lemmy kilmister kimdir

Heavy Metal’in Vaftiz Babası: Lemmy Kilmister Kimdir?

45 yıl önce İngiltere’de bir soğuk Londra akşamında yazılmaya başlandı destan. Gürültülü gitarlar ve heavy metali bize buram buram yaşatan insan Lemmy Kilmister kimdir? Karşınızda Lemmy Kilmister

Kralın Doğuşu Lemmy Kilmister Kimdir?

lemmy kilmister kimdir

Ian Fraiser Kilmister veya bilinen adıyla Lemmy daha sonra neden Lemmy dediklerini açıklayacağım. Grubun kurucusu olan Lemmy bundan 45 yıl önce grubun büründüğü kimlik olan heavy metal türüne çok büyük katkılar sağlamıştır. Şuan da günümüzde aktif veya aktif olmayan bir çok grubun bu türü tanımasına öncülük etmiştir. Sıra dışı metal tarzının yanı sıra sahnede havaya bakarak şarkı söylemesi ile ünlenen Lemmy, grubunun öncü olmasında en büyük rolü de üstlenmiştir.

Kendi döneminde Rock ve Metal müziğe ACDC, Black Sabbath, Ramones gibi öncü Rock’N’Roll gruplarından biri olan Motörhead’i kurmuştur.

1945 yılında doğan Ian Fraiser Kilmister babasız büyüyen bir gençti. Çok küçük yaşta annesinin ve babasının boşanması sonucu yaşantısını annesi ve büyük annesi ile geçirdi. Genç yaşlarda göze batan, sivri bir delikanlıydı, Lise boyunca arkadaşlarından borç istemesi yüzünden ona Lemmy (lend me) lakabı takıldı ve bu adı ömrü boyunca büyük sahnelere yazdırdı.

Annesinin Galli bir futbolcuyla evlenmesinden sonra onlarla anlaşamayan Lemmy büyük annesi ile yaşamaya devam etti. Lise hayatı bittikten sonra, Güney Galler‘e gitmek zorunda kaldı. Burada büyük bir beyaz eşya firmasının fabrikasında çalışmaya başlayan Lemmy bir gün küçük bir kulüpte John Lennon’u gördü ve ondan çok etkilendi, bu sayede müzik hayatına atılan Lemmy o harika günden itibaren bas gitarlara, yüksek seslere ilgi duymaya başladı.

Heavy Metal ve Kralı

lemmy kilmister kimdir

Lemmy ilk başlarda küçük gruplarda gitar teknisyenliği gibi teknik konular üzerinde ustalaştı. Jimmy Hendrix ile tanıştıktan sonra hayatı değişmeye başladı. Jimmy Hendrix döneminin en ünlü insanlarından biriydi ve bu fırsat onun, sahne bilgisini en üst düzeye çıkardı. Hendrix ona rodi (sahne kurulumu ve enstrüman teknisyenliği) görevini verdi.

Daha sonra birçok grup ile birlikte çalışan Lemmy, 30 yaşına geldiğinde sahne üzerine bilgili bir kişiye evrilmişti. Bu dönemde Motörhead’i kuran Lemmy sükse yaratacak müzik kariyerinin ilk adımını atmıştı. Grubun ilk konserinde, salonda neredeyse kimse yoktur. Utanarak sahneye çıkan Lemmy, mikrofonu ayarlayıp yukarı bakarak söylemiştir. Bu mikrofon şekli zamanla Lemmy’nin imzası olmuştur, Lemmy’nin kendine has sahne duruşunun altında bu kadar hüzünlü bir anlam yatmaktadır aslında.

Grup 1975 ile 1990 yılları arasında ünlenirken Lemmy ise Avrupa kıtasından çıkıp metal müziğin daha popüler olduğu Amerika’ya taşındı. Kendi söylemine üzerine Amerika’ya gittiğinde cebinde 0 dolar varmış. Fakirlik probleminin baş gösterdiği sıralarda, Ozzy Osbourne‘un eşi ve menajeri Sharon Osbourne, o sırada Ozzy’nin albümünde eksik olan dört parçayı yazmak isteyip istemediğini Lemmy’e sorar. Teklifi kabul eden Lemmy Amerika’da ilk parasını böyle kazanmıştır. Lemmy ile Ozzy’nin yakın arkadaşlığı da bu şekilde başlamıştır.

Meleğin Düşüşü

lemmy kilmister kimdir

Daima asi olan Lemmy bu tavrını televizyon programlarında, sahnede, yaptığı açıklamalarda bizlere göstermiştir. Televizyon programlarına sigara içemeyeceği için çıkmayan, 2. Dünya Savaşı koleksiyonu yüzünden soruşturma geçiren bir insandı o. Her ne kadar otoriteye karşı çıksa da bizim gönlümüzde hep yeri oldu. Dağınık ve asi yaşıyordu Lemmy. Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımına sahipti. Bu kötü alışkanlıklar onu bizden almadan önce son anlarını en sevdiği konsol oyununu oynayarak geçirdi ve hasta olduğunu tam ölmeden 2 gün önce öğrendi.

Kısaca müzik dünyasından bir efsane, bir vaftiz baba geçti. Birçoklarına göre heavy metal türünün babası kabul edilen Lemmy bizleri ölümüyle derin bir hüzne boğdu, cenazesinde bir çok tanınan isim yer alırken herkes gözyaşlarını göklere doğru akıttı. Her harika yolculuğun bir sonu vardı ve biz o daha 70 yaşında iken bu sonu gördük. Huzur içinde yat güzel insan.

Lemmy Kilmister Kimdir?‘ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Furkan Sarıca
Çok gördüğü için ölürken yüzüstü gömülmek istenen kişi.