Atlantic Records

Kurucusu Türk Olan ‘Atlantic Records’ Plak Şirketi

Şimdilerde çokça dinlediğimiz Dünyaca ünlü grupları, şarkıcıları kendi bünyesine alıp ünlü olmalarını sağlayan Atlantic Records’u Ertegün kardeşler kurdu. Yakın arkadaşları olan diş hekimi Dr. Vahdi Sabit’den 10 bin dolar borç alarak Amerika’da bu şirketi kurdular.

Aldıkları borçla küçük bir ofiste işe başlarlar, fakat burası bir plak şirketi için oldukça küçüktür. Arkadaş oldukları o zamanın önemli jazz sanatçıları – Duke Ellington, Lena Horne, Jelly Roll Morton gibi – Ertegün kardeşler ile çalışmayı hiç düşünmeden kabul ederler. 1955 yılında ise Atlantic Records Elvis Presley ile kontrat imzalama aşamasına gelir ancak fiyat konusunda anlaşamazlar . Daha sonrs Elvis Presley RCA Plak Şirketiyle anlaşır, Presley ilerleyen zamanlarda Rock’n Roll’un kralı olur.

Atlantic Records 1947’de plak şirketlerinde ilk albümlerini çıkarmaya başlarlar. Stick Mcghee’in “Drinkin Wine Spo-Dee-O-Dee” albümü, 1 milyondan fazla satışı ile Atlantic Records’un isminin duyulmasını sağlar. Birçok isim şirketle sözleşme imzalamaya başlar.

Atlantic Records

Ahmet Ertegün bir gün Led Zeppelin’in demo kasedini dinler ve çok beğenir. Böylelikle Led Zeppelin’i de şirketleri bünyesinde alır anlaşma yaparlar. Led Zeppelin Ahmet Ertegün’ün eseridir.

London Records’la anlaşması biten Rolling Stones, Atlantic Records ile çalışmaya karar verir. Daha sonra Ahmet Ertegün Mick Jagger ile yakın arkadaş olmuştur. Ayrıca Rolling Stones’un , Atlantic Records ile anlaşma imzalaması iflasın eşiğinden dönen grup içinde yeniden müzik dünyasına kazandırılması açısından iyi olmuştur.

Atlantic Records

Ahmet Ertegün ve Suzan Evans’ın kurduğu Cleveland’da modern 4 katlı bir binada yer alan, Rolling Stones, Led Zeppelin, Elvis Presley, The Beatles gibi birçok müzisyenin sahnede giydiği kıyafetlerin görülebileceği, albümlerinin dinlenebileceği bir müzedir. Ayrıca Rock and Roll kültürünün gelişimiyle ve bu süreçte yer alan tüm sanatçılarla ilgili detaylı bilginin bulunabileceği bir yerdir. Her yıl farklı kategorilerde ödül verir, sanatçılar ödül kazanmak için birbirleriyle yarışır.

Atlantic Records’un Sanatçıları

4 Non Blondes, B.o.B. , Ava Max, Alec Benjamin, Bruno Mars, James Blunt, Cardi B, Charlie Puth, Charli XCX, Coldplay, Lykke Li, Mr. Big, Tarkan, Jason Mraz, Sia, Wiz Khalifa, Skrillex, Robin Schulz, Ed Sheeran, Ray Charles gibi tanıdığımız birçok sanatçıyla anlaşma yapmışlardır.

“Kurucusu Türk Olan ‘Atlantic Records’ Plak Şirketi” yazımızın sonuna geldik. Başka yazılarda görüşmek üzere. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Zeynep Aslı Elidolu
Yazı yazmayı fazlasıyla seven bir edebiyat öğrencisi ve içerik üreticisi / Bir Parça Tuhaftık