Le Petit Journal: Ottoman

Bu yazımızda Le Petit Journal adlı bir Fransız gazetesinin Osmanlı hakkında, gazetelerde yayınladığı illüstrasyonları derledik. Gazete hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar.

Derginin ilk sayısı 1 Şubat 1863’te 83.000 baskı ile yayınlandı. Kurucusu Millaud aslen Bordeaux’luydu ve mali ve yasal bültenlerin yayıncısı olarak başlamıştı. Birkaç yıl boyunca, erken bir kuruş gazetesi olan La Presse’nin sahibiydi. İlk baskı 83.000 kopyaya çıktı; diğer ciddi gazetelere kıyasla büyük bir baskı. Örneğin, Le Siècle tipik olarak 50.000 kopyadan oluşan bir basın yayınına sahipti. İki yıl içinde Journal, Paris’teki en büyük günlük gazete olan 259.000 kopya bastı. 1870 yılında 340.000 kopyaya ulaştı; diğer büyük günlük gazetelerin iki katı bir rakam.

Bu ilerlemenin çoğu, 1866’da Hippolyte Auguste Marinoni tarafından tasarlanan ve 1872’de Journal’a kurulan döner preslerle mümkün oldu. Görünen başarılarına rağmen, Millaud ailesi kendilerini finansal zorluklarda buldu ve 1873’te şirketteki çıkarlarını Émile de Girardin başkanlığında bir gruba sattı. 1882’de Marinoni, Girardin’den sonra Journal’ın kontrolünü ele geçirdi. 1884’te, renkli çizimleri ilk sunan haftalık Pazar takviyesi olan Supplément illustré’ü tanıttı. Bu o kadar popüler oldu ki, 1889’da Marinoni saatte 20.000 sayfa basabilen renkli bir döner baskı makinesi geliştirdi. 1895’e gelindiğinde, her hafta bir milyon kopya ekleniyordu ve Journal’ın% 80’i eyaletlere giden iki milyon nüsha basın yayınladı ve bu da Fransa’nın baskın gazetesi haline geldi.

1- Aralarında II. Abdülhamid’in müttefiki olan Avrupa Devletleri Osmanlı -Yunan Savaşı’nı seyrediyor.

Le Petit Journal

2- Türkiye’de Hıristiyanların Katliamları “Le Petit Journal”, 2 Mayıs 1909.

Le Petit Journal

3- Balkan göçmenleri İstanbul yolunda, Le Petit Journal Gazetesi, 1913.

Le Petit Journal

4- Ermenilerin Osmanlı Türkleri tarafından katledilmesini konu alan Fransız gazetesi Le Petit Journal’dan İllüstrasyon, 12 Aralık 1915,

Le Petit Journal ottoman

5- Le Petit Journal: Bab-ı Ali Baskınında dönemin Harbiye Nazırı (Milli Savunma Bakanı) Nazım Paşa’nın, isyancılar tarafından öldürülüşü. Talat ve Enver Paşalar, 23 Ocak 1913’te, Sadrazamlığın olduğu Bab-ı Ali’yi basmış Kamil Paşa’yı istifaya zorlayarak “darbe” yapmışlardı. Başını sonra Atatürk’e suikasten idamı istenen Talat ve Enver Paşaların çektiği Bab-i Ali isyanında kompleks ayrıldı.

Le Petit Journal Ottoman

6- Le Petit Journal: İtalya,Fransa’nın yaktığı milliyetçilik meşalesini eline almış Trablusgarp’tan Türkleri çıkartıyor.

7- Le Petit Journal: Mehmed Şükrü Paşa, Balkan Savaşı’nda kuşatılan Edirne’yi,Bulgar Çarı Ferdinad’a teslim ediyor, 1913.

Otağ oluşumu olan tarih sayfamızı takip etmenizi tavsiye ederiz.

Cesur Kediler ve I. Dünya Savaşı adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.