilir. Bu üsler ile Mavi Vatan’ın korunmasında büyük güç elde edebilir. Yeni silahların satışıyla, savunma sanayi konusunda önemli kazanımlar elde edebilir.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.

KAYNAKLAR

AA, “Libya’nın batısındaki en stratejik askeri nokta ‘Vatiyye Hava Üssü’”, 20.04.2020.
DW, “Türkiye ile Libya arasında askeri üs müzakereleri”, 18.06.2020.
Euronews, “Libya’nın petrol rezervleri ne kadar?”, 07.06.2020.
Stratejik Ortak, “Libya Son Durum Haritası (Haziran 2020)”, 13.06.2020.


Kutlay Ünlü
BUÜ, Tarih Bölümünde okuyorum. Ortadoğu coğrafyası başta olmak üzere, Tarih ve Uİ alanları, Libya ve Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz konularında araştırma yapmayı, incelemeyi, yazılar hazırlamayı seviyorum. Nitekim alanımda özel bir ihtisas sahibi olmamam, sadece araştırmalarımı başkaları ile paylaşmayı seven biri olmam sebebiyle okuyuculara, yazılarımda gösterdiğim kaynakları da araştırarak okumalarını tavsiye ederim.