Kutu Açılımı: Sanal Kumarhane Düzeni

Daha önce hiç çeşitli internet sitelerinden oyun içi ürün vasıtasıyla “katlama” yapan bir yayıncıya denk geldiniz mi? Bu tarz yayıncıların sürekli olarak açtıkları kasalardan değerli eşyalar çıkarması sizce büyük meziyet mi yoksa aldatmaca mı? Bu tarz yayıncılara, sizleri teşvik etmesi adına, bet sitelerinin özel hesaplar vererek sadece görünüşte sürekli değerli eşya çıkarttırdıklarını hiç düşündünüz mü? Yayıncıların bu durumdan haberdar olmalarına rağmen hiçbir şey olmamış gibi devam ettiklerinin ve sizleri kandırdıklarının farkında mısınız? Hatta birçok oyunun kendi kutu açılımı yazılımının arkasına koyduğu algoritmayla sizi daha çok para vermeye ve daha çok kutu almaya ittiğini düşünüyor musunuz?

Oyunlar vasıtasıyla yapılan gerçek para karşılığı değiş tokuş sistemlerini farklı bir bakış açısıyla incelediğimiz yazıya hoş geldiniz.

Kutu Açılımı ve EA Games

Öncesinde birçok zümre tarafından tartışılsa da kutu açılımı konseptinin gerçekten kumar olarak değerlendirilmesi ilk defa Star Wars Battlefront 2 oyununda meydana geldi. Şirket gelirlerinin neredeyse %70’ini oyun içi online ödemelerden alan EA, 2017 yılında çıkarttığı oyunda bu işin iyice cılkını çıkarttı. Para vererek satın aldığınız oyunda bazı materyallere ulaşabilmek için oyun içi minimum 40 saat zaman geçirmeniz gerekiyordu ya da oyun içi tekrardan para vererek kutu açılımı yapıp bu karakterleri elde etmeniz gerekiyordu.

O dönemde yaşananlar elbette birçok oyuncunun gözünü açtı ve EA Games’e tepkiler çığ gibi büyüdü. Oyuncuların tepkisinin yanında bu durum Belçika Devleti’nin de dikkatini çekti ve aslında hemen hemen herkesin farkında olduğu ancak söyleyemediği bir şeyi iddia ettiler; lootbox (kutu açılımı) sisteminin tamamen kumar olması. EA Games yaptığı açıklamadı bu sistemin kumar sayılamayacağını çünkü oyuncuların kutunun içerisinde bulunan her şeyi bildiklerini ifade etti. Belçika Devleti de kararını değiştirmeyip Fifa 18 ve Battlefront 2’den kutu açılımı sistemini tamamen kaldırmalarını talep ettiler. O dönem çok fazla tartışma yaratan ve çok konuşulan bu durum maalessef günümüzde unutulmuş durumda. EA Games, Belçika’ya karşı açtığı davadan sonuç alamayınca 2019 yılında Belçika ülke sınırları içerisinde lootbox sistemini kaldırdı. Ancak maalesef diğer ülkeler Belçika gibi direkt aksiyon alamadıkları için bu durum devede kulak olarak kaldı. EA Games hala kutu açılımı sistemiyle gelirlerini katlamakta ve maalesef oyuncular da hala bu tarz oyunları almaya devam etmekteler.

kutu açılımı

Diğer Firmalar

Bu durumdan elbette sadece EA Games’i sorumlu tutmak büyük yanlış olur. Kutu açılımı sistemini sadece EA değil, hemen hemen bütün firmalar halihazırda uygulamaktalar. Özellikle de bu işin PC pazarındaki iki lordu olarak Valve ve Activision Blizzard’ı görebiliriz. CS:GO, Dota 2, TF2, WoW, Overwatch ve Hearthstone gibi oyunlar üzerinden firmalar yıllardır bu sistemin ekmeğini yediler ve yemeye devam etmekteler. Özellikle Valve cephesinde işler iyice büyümüş, gerçek para karşılığı alınan eşyalarla çeşitli bet sitelerinden ciddi paralar oynanabilir hale gelmiş durumda. 2017 yılında Steam’dan, oyunlar ve 3.parti sitelerden yapılan takaslar hariç, 5 milyar dolar para kazanan şirkette elbette bu paraların büyük kaynağını lootbox sistemleri oluşturuyor. Valve’nin bu üstü kapalı kumar sistemini engellemek için fili adımlar atmaması da bu örnekle beraber gayet anlaşılabilir sanırım. Eğer biz oyuncular da bu durumda bilinçli olmaz ve bazı şeylerin farkına varmazsak iş bizim yerimize devletlere kalıyor. Belçika Devleti’nin kararlı adımlarından sonra Valve ve Blizzard’ta kendi oyunlarının Belçika versiyonlarından lootbox sistemlerini sildiler.

kutu açılımı

Kutu Açılımı ve Yayıncılar

Çeşitli bet sitelerinin kendi reklamlarını yapmak için çeşitli yayıncıları kullandıkları bir gerçek. Ki zaten yayıncılar da alenen bu tarz bet sitelerinden reklam için para aldıklarını, bu sebepten orada bet oynadıklarını açıkça söylüyor. Yayıncıların yayınlarında her zaman çok iyi sonuçar elde etmesi ve yaptıkları açtıkları kutulardan değerli eşyalar çıkartmaları da elbette tesadüf değil. Hazırladıkları kutu açılımı sisteminin arkasına oynayan kişiyi bağımlı hale getirecek 1 kazan 2 kaybet algoritmasını oturtan bu tarz bet siteleri, yayıncılara verdikleri özel hesaplarda bu durumu kaldırıyor ve onların çoğunlukla kazanmalarını sağlıyorlar. Maalesef yayıncılar bilinçli olarak kendi izleyicileri üzerinden son derece etik olmayan bu sistemi yürüttükleri gibi, streaming servisleri de bu duruma izin veriyor. Elbette, her şirket gibi, yüksek miktarda paralar kazandıkları sürece halinden memnun olan streaming şirketlerinden bir şeyler yapmalarını beklemek çok pozitif olurdu. Bu durumda iş yine ya biz oyunculara ya da devletlere düşüyor.

kutu açılımı

Sonuç

Ufak da olsa kutu açılımı konsepti hakkında bir farkındalık yaratmak için yazdığımız bu yazıda sanal kumar elementlerini sizlere anlatmaya çalıştık. Tavsiyemiz; bet sitelerinin reklamlarını yapıp insanları kandırarak para kazanan yayıncılara, oyun içi satın alımı fazla olan pay 2 win oyunlara ve bu çarkı devam ettiren firmalara prim vermemeniz yönünde olacak. Belçika’nın uyguladığı hızlı reaksiyonun ileride birçok devlet tarafınca uygulanacağına ve lootbox sistemlerine kati kontroller getirileceğine hiç şüphemiz yok. Kendinizi ve etrafınızdakileri bu sanal kumarhane çarkından uzak tutmaya, oyunlara daha yakın tutmaya çalışın; sevgilerle!


Emrecan Ulu
Krypton'un oğlu, Gotham'ın yarasası.