Vikingler hakkında bilgiler

Kuzeyin Barbarları: Vikingler Hakkında Bilgiler

İskandinavyalı korsan ve tüccar bir kavimdir. Ömürlerinin büyük bir kısmını denizlerde geçirmiş olan savaşçı bir halktır. 8 – 11. yüzyıllar arasında kuzeybatı Avrupa’da birçok yeri fethetmişlerdir. Özellikle İngiltere’ye yaptıkları baskınlar yüzünden, İngiltere’deki çoğu yerleşim yerinde Vikingler hakkında kötü ve korkutucu hikayeler anlatılırdı o dönemler. Vikinglerin kendi yazılı kaynakları olmamasından dolayı, Vikingler hakkında bilgiler; İngiliz kaynaklarından, yerel halkın hikayelerinden, Fransız ve Rus kaynaklarından öğrenebiliyoruz.

Vikingler hakkında bilgiler
Vikingler Hakkında Bilgiler

Neden Barbar Deniyor?

Vikingler aslında hem yaşam koşulları, cenaze törenleri, yağmacı bir toplum olması, adak olarak insanları kurban etmeleri gibi bir sürü örnek verilebilecek şekilde pagan kültürleri olduğu için, o zamanki Orta Çağ kültürüne göre dahi vahşi bir toplum sayılırlardı.

Vikingler hakkında bilgiler

En Büyük Viking: Ragnar Lothbrok

Ragnar denilince ilk aklımıza Vikingler dizisi geliyor. Diziyle hayatının benzer ve kurgu yönleri vardır. Örnek verecek olursak, dizide Ragnar’la Rollo’nun kardeş olduğunu izlesek de aslında birbirlerinden bağımsız iki ayrı kahramandırlar.
Çok iyi bir komutan olan Ragnar, Fransa ve İngiltere içlerine başarılı askeri seferler düzenlemiştir. Danimarka tahtına çıkmak için mücadele ederek başarılı olmuş hem Danimarka hem de İsveç kralı olmuştur. Soyunun Odin‘den geldiğini öne sürmüştür. Ünlü kadın savaşçılar Lagertha ve Aslaug ile evlenmiştir.

Vikingler hakkında bilgiler

Vikinglerin Paris Kuşatması

845 yılında Karolenj İmparatorluğu‘na bağlı Batı Francia Krallığı‘na yapılan bir kuşatmadır. Yaklaşık 120 gemiden oluşan Viking filosu Mart ayında Atlantik Okyanusu‘ndan Sen Nehri ağzına girerek ilerlemiştir. Francia Kralı Dazlak Karl küçük bir birlikle saldırıp başarısız olmuştur. İlerleyen Vikingler Nisan ayında Paris’e ulaşmıştır. Şehre saldırarak ele geçiren Vikingler yaklaşık 2.5 ton altın ve gümüş ödenmesinin ardından yağmayı sona erdirerek kentten ayrılmışlardır.

Ragnar’ın Ölümü

Ragnar Lothbrok‘un ölümü hakkında farklı kaynaklardan bir sürü fikir olmasına rağmen, çoğu kaynak Ragnar’ın İngiltere’de öldüğü konusunda hemfikirdir. Ragnar’ın hangi koşullarda Northumbria Kralı Ælla‘nın eline düştüğü bilinmemektedir. Ragnar’ın ölüm tarihi 840 veya 865 olarak verilir. Tam tarih verilemese de 865 tarihi Ragnar’ın oğulları tarafından babalarının intikamını almak için aynı yıl düzenledikleri seferle örtüşmektedir.

Ragnar’ın Son Sözleri

Kesinliği olmamakla beraber, Ragnar, yılan dolu kuyuya atılmadan önce şu sözleri söylediği rivayet edilir:

Odin’in benim için şölen masasını hazırladığını bilmek çok güzel. Yakında kıvrık boynuzlardan şarap içeceğiz. Odin’in Valhalla’sına gelen bir savaşçı şikayet etmez. Onun yanına ağzımda korku sözleriyle girmeyeceğim. Æsir beni karşılayacak. Ölüm yas olmadan gelecek. Ben de gitmek için sabırsızlanıyorum. Disir artık beni eve götür, Odin’in gönderdiği Valkürler. Æsir ile onur duyarak içkimizi yudumlayalım. Ömrümün günleri sona eriyor. Ölürken gülüyorum.

