Kripto Para Nedir?

Kripto para nedir? – Kripto para veya birimi, yalnızca çevrim içi olarak var olan blockchain teknolojisine dayalı, dijital bir varlık ya da dijital bir para birimidirMatematiğe dayanır, altın rezervine endeksli değildir.

kripto para nedir

Kripto para birimleri işlemleri doğrulamak ve güvenli hale getirmek için kriptografiyi kullanır. Şu anda dünyada 1500’den fazla farklı para birimi var ve birçok insan onları daha adil ve gelecekteki ekonominin başlıca noktası olarak görüyor. En büyük kripto para birimi ise Bitcoin.

En basit haliyle, bir para birimi, her bir bireyin veya adresinin ne kadar para birimini tuttuğunu hesaplamak için işlemleri bir veri tabanına kaydederek çalışır. Bu anlamda, sistemdeki bankacılığın hâlihazırda nasıl çalıştığı anlamaktan daha farklı değildir. Örneğin, çevrim içi olarak harcadığınız para benzer ilkeleri izler: Hesabınızla ilişkilendirmiş olduğunuz dijital bir rakamdan, bakiyeniz olarak tanımlanması ile bir veri tabanına kaydedilen bilgiden başka bir şey değildir, fiziksel değişim gerçekleşmez. Sadece sayılar bir yerden bir yere transfer olur.

Kripto Para Birimi Nedir? Nasıl Çalışır?

Her bir para birimi aynı temelde çalışır çünkü her adresin ne kadar bir kripto para birimini kendisine atfediğini belirlemek için kullanılan büyük bir işlem bilgisi bulunur. Kripto para birimlerinin tamamen dijital olması arasındaki fark, para birimi kağıt ya da bozuk para biçiminde çıkarma seçeneğinin olmamasıdır.

Sanal para birimleri kullanırken, her ikisi de rastgele sayı ve harf dizeleri olarak görünen bir ortak anahtarınız ve özel anahtarınızın olması gereklidir. Ancak exchange yani borsa sitelerinde özel anahtar sizin kontrolünüzde değildir. Sizin yerinize bu kurumlar anahtarınızı en güvenli şekilde saklar ve kullanım için size servisini sunar.

Para birimleri söz konusu olduğunda “Özel anahtarımı unuttum” seçeneği yoktur. Bu sebepten dolayı özel anahtarınızı hiç kimseyle paylaşmamanız çok önemlidir.

Kripto para birimleri ve geleneksel finansal modeller arasındaki en büyük fark, kripto para birimlerinin merkezi olmayan doğasıdır. Bunun anlamı, bir şifreleme para birimi harcadığınızda, işlemin onayını bir banka veya Western Union gibi merkezi bir otoriteden değil, bir P2P bilgisayar ağından gelmesi, işleminiz ile ilgili fikir birliğine varılması ve meşru kabul edilmesidir. Birçok insan bunu, para birimlerinin en çekici ve yıkıcı yönlerinden biri olarak görüyor. Bu otorite dağılımı ile, bankalar gibi dev şirket örgütlerinden ziyade paranın insanlar tarafından kontrol edildiği yeni bir çağın başladığı düşünülüyor.

Çoğu kripto para birimleri gizlilik garantisi sunar. Her bireyin kimliği, sanatın kriptografisinin ardında gizlendiği için, mahremiyeti bozulmadan sistemin içinde kalır.

Artık kripto para birimleri hakkında farkındalık gittikçe yaygınlaşıyor. En yaygın olanı, ilk yaratılan ve dünyada en yaygın kullanılan olduğu için bitcoin’dir. Bununla birlikte, işletmeler sadece bitcoin’i kabul etmenin sınırlarını görmeye başlıyor ve diğer kripto-para birimlerini de keşfetmeye çalışıyor. Ancak bitcoin’in yıkıcı üstünlüğü kolay aşılabilir bir seviyede değil.

Dünyanın önde gelen birçok şirketi kripto para birimi ile ödeme kabul ediyor. PlayStation gibi çok ciddi firmalarda artık Bitcoin ile ödeme yapılması mümkün.

Kripto Para Üretimi?

Kripto para üretimi, madencilik (mining) ile mümkün oluyor. (bknz: Kişisel Bilgisayarlardan Kripto Para Madenciliği) Nasıl ki altın bulabilmek için kazıyapılıyorsa, kripto para üretmek ve bulmak için de kazı yapılıyor. Bu kazı, matematik algoritmalarının yazılımlar tarafından çözülmesiyle oluyor. Yani sizler de oturduğunuz yerden kazı yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan temel şeyler İnternet bağlantısı ve biraz işlemci gücü.

İlginizi Çekebilir:

Coin Haber coinotag.com