Lewis Hamilton ve Mercedes

Lewis Hamilton ve Altındaki Mercedes Teknolojisi

Mercedes Teknolojisi

Lewis Hamilton ve Mercedes
2020 Turkish Grand Prix, Friday – LAT Images

Türkiye Grand Prix‘in 2020 yılında düzenlenmesi ile duyduğumuz heyecan Hamilton‘un şampiyonluğu ile sonuçlandı. Hırsı ile kazandığı yarışın ardından çok sayıda soru sormaya başladık. Asıl soru ise Mercedes teknolojinin ne kadar ileride olduğu.

İstanbul Grand Prix‘i bu yıl yaşadığı heyecanda ise Lewis Hamilton ve kullandığı Mercedes-AMG F1 W11 EQ Performance aracı damga vurdu. Peki bu nasıl oldu?

F1 yarışlarında yarışan araçlar hafif ve performanslı olmak zorundadır. Çok sayıda kural ile tasarlanan araçların sahip olduğu yapı ise markalarca tasarlanıp, üretiliyor.

Mercedes ise tasarım ve üretim konusunda karbon ve kompozit kullanmakta. Günümüzde yarışlarda yer alan araçların neredeyse tamamı kompozit ve karbon ile üretilmekte. Maliyet bakımından markalar için olumsuz malzemeler olsa bile hafiflik ve dayanıklık konusunda inanılmaz işlere imza atmakta.

Lewis Hamilton ve Mercedes
2020 Turkish Grand Prix, Saturday – LAT Images

Aracın yapısını oluşturan “kabuğun” içerisinde mühendislik harikası motor bulunmakta. 2019 yılında kullanılan motordan şikayetçi olan teknik ekip 2020 yılında yüksek sıcaklık ile mücadele etmeye devam etti. Öncelikle soğutma elemanları üzerinde odaklanan daha sonrasında rüzgarı etkili bir şekilde kullanmayı hedefleyen ekip, alüminyum kullanımında da geri adım atmadı.

Çok sayıda proje ile çıktıkları bu yolda ilerlemeler kaydeden mühendisler sıvı soğutma konusunda da farklı çalışmalar yürüttü.

Bu sürecin sonunda 950 beygir gücünden fazla güç üreten, turboşarjlı ve V6 motora sahip oldular.

Gücün lastiklere iletilmesi konusunda gövde için kullanılan malzemeler tekrardan kullanıldı.

Benzin ve yağ tercihlerini ise PETRONAS ile yaptılar.

Lewis Hamilton Mucizesi

Lewis Hamilton ve Mercedes
2020 Turkish Grand Prix, Sunday – LAT Images

Teknolojik açıdan F1 tarihinin en iyilerine sahip olduğu düşünülen Mercedes, aracı kadar sürücüsüne güvenmekte.

2007 yılından beri F1 için inanılmaz işler yapan Lewis, Mercedes takımında hırsı ve şampiyonlukları ile göz bebeği haline geldi. İstanbul‘da da pist üzerinde sergilediği performans ile hayranlarını ekran başına kitleyen Lewis, yarışta pit stop konusunda çok farklı bir karara vardı.

Teknik ekip ve Lewis‘in aldığı karar sonucunda Lewis 40 turdan daha fazla aynı lastik ile yarışa devam etti. Özellikle son turda şiddetli yağmur beklentisine giren çok sayıda ekip bulunmasına rağmen Mercedes cesurca bir karar alarak lastik değişimi yapmadı.

Fark açarak yarışı sürdüren Lewis İstanbul Grand Prix‘de birinci oldu. Böylelikle 7 kere şampiyon olan Lewis, Michael Schumacher ile rekoru paylaşmaya başladı.

Lewis Hamilton ve Altındaki Mercedes Teknolojisi” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.