Ragnar Lothbrok

Vikinglerin Büyük Ordusu

Vikingler, Ragnar’ın ölümünden sonra intikam için İngiltere’ye karşı büyük bir ordu hazırlar. Efsaneye göre orduyu ünlü Ragnar Lothbrok’un oğulları komuta etmektedir. Anglo-Sakson krallıklarına karşı yapılan askeri harekât 14 yıl sürer. Yazılı kaynaklarda kesin bir toplam sayı verilmese de ordunun dönemine göre çok büyük olduğu bilinmektedir. İstilacı Vikingler ilk olarak Doğu Anglia Krallığı‘nda karaya çıkarlar. Doğu Anglia Kralı kendisine saldırmamaları karşılığında Vikinglere at vermeyi kabul eder. Ordu 865-866 kışını Thetford‘da geçirir. 866 yılı Kasım ayında kuzeydeki York kenti ele geçirilir. 868 yılında Mercia Krallığı‘na doğru ilerleyip kışı Nottingham‘da geçirirler. Burada Mercia ve Wessex kuvvetlerine karşı Vikingler bir zafer kazanamaz. Mercia, Vikinglerin şartlarını kabul edince, Vikingler York’a geri çekilir.

Vikingler hakkında bilgiler

Vikinglerin Durdurulması

870 yılında yeniden Doğu Anglia Krallığı‘na dönen Vikingler burayı işgal edip Kral Edmund’u öldürür. 871 yılında yeniden Wessex‘e giden Vikingler 873 yılında Northumbira‘ya dönerler. 874 yılına gelindiğinde İngiltere’deki yedi krallıktan sadece Wessex Krallığı fethedilmemiş durumdadır. 875 yılında buraya saldıran Vikingler Edington Muharebesi‘nde Büyük Alfred’e yenilirler. Yapılan barış antlaşmasıyla geri çekilen Vikingler buna rağmen kuzey ve doğuda bazı toprakları ellerinde tutmayı başarırlar.

Büyük Alfred

Büyük Alfred Doğu Anglosakson Kraliyeti Wessex’in 871 ve 899 yılları arasındaki kralıdır. Alfred, kraliyetini Vikinglere karşı korumak için gösterdiği çabalardan dolayı ün kazanmış ve “Büyük” lakabı ile mükâfatlandırılan tek İngiliz Kralı olmuştur. Alfred, kendisini ‘Anglosaksonların Kralı‘ olarak adlandıran ilk Batı Saksonlarının Kralı‘dır.

Vikingler hakkında bilgiler

Vikingleri Birleştiren Kral: Harald Blåtand

Harald Blatand, babasının çabalarını sürdürerek Vikingleri birleştirdi. Ayrıca Vikinglere Hristiyanlığı kabul ettirdi ve Norveç’i fethetti. Harald’ın vaftiz edilmesinden sonra, pagan olan babasının mezarını, Hristiyan tapınağına dönüştürüldü. Öte yandan Harald’ın davetiyle, Hamburg Başpiskoposluğu’na bağlı olarak yeni atanan Jutland piskoposları ülkeyi Hıristiyanlaştırmak için yoğun çaba harcadılar. Harald’ın Norveç’te giriştiği fetihleri, oğlu Çatalsakal Sweyn sürdürdü.

Viking Çağının Sonu

Viking Çağı’nın sonu olarak Stamgord Köprüsü Muharebesi olarak kaydedilmiştir. III.Harald’ın İngiltere Adası’nı işgal etme hayalleri doğrultusunda yapılan bu muharebe, Vikinglerin kesin mağlubiyeti ile sonuçlanmış ve Vikingler bir daha o eski güçlerine kavuşamamışlardır.

“Kuzeyin Barbarları: Vikingler Hakkında Bilgiler” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!